1 g 8 Blik onder water 0 CD CD De provincie Zeeland bestaat voor ca. 40% uit water, waarvan het grootste deel zout is. Wat velen niet weten is dat deze zoute wateren ook onder de waterspiegel veel natuurschoon te bieden hebben. Zo zijn er veel verschillende soorten wieren, sponzen, kwallen, anemonen, wormen, naaktslakken, garnalen, krabben, kreeften, vissen, inktvissen, zeesterren, zakpijpen en schelpen te zien. Ben je nieuwsgierig? In dit verhaal licht ik graag een tipje van de sluier op. Het zal tijdens mijn studie Aquatische Ecotech- nologieop de Hogeschool Zeeland geweest zijn dat ik voor het eerst echt hoorde over de sierlijke onderwaterwereld in de zoute wateren van Zeeland. Globaal wist ik wel het een en ander, maar ik had er echt geen flauw benul van dat het zo divers zou zijn en dat het water ook behoorlijk helder kan zijn. In 2012 ben ik lid geworden van de duikvereniging Pro Diving inTerneuzen. Inmiddels heb ikeen duikbrevet waarmee het wat gemakkelijker is geworden om het onderwaterleven van dichtbij te bekijken. Je hoeft zeker niet altijd te duiken om mooie dingen te zien. Wel zal je een duikbril op moeten zetten! Vooral de eerste meters zijn mooi omdat daar het daglicht nog tot zijn recht komt. Deze zone is uitermate geschikt voor snorkelen. In tegenstelling tot het snorkelen op de meeste vakantiebestemmingen zijn er wel een aantal zaken waar je rekening mee moet houden voordat je de stap neemt. Bijna al het zoute water in Zeeland is on derhevig aan getijden. De Westerschelde is zeer slib rijk, tezamen met bruut getij is dit gebied niet geschikt voor snorkelen, be halve in de havens wellicht. Er zijn een paar plekken waar wel gedoken wordt, maar dat is niets voor beginners. De Oosterschelde is ook zo'n water, het kan er flink stromen. Het water achter in de Oosterschelde (oostkant, Oesterdam en Philipsdam) leent echter prima als snorkelplek. Er is getij aanwezig, maar de stroming is er minimaal. Het zicht is er meestal ook goed. Verder zijn voor snorkelen het Veerse Meer en de Grevelingen ideale locaties. De waterstand wordt hier gecontroleerd door een doorlaatmiddel bij de Zandkreekdam (Veerse Meer) en de Brouwersdam (Grevelingen). Zolang je niet in de buurt van die door- laatmiddelen komt is er niets aan de hand. Rondom Neeltje Jans zijn trouwens ook mogelijkheden. Afgelopen zomer kwam ik daar tijdens het snorkelen (boven water) c 14 een gewone zeehond tegen op een mossel vlotje. Het water in deze regionen is pas laat in het voorjaar op aangename temperatuur. Ondanks een hoge buitentemperatuur koel je in het water erg snel af. Voor langduriger snorkelplezier kan ik je dan ook een wetsuit (7mm) aanbevelen. Een wetsuit biedt ook nog eens bescherming tegen eventuele kwallen of scherpe randen van oesters en pokken. Ook zijn (duik)schoentjes in combinatie met flippers waar je met je schoentjes in kunt een goede zet. De kans is groot dat je oesters tegenkomt als je te water gaat. Met de schoentjes aan zult je jezelf niet zo snel open halen. Bovenstaande samen met een pas sende duikbril en snorkel moet voldoende zijn voor het inplannen van een eerste snor keltrip in Zeeland. De meest interessante plekken zijn de hard- substraten op de bodem en in de waterkolom. Denk aan paalhoofden, dijkglooiingen, stijgers, pontons, boeienlijnen en riffen of banken van schelpdieren. Op en rond deze hard- substraten is vaak het meeste leven te vinden. Het biedt kansen voor verschillende orga nismen om zich er op te hechten. Daarnaast zijn het ook goede foerageer- en schuilplekken. Om je een idee te geven wat je zoal kunt tegenkomen heb ik een aantal foto's bij gevoegd die genomen zijn in het Veerse Meer. De foto's zijn vooral genomen op en langs oesterriffen in de ondieptes langs de dijktaluds. Mocht je trouwens zandvlaktes tegenkomen, dan moet je deze zeker niet overslaan. Zeker niet als je ze voor het eerst ziet. In het zand zitten ook allerlei organismen verstopt. Zo zitten er vaak verschillende soorten grondels, platvissen, garnalen, krabben en schelpdieren. Laatje trouwens niet afschrikken door kwallen. De meeste kwallen kunnen geen kwaad. Indien je kwallen tegenkomt met lange tentakels en felle kleuren, dan kun je die beter wel omzeilen. Wil je eerst kennis maken met het onderwater leven via literatuur dan kan ik je aanraden om de Fauna Zeelandica serie van Stichting het Zeeuwse Landschap eens na te slaan. In de serie zijn twee delen beschikbaar die gaan over de zeefauna van Zeeland. Daarnaast zijn er natuurlijk nog verschillende andere boeken te vinden waar je de onderwater wereld kunt bekijken. Het zijn dan vooral de duikwinkels waar je deze boeken kunt vinden. Het beste is natuurlijk om het allemaal zelf te ervaren. Heb je het eenmaal met eigen ogeEgezien, dan is de kans groot dat het niet bij één blik onder water blijft. Ben je nieuwsgierig geworden, maar je kunt niet snorkelen of de stap in het onbekende is te groot? Schroom dan niet om een duikver eniging te benaderen. Pro Diving Terneuzen, de club waar ik lid ben staat sowieso voor je klaar. Zo zijn er snorkellessen in het zwembad en buitenwater mogelijk. Ook is het mogelijk om verder te gaan en een duikintroductie of -opleiding te doen. Indien je dat wel wat lijkt dan kun je contact opnemen met mij via de mail (bernd@zeeschelp.nl). Dan zorg ik dat je bij de juiste persoon uitkomt. Ook hoor ik het graag als je nog vragen hebt mbt bovenstaande. Bernd van Broekhoven rjl CD

de Steltkluut | 2014 | | pagina 8