o p Muntjak in Zeeuws Vlaanderen 200jaar Zeeuws-Vlaanderen Zeeuws-Vlaanderen 201^4 CD Zaterdag 18 januari ontving ik een e-mail van Mark Zwartelee uit Heikant dat hij de ochtend tevoren een muntjak had gezien. Hij was op weg met een kruiwagen paar- denmest naar het veld toen hij het beestje in een weiland aan de Ellendijk zag rond scharrelen. Daarna bleek dat deze muntjak al enkele weken aanwezig was en zelfs voor enige consternatie had gezorgd binnen de familie Smet aldaar. De pater familias had op vrijdag 26 november van het vorige jaar naar zijn zeggen "zo nun groten haas in mijn leven nog nooit gezien."Gezien de hoge leeftijd van de man begonnen zijn kinderen al stillekes te twijfelen aan zijn geestelijke capaciteiten. Daarna wordt het dier echter vrijwel dagelijks gezien in de omgeving van de Vlasstraat, Ellestraat,Vylainlaan en Ellendijk; vooral veel op een grasveld met vijverpartijen aan de Ellestraat. Maar er is ook een waarne ming uit de Polenlaan van 22 januari. Toen zoon Cyriel het beestje in zijn tuin voor de kijker kreeg en op naam kon brengen, werd de man onmiddellijk in eer hersteld. Later slaagde Camiel Schelstrate er in het dier voor zijn lens te krijgen en werd het zelfs even streeknieuws. Signalement De muntjak, of beter gezegd de Chinese muntjak, is een klein hert dat afkomstig is uit zuid-China en Taiwan. De schofthoogte varieert tussen de 45 en 52 centimeter bij een kop-romplengte van 90 tot 100 centimeter, een hele grote haas dus. Toch is die verwarring begrijpelijk gezien de muntjak zich op een soortgelijke wijze voortbeweegt als een rustig lopende haas. Het mannetje is wat steviger gebouwd dan het vrouwtje, en weegt gemid deld zo'n vijftien kilogram. Vrouwtjes hebben een gemiddeld gewicht van rond de twaalf kilogram. De vacht is donkerkleurig roodbruin tot kastanjebruin van kleur met wit aan de kin, keel en romp en een wittige tot gelige buik. De naar verhouding (met bijvoorbeeld de ree) tamelijk lange staart - ongeveer vijftien centi meter - is rossig. Vrouwtjes zijn wat lichter van kleur dan de mannetjes. Het mannetje heeft een eenvoudig gewei dat bestaat uit twee enkele naar achter gerichte stangen van zes tot acht centimeter. De bovenste hoektanden van het mannetje steken als twee kleine slagtanden naar buiten, zodat het dier van Heikant een mannetje is. Het vrouwtje heeft geen gewei maar heeft ter plaatse een toef haar. Voedsel en gedrag Muntjaks zijn planteneters die zowel overdag als 's nachts actief zijn, maar voornamelijk zich laten zien tijdens de schemeruren. Ze leven voornamelijk van de bladeren van struiken en klimplanten, vruchten en noten 6 zoals bessen, eikels en kastanjes. Ook eten ze boomschors. Gras en kruiden vormen enkel in de lente en de vroege zomer een belangrijk onderdeel van het dieet. De Heikantse muntjak bleek een liefhebber van bietenloof. Chinese muntjaks leven in het algemeen solitair. Jonge volwassen vrouwtjes blijven meestal nog een tijdje bij hun moeder en vormen zo familiegroepjes, jonge volwassen bokken trekken meestal naar nieuwe gebieden. De woongebieden van vrouwtjes kunnen elkaar overlappen. Dat van een mannetje overlapt vaak ook met het woongebied van een aantal vrouwtjes maar nooit met het territorium van andere mannetjes. Kenmerkend is het blaffend geluid dat vooral gedurende de bronsttijd wordt geproduceerd. Hun belang rijkste predator bij ons is de vos. Verspreiding In Europa is de soort in het verleden op enkele plaatsen ingevoerd als parkdier. Uit ontsnapte dieren zijn in Groot Brittannië en Frankrijk zeer grote in het wild levende populaties ontstaan. Daar leven ze in dichte gemengde en loofbossen met veel en lage begroeiing. De soort breidt nog steeds uit. Omdat de dieren zich vlot voortplanten (een tot twee worpen van telkens 1 kalf per jaar) en de voedselkeuze (concurrentie met het inheemse ree) wordt de soort als een on gewenste exoot beschouwd. In Nederland is het alleen in dierentuinen toegestaan ze te houden. Er geldt een handelsverbod en het is overheidsbeleid om ze uit te roeien. In Zeeland is de soort nog niet eerder aan getroffen en ook in Noord-Brabant zijn er tot nu toe nog maar enkele gezien. Deze worden angstvallig in de gaten gehouden opdat ze zich niet kunnen voortplanten. "Onze" muntjak is waarschijnlijk afkomstig uit Vlaanderen, waar zich ten noordoosten van Antwerpen een flink cluster ophoudt. Ook worden er in Vlaanderen hier en daar muntjaks door particulieren achter raster gehouden. Of de muntjak een verrijking is voor de Nederlandse fauna wordt vanuit de overheid en ook de Vereniging voor Zoog- dierkunde en Zoogdierbescherming (VZZ) sterk betwijfeld. Of zoals een lokale jager (mijn inziens terecht) opmerkte:"ze zijn prima op de BBQ." Gezien de slechte ervaringen met exoten (met het oog op inheemse fauna en flora) lijkt me uiteindelijk dat ook de beste oplossing. De laatste waarneming dateert inmiddels alweer van 24 januari - in de wei waar hij als eerste (als zeer grote haas) werd gerapporteerd - zodat een mogelijk probleem wellicht reeds is opgelost. Met dank aan Cyriel Smet en Mark Zwartelee. Naschrift: Begin februari duikt de muntjak toch weer op in een paar tuinen aan de Vlasstraat (Carla van Dueren den Hollander; Camiel Schelstrate). Mare Buise Zie voor meer informatie www.steltkluut.nl M I 0 3d

de Steltkluut | 2014 | | pagina 4