Contributie 2014 Uitnodiging Voorjaarsvergadering maandag 14 april Aankondiging Cursus: Werken met flora Ook Joop de Bakker (1947, "Mijn moeder beviel van me in Groenendijk, maar ik kom eigenlijk van Hengstdijk") woont bijzonder. Aan de rand van Lamswaarde met een vrij uitzicht op Roversberg."Gerda, mijn vrouw, heeft samen met mij en met hulp van onze ouders dit huis in 1977 grotendeels gebouwd. We hebben twee kinderen, Marco en Annette, die allebei na hun studie zijn teruggekomen naar Zeeuws-Vlaanderen." Joop werkte meer dan veertig jaar bij van der Poel op de financiële afdeling. "Ik deed de financiële afwikkeling van projecten en het beheer van het materieel. Oud-ijzerboer noemden ze me soms." "Met De Steltkluut ben ik voor het eerst in aanraking gekomen in 1980, toen er hier een excursie gegeven werd door Maurice Jansen. George Sponselee heeft me toen overgehaald om de huiszwaluwen te gaan tellen op Lamswaarde. Dat doe ik nu al 34 jaar. Eerst waren 't er enorm veel maar tot medio jaren negentig was er een sterke afname. Nu herstelt het zich weer iets." Waarom een insectenwerkgroep? "Het begon eigenlijk toen er een onderzoek kwam van de Universiteit Wageningen naar dagvlinders. De onderzoekers vroegen toen aan plaatselijke natuurverenigingen naar de toestand van de dagvlinders in hun regio. Cyril Smet was al jaren voorstander van een bredere natuur bescherming en spoorde enkele leden aan om de vraag op te pakken. In 1986 hebben wij, Eddy Vermandei, EddyTaelman en ik, de in sectenwerkgroep opgericht. Joop Rijnders en nog enkele mensen kwamen er even later ook bij. De interesse voor vlinders werd meer dan een hobby!" "Sinds mijn pensionering in 2009 ben ik er eigenlijk fulltime mee bezig. Vooral aan de nachtvlinders is veel werk. Ik herken zo'n vier- a vijfhonderd soorten maar het op naam brengen van de vlinders is geen makkelijke materie." "Ik sta in de zomer gelijk met de merels op, soms zelfs nog eerder. Dan ga ik kijken naar de lichtval, nog voor de zon opkomt. Ik vang de vlinders, noteer aantallen en soorten en maak foto's van de zeldzame soorten en de micro's en 's avonds laat ik ze weer los. Ik ben er de hele dag mee bezig. In de winter doe ik vooral invoerwerk van de gegevens. En maak verslagen." Waar de vakanties heen gaan?"In 1986 zijn we voor't laatst geweest. Daar heb ik geen tijd voor." 2011 was een heel bijzonder jaar."Het begon al met het winnen van een loterij. Op 5 maart kreeg ik de Gouden Vlinder uitgereikt. Ik wist van niks. De andere mannen hadden me daarvoor opgegeven, voor mij was het een complete verrassing. Gerda wist er wél van. En ik kreeg óók nog eens een koninklijke onderscheiding!" Op de vraag naar mooie ogenblikken blijk ik bij Joop een groot reservoir aangeboord te hebben. "Er zijn er zo veel. Het ontdekken van nieuwe soorten voor Zeeland, het ont dekken van een nieuwe populatie van een zeldzame soort, beter beheer van de dijken met een schaapskudde, de nationale nacht vlindernachten, het winnen van de quiz bij het 50-jarig bestaan van De Steltkluut, de uit gave van boeken waaraan we hebben mee gewerkt, noem maar op. Dieptepunten? Het overlijden van natuurvrienden, o.a. Luciën Noens. Het jaar 2012 dat een dieptepunt was voor de dagvlinders. De voortdurende afname van de nachtvlinders. De gevolgen van de klimaatverandering voor vlinders, die we al in 1992 opmerkten. Het huidige maaibeheer, zoals het klepelen, dat heel slecht kan uitpakken. Daar hoort trouwens wel een leuk verhaaltje bij. We waren de Vijfvlek-sint-jansvlinders aan het tellen langs het kanaal van Gent naarTerneuzen. Er werd gemaaid. Eddy ging voor de maaimachine staan en wilde niet meer opzij. Dat liep hoog op. Joop belde toen iemand van Rijkswater staat. Het maaien moest toen stoppen. Later hebben we daar afspraken over gemaakt." Trots toont Joop foto's van "de werkgroep in actie". Op naar de toekomst! Rob Kregting Bij deze nogmaals een herinnering om de contributie voor 2014 over te maken. Degenen die nog niet betaalden hebben inmiddels daarover een briefje gehad. Er worden om kosten te sparen geen acceptgiro's meer gestuurd. De minimum-contributie voor 2014 bedraagt 20 Euro. Een hoger bedrag is welkom. Graag z.s.m. over te maken via rekeningnummer: IBAN: NL81RABO0136605540 Bic:RABONL2U t.n.v. Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut Bij voorbaat dank. Op maandagavond 14 april houden we een korte ledenvergadering in Cultureel Centrum De Hal Ie te Axel. Aanvang: 19.30 uur, zaal open om 19.00 uur. Agenda: 1. Opening 8. Lezing: Peter Maas geeft een bloemlezing 2. Mededelingen over bijzondere vondsten van planten 3. Verslag vorige ledenvergadering 9. Pauze (om ca. 19.45) met koffie ed. 4. Jaarrekening 5. Verslag kascommissie Na afloop van de vergadering houdt Ruud 6. Verkiezing nieuwe bestuursleden: Lie een prachtige presentatie over de in Anja van der Giesen en Bas de Maat heemse orchideeën. De nadruk ligt hierbij 7. Rondvraag op de soorten die in Zeeuws-Vlaanderen te zien zijn. Lucien Calle Dit voorjaar organiseert Staatsbosbeheer (Zeeuws-Vlaanderen) een cursus: werken met de flora. Voor iedereen die serieus met het determineren van wilde planten aan de slag wilt. Er wordt gewerkt met de Heukels! Aan de orde komen onder andere: opzet van de flora indeling plantenrijk het gebruik van de determinatiesleutels vaktermen het determineren zelf. De cursus gaat uit van 4 theorieavonden 3 veldexcursies. Locatie: Braakmanboerderij, Braakmanweg 5,4521 PV Biervliet Data theorie: Dinsdagavond 20 27 mei en 3 10 juni van 19.30 tot 22.00uur Data excursies: Zaterdagmorgen 31 mei en 7 14 juni van 9.00 tot 12.00 uur Kosten: 45,- (nog onder voorbehoud!) Docent: Peter Maas. Aanmelden verplicht, max. 15 cursisten. Aanmelden en info via: p.maas@staatsbosbeheer.nl of 06-51365184

de Steltkluut | 2014 | | pagina 2