Tips voor een diervriendelijke tuin Thuis genieten van de natuur Ik geniet het hele jaar door van mijn tuin en de dieren die er op bezoek komen. Elk seizoen heeft zijn eigen kenmerkende soorten. Vlinders en zweefvliegen vooral in e zomer en in het najaar als het warm is. Kramsvogels die tijdens de koude winters in de stadstuinen op zoek gaan naar voedsel. Egels die in de schemer en nacht in zomer en najaar door de tuin scharrelen. Bruine kikkers die rond half maart naar mijn vijver komen om er hun eitjes in af te zetten. Li bellen, waterjuffers en schaatsenrijders die mijn vijver ook wel zien zitten. En zo kan ik nog wel even doorgaan. De leukste waarne ming in mijn tuin in 2013 was het bezoek van een familie Tjiftjaf die enkele dagen kwam foerageren en een Koninginnepage. 2013 was na een lang en koud voorjaar een erg goed vlinderjaar. Wat is essentieel voor een diervriende lijke tuin Zorg dat het voor de dieren interessant is om op visite te komen en terug te blijven komen. Enkele zaken zijn daarvoor van essentieel belang. Er moet voedsel, beschutting, water en rust zijn. De dieren moeten zich vooral veilig voelen. Een grasveldje geeft rust in de tuin en trekt zeker Merels en Spreeuwen aan. Besdragende planten om lijsterachtigen te lokken Plaats besdragende struiken zoals Lijsterbes, Meidoorn, Sleedoorn, Vlierbes, Vuurdoorn, Gelderse Roos of Klimop in de tuin. Merels en andere lijsterachtigen zullen je er dank baar voor zijn. Zelf vries ik ook bessen in om deze tijdens strenge winters aan te bieden op de voerplaats. Ook sierappeltjes worden gretig geconsumeerd. Vlinders, bijen en zweefvliegen lokken Vlinders trek je aan door enkele specifieke vlinderstruiken te planten. Voorbeelden daar van zijn: Vlinderstruik (Buddleja), Beemdkroon (Knautia), Kogeldistel (Echinops), Hemelsleutel (Sedum), Koninginnekruid (Eupatorium), Zeeuws Knoopje (Astrantia), Kattenstaart (Lythrum), Bergamotplant (Monarda), Duizend blad (Achillea) en Vlambloem (Phlox). Een bloeiende Vlinderstruik of Klimop (Hedera) trekken tientallen vlinders aan zoals: Ge hakkelde Aurelia, Distelvlinder, Atalanta, Dagpauwoog, Kleine Vos en met wat geluk een Koninginnepage of een Landkaartje. Waterpartijen zorgen voor veel activiteit Met een waterpartij doe je veel dieren een plezier. Zeker als je een licht aflopende oever zone hebt. Merels en andere vogels zullen komen drinken en er hun dagelijkse bad nemen. Indien je ook vissen hebt, is de kans erg groot dat de imposante Blauwe Reiger af en toe eens langskomt in de stadstuin. Zelf heb ik daar niet zo'n moeite mee, Reigers moeten ook eten. Nestgelegenheid voor vogels is zo geregeld Vogels zullen dankbaar gebruik maken van juist opgehangen nestkasten. Hang ze minimaal 1,5 meter hoog, zorg dat er een vrije aanvliegroute is en de ingang van de nestkast op het noorden of oosten. Pimpel mezen hebben een opening van 25-28 mm nodig, Koolmezen en Mussen tussen de 32 en 35 mm en een Spreeuw rond de 45 mm. Merels en Roodborsten broeden het liefst in 4 een halfopen nestkast. Hang de nestkast bij voorkeur in het najaar op, zodat de vogels er tijdens koude winters ook in kunnen schuilen en slapen. Schoonmaken van de kastjes doe je pas in het najaar. Mezen kunnen soms wel twee of drie legsels hebben in één jaar. Zelf verzamel ik hondenharen en bied die in het voorjaar aan in een korfje van kippengaas. E De Mezen zijn er gek op. Tuinonderhoud, maak het niet te netjes Mijn tuin winterklaar maken doe ik niet meer. Sinds enkele jaren snoei ik de uitgebloeide bloemen pas in het voorjaar. In de planten resten vinden veel kleine insecten in de winter een schuilplaats. Winterkoningen zie je in het najaar alles afstruinen op zoek naar deze insecten. Bladeren die op het gras vallen, veeg ik bijeen, gooi ik tussen de struiken en voer ik niet meer af. Hierdoor blijven de voe dingsstoffen aanwezig in de tuin. Ik maak ook enkele hoopjes van takken en bladeren waarin de egel zijn winterslaap kan doen. Voederplaatsen om de vogels de win door te helpen Deze voederplaatsen moeten op open pi ken gemaakt worden, zodat de vogels bij onraad snel kunnen vluchten. Zelf gebruik ik enkele voedersilo's die op twee meter hoogte hangen, zodat de katten er niet bij kunnen. Verder maak ik ook één grote voe derplaats op de grond, op een terras dat we in de winter niet gebruiken. Daar staat ook een vogelhuisje waar ik broodresten en ander voer, zoals vetbollen, aanbied. Laat uitgebloeide zonnebloemen staan voor de Mezen, Putters en Groenlingen. Leuk om te doen Er zijn vele leuke activiteiten die je kunt doen in je eigen tuin, je hoeft je echt niet te vervelen. Doe in de winter mee aan de tuinvogeltelling van de Vogelbescherming en in de zomer aan de vlindertelling van de Vlinderstichting. Het is interessant om jaarlijks de aankomst van de zomervogels te noteren. Per soort schrijf je de datum op datje de eerste zag. Het zal je verbazen. Een erg leuk tijdverdrijf is zoveel mogelijk ver schillende diersoorten die de tuin bezoeken op de foto te krijgen. Ik kan je verzekeren, dat valt nog niet mee. Als je daar dan toch mee bezig bent, kun je ook een lijst aanleg gen van al die soorten, het zijn er meer dan je denkt. Om het af te maken registreer je vervolgens al je waarnemingen op waar- neming.nl. Als je dan ook nog zelf compos- teert en dat gebruikt in je moestuintje met diverse soorten groenten en fruit, dan zijn je dagen meer dan gevuld. Wat wil je nog meer: beleef en geniet. Bert van Broekhoven Alle foto's in dit artikel zijn in mij eigen tuin gemaakt. 0 0 O)

de Steltkluut | 2014 | | pagina 3