Bijzondere gasten I De Grote spinnende waterkever //I il WA a V# In de zomermaanden hebben wij altijd bijzondere gasten te logeren. Het is elk voorjaar weer spannend wanneer ze zullen aankomen. Meestal rond Koninginnedag, maar de laatste jaren is het telkens iets eerder. Pas als de gierzwaluwen er weer zijn, begint voor ons echt de lente. - Bs IS7 r— In ons huis hebben we hier en daar een gat gemaakt. Daar kunnen de gierzwaluwen langs naar binnen. Tussen de muren in de spouw, bouwen ze dan hun nest. Als ze net uit het verre zuiden zijn aangekomen, komen ze altijd eerst even kijken of hun nestplek er nog is. Ze cirkelen dan een aantal dagen rond het huis en nemen af en toe een duik vlucht om het van dichtbij te bekijken. Na een week gaan ze broeden. Man of vrouw gierzwaluw, blijven contact houden met de partner op het nest. Ze vliegen elke dag een aantal keren vlak langs het gat en roepen (gieren) dan. Vanaf het nest wordt er terug geroepen. In ons huis broeden elk jaar 5 paartjes gierzwaluwen, die elke zomer een nestje met jongen grootbrengen. Wanneer we op het balkon zitten, kunnen we alles goed volgen. Als de jongen geboren zijn, vliegen beide ouders weer rond om eten te verzamelen. Ze komen dan af en toe terug om de jongen te voeren. Een specta culair moment is als ze in of uit het nestgat willen gaan. Gierzwaluwen vliegen erg snel. Om precies in het gat terecht te komen, moeten ze goed sturenop het juiste moment afremmen en de vleugels intrekken. Anders zouden ze lelijk tegen de muur klappen. Knap werk, maar meestal proberen ze het eerst een aantal keren, voordat ze echt naar binnen gaan. Naar buiten komen is ook niet zo heel makkelijk. Gierzwaluwen moeten zich een stukje kunnen laten vallen om weg te kunnen vliegen. Zo vlak boven het balkon met allerlei meubels, bloembakken en een hoge balustrade is dat niet makkelijk. Het is maar net hoog genoeg. Een keer hebben we een vogel gehad die het niet was gelukt om op tijd over de balustrade te stijgen. Hij zat op de grond en kon niet meer wegkomen. We hebben hem dus voorzichtig opgepakt en over de balkonrand de lucht in geholpen. Wist je dat gierzwaluwen rare pootjes hebben? Het zijn niet meer dan een paar stompjes met een paar tenen eraan. Eigenlijk is dat geen probleem. Ze komen toch alleen maar aan land om te broeden. Slapen en rusten doen ze zelfs in de lucht. Een gierzwaluw komt de eerste jaren van zijn leven zelfs hele maal niet aan de grond! We genieten elk jaar van onze gasten, maar al rond 1 augustus zijn ze weer vertrokken. Geen groepjes zwaluwen meer die razen rond ons huis. Het gezellige gieren horen we dan niet meer. Het is weer stil in de stad. De zomer is dan weer voorbij en we moeten wachten tot Koningsdag volgend jaar. Sandra Dobbelaar Onder water leeft de grootste kever van Nederland. Het is een bijzonder dier met heel vreemde eigenschappen. Het vrouwtje bouwt onder water een nest voor de jongen en zorgt zelf voor voldoende aanvoer van zuurstof. We hebben een tijdje zo'n kever bij ons thuis in een aquarium gehouden en konden daardoor alles heel goed zien. later wat meer gelig van kleur. De kever ging regelmatig zuurstof "tanken" aan de water oppervlakte en bracht die verse luchtbelletjes in het nest. Maar het nest had aan de boven zijde ook een soort schoorsteen die boven water stak. Heel opmerkelijk is dat de kever lucht kan opzuigen via zijn sprieten. Het dier was de hele tijd met het nest bezig. Aan de onderzijde van het lichaam heeft de kever heel fijne haartjes, waartussen zuurstof wordt vastgehouden. Daardoor geven die een witte schittering. De voorpoten zijn alleen om dingen vast te houden. De midden- en achter poten hebben rijen haren, waardoor deze goed kunnen dienen als zwempoten. Op de buik zit een lange en scherpe stekel. Pas daarvoor op als je hem beetpakt! Ook voor vissen kan het daarom pijnlijk zijn zo'n kever in de bek te nemen. Bijzonder is dat deze torren (is zelfde als kevers) onder water ook geluiden maken om elkaar te lokken. Het volwassen dier eet alleen planten. Een larve van een kleine watersalamander was nieuwsgierig geworden en kwam ook eens bij het nest kijken. Je kunt op de foto zien dat die jonge salamander uitwendige kieuwen heeft, een soort waaiertje bij zijn schouders. K r We hadden geluk want de kever in onze aqua rium was een vrouwtje. Ze begon al heel snel ee|®oot nest te bouwen, tussen de water planten. Eerst was dat spinsel glanzend wit, Het vrouwtje had blijkbaar al gepaard voordat we ze gevangen hadden, want kort na de bouw van het nest kropen er wel tientallen larfjes uit de eitjes. De larfjes bleken erg roofzuchtig en aten allerlei kleinere water diertjes. Ze hadden scherpe kaken (foto) en groeiden snel. Maar ze werden zelf ook gegeten door allerlei grotere waterdieren zoals waterschorpioen en staafwants. Op het laatst waren er nog maar een paar over. Die hebben we net zoals haar moeder weer terug in een heldere sloot gezet. Lucien Calle O O •O/D - i CC GC

de Steltkluut | 2014 | | pagina 11