V Energie, duurzaam, besparen, winter. Zeeuwse Vogelaarsdag 2013 51 <D y f7; 1 Dankwoord Het monitoren van de vogelstand in Saeftinghe is een zeer intensieve klus, waarbij vele Stelt- kluut-vrijwilligers een belangrijke rol spelen. Bij deze willen we hen namens Het Zeeuwse landschap bedanken. Speciale dankgaat uit naar Marc Buise die vele burchten van vossen in Saeftinghe opspoorde en de laatste jaren het broedvogelonderzoek coördineert. Door: P. Calle W. Castelijns (medewerkers van St. het Zeeuwse Landschap) r, Wm .5 Hoe kan dit nu allemaal samengaan? Zodra de klok een uur achteruitgaat is het voor mij de winter begonnen! Zet ik lekker de kachel aan, want ik ga geen kou lijden! Meteen gaat er dan een stemmetje in m'n hoofd spreken: jij bent toch zo van de natuur - die kachel kan best een graadje lager! Wat kan ik nog meer doen? Een zoektocht op 'het net'levert al aardig wat informatie op. Elke maandag krijg ik een mailtje toegezonden van www.stofzuigerzen.nl. Laatst kreeg ik er één, waarin het volgende stond: How to: Gas/Water/Licht rekening omlaag brengen! Dagelijks verbruiken we veel energie, gas en water: de televisie, telefoonoplader, tijdens het douchen en de verwarming. Ongemerkt verbruiken we veel meer dan nodig. In dit artikel tips om flink te besparen op de gas/ water/licht rekening. 0 Vandaag tijd om daar eens naar te kijken. Trui aan. Dat doe ik al. Een vest is wel han diger, wanneer ik op een andere, te warm gestookte, plaats kom, kan ik mijn vest uitdoen. 10 Apparaten uit en opladers uit stopcontact. Werkt bij ons thuis perfect, de één laat de hond uit, de ander loopt een rondje: eventuele apparatuur wat nog op stand-by staat uit, opladers (tandenborstels/telefoons/etc.) uit. Gordijnen dicht. In ons geval rolluiken dicht. Korter douchen. Doe we heel goed hier thuis, 's Ochtends is het spitsuur in de badkamer, dus moeten we wel kort douchen! Volgende sites geven inzicht hoever ik al sta met mijn genomen maatregelen: www.nibud.nl/uitgaven/bespa ren/be spaartest. Een hele leuke test om samen te doen met kinderen. Leuk, omdat met cartoons in beeld gebracht wordt wat de bedoeling is en meteen wordt vermeld wat de opbrengst is per jaar! www.milieucentraal.nl/campagnes/energie- bespaarwijzer. De vragen worden gesteld op 5 gebieden: gedrag, apparatuur, op weg, energie en huis. Wat het leuke aan deze test is: eerst wordt gevraagd naar je eigen verwachting - watje denkt te gaan scoren! Ook die score wordt onderverdeeld op de 5 gebieden met aanvullend tips waaraan je nog kunt werken. Wat mij opviel is dat een thermostaat op de verwarming de'meeste'euro's oplevert. Het mooie van die thermostaat is: eenmaal in gesteld, geregeld! Ik zie, dat wij thuis al op de goede weg zijn. Onze kinderen kopiëren ons gedrag: licht uit, wanneer we een ruimte verlaten, kort douchen, trui aan. Wat een mooi kadootje, na een jaar gebruik van zonnepanelen: de afrekening gaf 0 kW verbruik aan! Jippie, we zijn geheel zelfvoorzienend! Laat de winter maar komen, wij zijn er klaar voor! Anja van der Giessen Zaterdag 28 september was het weer de jaar lijkse Zeeuwse Vogelaarsdag waar de vogel werkgroepen in Zeeland een dag met elkaar optrekken om kennis op te doen en contacten te leggen. Dit jaar was het de beurt aan de VWG Walcheren om deze dag te organiseren. Door het samenvallen met de ledendag van de Steltkluut was de aanwezigheid van de VWG-leden van de Steltkluut dit keer niet zo groot, keuzes moesten gemaakt worden, maar 4 leden hebben onze vereniging ver tegenwoordigd en kunnen terugkijken op een mooie dag. Het programma begon met een bezoek aan de (kust) telpost in Westkapelle. Hier werden o.a. de Jan van Gent en een grote groep Lepelaars waargenomen. Ook opval lend was de vogeltrek van o.a. de Graspieper, Vink en Zanglijster. Daarna was het verza melen in het Polderhuis voor de officiële ontvangst met koffie en bolus. Hier maakte de organisatie kenbaar dat het programma mogelijk zou worden aangepast. Door het schitterende weer verwachtte men veel roofvogeltrek in de middag. De geplande ochtend workshops over zangvogels, stelt lopers en meeuwen gingen vooralsnog ge woon door. Wij kozen voor de zangvogels, ingegeven door het mooie weer. Onder begeleiding van een ervaren vogelkenner gingen we op pad voor een rondje van ongeveer 2 uur. Lopende voort werden de vogels die gezien en/of gehoord werden benoemd. Er werden leuke waarneming ge daan, zoalsTapuit, Braamsluiper, Gekraagde Roodstaart, Boomleeuwerik. Als toetje werd heel ver weg een roofvogel waargenomen welke onze richting uitkwam. In eerste in stantie werd gedacht aan een Buizerd maar dichterbij gekomen bleek het een Rode Wouw te zijn (zie foto gemaakt door Thomas Luiten). En deze kwam recht over ons heen op een niet al te grote hoogte. En toen had ik heel veel spijt dat ik mijn fototoestel niet had meegenomen. We kwamen terug in het Polderhuis voor de lunch waar we soep kregen aangeboden. Na overleg werd besloten dat de 's middags geplande workshops kwamen te vervallen en vervangen werden door een bezoek aan de telpost in Dishoek voor waarnemingen van de roofvogeltrek. En achteraf gezien ?en zeer goede keuze. We hebben echt mogen genieten van veel roofvogels, naast het mooie weer. Staande in de luwte van de duinen stonden we in september in ons overhemd te genieten van alles wat kwam overvliegen. Het begon direct met twee Rode Wouw welke versterking kregen van Buizerd. Toen de groep groot genoeg was (14 Buizerds) gingen ze met z'n allen verder op pad naar het zuiden. Wat een mooi spektakel om zoveel roofvogels bij elkaar te zien. Naast dit werden ook nog waarge nomen Sperwer, Torenvalk, Havik, Bruine Kiekendief, Slechtvalk en nog meer Buizerd. En als niet roofvogel kregen we ook nog de Koekoek te zien en dat in september. En het leek erop dat door dit geweld alle niet roof vogels even vergeten werden. Ook kregen we veel vragen en reacties op wat we aan het doen waren van de toeschouwers die ons passeerden op weg naar of komende van het strand. Aan het eind van de middag werd het tijd om weer naar huis te gaan. Al met al konden we terugkijken op een zeer geslaagde dag en bedankten we dan ook de organisatie voor de goede invulling van de dag. En nu maar weer uitkijken naar de volgende Zeeuwse Vogelaarsdag in 2014. 2013/14 Hans Molenaar i 'ju w 1 - A fcï' f t aL' TJ1 7? wOw ör*t bflhfcöfi ver Chlpil A 0 3 s

de Steltkluut | 2013 | | pagina 6