RjjMFI a.i p? cn O de Westgeul-Noord en de kreek Margaret- hapolder bleken goed ontwikkelde populaties van de doelsoort te hebben. De locatie Braak man bij de monding van de Westgeul en de locatie Piaskreek-Oost bij Hoofdplaat toonden een brakke situatie met enkel Jenkins'waterho ren in de slakkenfauna, wat op lagere zout gehalten duidt. Een flinke reeks bezochte kreken bleek zoet, wat bij een deel is toe te schrijven aan recente veranderingen van de waterhuishouding, in vele, nu zoete kreken zagen wij verweerde, lege huisjes van opgezwollen brakwaterhoren, als relict van een brak verleden. Met de hier gehanteerde criteria zijn de volgende kreken (in Oost Z.VI.) als zoet herkend: Molenkreek, Voorste Kreek, kreken Koude Polder, kreek Grote Huissenspolder, kreek Koninginnehaven, kreek isabellahaven, Otheense Kreek, Bron kreek en Boschkreek. Voorheen oordeelde de Slakkenwerkgroep Canisvliet, Axelsche kreek, Kleine Vogel, Groot Eiland, Moer- schans en Berriekreek als zoet. Waterafvoerwegen De waterafvoer is geregeld via sloten, water gangen en afwateringskanalen. In dit stelsel zijn opmerkelijke verschillen in zoutgehalte aanwezig. Een belangrijke aspect is de aanvoer van zoet water uit België via de afwaterings kanalen. Anderzijds is erzoute kwel langs de Westerschelde. Elke kwelsituatie is uniek en we kunnen hier alleen stellen dat zoute kwel bevoordeeld wordt door een goed waterdoor- latende zandbodem, een lage ligging van de polder en een diepe waterafvoerweg. Brakke waterafvoerwegen blijken schaars. Door selectief naar kansrijke wateren te zoeken, kwamen we op slechts 3 watergangen en 1 dijksloot. Daarbij waren betrokken deThomaes- polder bij Biervliet, de Van Alsteinpolder bij Paal en de Koningin Emmapolder bij Emmadorp. De opgezwollen brakwaterhoren bleek daar steeds aanwezig, in twee gevallen begeleid door Jenkins' waterhoren. Basters dijfslak is er niet aangetroffen. De Slakkenwerkgroep meldde 4 sloten met enkel Jenkins'waterhoren. Eén van die sloten lag in het brakke weidegebied de Putting. Dit is een karakteristiek oudlandgebied, waarbij sprake is van zout veen in de ondergrond. De andere sloten lagen langs dijken aan de Westerschelde bij Nummer Een en de Hedwigepolder, en langs het Kanaal Terneuzen- Gent bij de Canisvliet. 13 waterafvoerwegen zijn bij de inventarisatie van 2013 als zoet beoordeeld. Een relatief hoog aantal, wat gelet op de toelichting bij de als watergang gebruikte kreken niet zal verbazen. Soms verwacht je een echt brakke situatie, zoals bij een sloot langs de zeedijk bij Baalhoek (W), de Rijkswaterleiding westelijk van het brakke Kanaal Terneuzen-Gent en een dijksloot langs de Zouteweg bij Biervliet (N). Discussie De inventarisatie van Basters drijfslak past deels in het beeld dat Cornelis (1943) schetst. Inderdaad zijn we vaak zoete elementen in de water- en oevervegetaties tegengekomen. Echter, dat we daarnaast ook frequent bryozoën- kalk zouden opvissen bleek een valse hoop. Er is sprake van verzoeting. Wat wij aan brakke wateren hebben gezien is slechts een mager overblijfsel. Het overzicht van Kuijper (2000) gaf voor de periode 1950 - 2000 een wat posi tiever beeld; zo staan de Piaskreek, Voorste Kreek, Achterste Kreek en de Vogel er nog als brak vermeld. De schelpenatlas (De Bruyne, et al., 2013) toont met waarnemingen van na 1985 evenmin het dieptepunt waar wij op uitkomen. Het vinden van twee gezonde populaties van Basters drijfslak is van belang. De populatie in de Westgeul is in stand gehouden door periodie ke aanvoer van diep, zout grondwater middels een pomp. In de Margarethapolder houdt zoute kwel de kreek aan de zeedijk brak. Wijziging van het waterbeheer in deze kreken is een bedreiging van deze vitale populaties. De andere brakke wateren bevatten geen Basters dijfslak. Het gaat om sloten en water gangen, wateren waar de soort zich in het algemeen weinig vertoont. Het kan er te zoet of te zout zijn, ook valt te denken aan een te grote dynamiek in het zoutgehalte of aan waterverontreiniging. Dank De inventarisatie is in rap tempo uitgevoerd, mede door de assistentie van Jaap Woets, waarvoor dank. 14 Harry Raad: hjraad@kpnmail.nl ZD 3 Naschrift van de redactie De brakwatergemeenschappen van de twee plaatsen waar de Basters drijfslak in Zeeuws-Viaanderen nog voor komt zijn bei de bedreigd. In de Westgeul staat de pomp die zout water kan inbrengen, al 5 jaar uit. Hier is de keus gemaakt dat de geul verder mag verzoeten. In de Margarethapolder zijn er plannen om het waterpeil op te zetten, wat waarschijnlijk ook een verzoetend ef- Biebben. Basters drijfslak komt bin- len Nederland alleen in Zeeland voor en binnen Zeeland op nog maar een tiental plekken. Om daarvan de beide plaatsen in Zeeuws-Viaanderen verloren te laten gaan zou een grote achteruitgang betekenen. Daarbij gaat het niet alleen om die ene soort, maar kan deze slak als ambassadeur gezien worden voor de hele brakwater ge meenschap,die in Zeeland onderdrukstaat. U1 Pt p p "o 5 K. 1 1 V-, ■t? :-' - b xtT7-. Bronnen: Boekschoten, G.J., 1995. Stromatoliet op rif: een Zeeuwse specialiteit. - Grondboor en hamer, 49(3/4): 54-56. BRUYNE, R. DE, S. VAN LEEUWEN, A. GMELIG-MEYLING R. DAAN (red.) (2013): Schelpdieren van het Neder landse Noordzeegebied. Ecologische atlas van de mariene weekdieren (Mollusca). -Tirion, Utrecht/Stichting ANE MOON, Lisse. Cornelis, J.Ch., 1943. Ons eigen landje. Geïllustreerde beschrijving van het Land van Cadzand. - Bronswijk, Oostburg. KUIJPER, W. (2000): De weekdieren van de Neder landse brakwatergebieden (Mollusca). - Nederlandse Faunistische Mededelingen 12:41-120. RAAD, H. (2012): Het voorkomen van Basters Drijfslak Heleobia stagnorum (Gmelin, 1791) op Zuid-Beveland. - Spirula 386:70-75. Opmerkingen bij onderstaande tabel: - Hel. Basters drijfslak (Heleobia stagnorum), Eer. opgezwollen brakwaterhoren (Ecrobia ventrosa), Pot. Jenkins'waterhoren (Potamopyrgus antipodarum); - 1 weinig, 2 algemeen en 3 talrijk; - Slakkenwerkgroep KNNV afd. Bevelanden; rr\ Kaart: Bezochte kilometerhokken met brakwater, met Basters drijfslak (B). nr. km-hok locatie datum Eer. Hel. Pot. 1 65-374 watergang V. Alsteinpolder Paal stuw 15-8-2013 2 2 66-373 watergang Kon.Emmapolder Alsteindijk stuw 15-8-2013 3 3 49-373 kreek Margarethaweg PI 10Terneuzen 8-8-2013 1 3 3 4 40-372 kreek Westgeul N van sluis/stuw dam 10-7-2013 2 2 3 5 40-372 kreek Westgeul Z van koker dam 10-7-2013 1 1 6* 74-374 dijksloot Hedwigepolder 40-4-2008 7* 44-360 dijksloot Kanaal G.-T. St. Anthonykade 28-1-2010 8 39-371 kreek Braakman bij duikerWestgeul 10-7-2013 2 9* 59-374 sloot Puttingweg e.o., Hengstdijk 22-8-2010 1 Tabel: Overzicht van de bezochte brakke wateren in (Oost) Zeeuws-Viaanderen en de daar waargenomen Hydrobiidae. Inventarisatie 2013, doorHJ. Raad&J. Woets. P P 3 O» m

de Steltkluut | 2013 | | pagina 8