ïn Koekoek, koekoek, b il Volgens Wikipedia: Begaafdheid of talent is een bijzonder goed ontwikkelde eigen schap. Bij begaafdheid spelen de aangeboren eigenschappen een grote rol. 3. Kippenkuikens: Kuikentjes kunnen al reke nen zodra ze uit het ei komen. Een som als 4 min 2 of 2 plus 2 is een makkie voor ze. Dat is met een wetenschappelijk experiment te bewijzen. Kuikentjes zoeken altijd het grootste groepje met soortgenoten. Stel dat je twee groepjes met kuikens hebt. De ene groep bestaat uit drie kuikentjes en de andere uit vijf. Vervolgens dek je de groepjes af, maar laatje wel zien datje twee kuikens van de grote groep naar het kleinere groepje brengt. Dan lopen de kuikentjes automatisch naar deze nieuwe grootste groep! 2. Gierzwaluwen: Als ze net uit het ei komen, kunnen gierzwaluwen nog niet zoveel, maar als ze een week of zes oud zijn, komt het: ze beginnen te vliegen en ze stoppen niet meer. Alles doen ze vanaf dat moment vliegend: eten, drinken, baden en zelfs slapen! Ze laten zich door de warme lucht omhoog voeren en als ze heel hoog zijn, dalen ze slapend langzaam af. Zodra ze weer wakker zijn, ge dragen ze zich als echte stuntvliegers. Zonder datje het ziet, pikken ze in hun vlucht een heleboel insecten uit de lucht. Daar kunnen elke dag wel duizenden muggen bij zitten. Wat zijn wij blij met de gierzwaluwen! 1. Eenden: Voor eendenkuikens uit één nest is het heel belangrijk dat ze op hetzelfde moment uitkomen. Zodra ze namelijk uit hun ei zijn, moeten ze met hun moeder mee, op zoek naar voedsel. Als een ei op dat moment nog niet is uitgekomen, blijft het kuikentje alleen achter en kan het zijn familie niet meer vinden. Gelukkig hebben ze daar een hele slimme oplossing voor. De kuikens beginnen vlak voordat ze uitkomen te tikken. Dat is een teken voor de andere kuikens dat ze op moeten schieten. Zo komen alle eieren allemaal tegelijk uit. Knap toch? En dan te bedenken dat zolang de kuikens in het ei zitten, nog niet eens baby's zijn! Dat zijn ze pas als ze uit het ei zijn gekomen. Sommige dieren zijn dus al briljant vanaf hun geboorte! Dat moet ook wel, want veel kleintjes worden gewoon aan hun lot overgelaten. Bv. een vrouwtjesmug legt wel honderden eieren. Daar kan ze onmogelijk voor zorgen als dat allemaal tegelijk mugjes worden. Een echte opvoeding krijgen ze dan ook niet. Heb je die begaafdheid niet meteen mee gekregen? Dan kun je jezelf nog van alles aanleren. Leren door te spelen! Hoe inge wikkelder het gedrag van een dier is, hoe meer het moet leren. Voor een vlieg is het leven eenvoudig. Die heeft geen scholing nodig. Hij moet alleen zorgen dat hij te eten krijgt en zelf niet opgegeten wordt. Maar hoe lastiger die twee taken worden, hoe meer lessen een dier nodig heeft. Als je, zoals een valk, met een noodgang op je prooi moet storten, kun je maar beter eerst wat vlieglessen hebben gehad. Door flink met elkaar te stoeien, leren ze hoe ze uiteindelijk een prooi die zich fel verweert, moeten doden. Er wordt geoefend door met elkaar te spelen. Bv. veulens spelen met elkaar door te ga lopperen en rare sprongen te maken. Als ze wat ouder zijn, rennen ze achter elkaar aan. Muizenspelletjes doen wel een beetje aan sport denken: aan turnen. Ze rennen, springen, draaien en rollen als de beste Olympische 3 atleten. Conclusie: Van spelen word je slim! Dieren spelen om hun spieren en behendigheid te trainen. Ze worden er ook slimmer van. En door met hun soortgenoten te spelen, ver sterken ze hun vriendschap. Spelen is dus goed voor ze. Daarom blijven dieren hun hele leven spelletjes doen. Hoe oud ze ook zijn: je bent nooit te oud om te leren, eh... spelen. Anja van der Giessen Heb je dit jaar al de koekoek gehoord? Ik word er elk jaar weer blij van als ik hem hoor, misschien ook omdat je dan ergens met zekerheid weet dat de koude dagen voorbij zijn. Anders zou deze bijzondere vogel uit Afrika niet terug zijn. Wij krijgen de vogel wel bijna niet te zien, omdat hij erg schuw is. De koekoek is een slanke vogel met spitse vleugels en een lange afgeronde staart en bezet met witte vlekken. Hij is ongeveer zo groot als een houtduif. De bovenzijde van het mannetje is blauwgrijs van kleur. Het vrouwtje heeft of een grijze of een bruine bovenzijde. De onderzijde is vaalwit met donkere dwarsbanden. Wist je dat alleen de mannetjeskoekoek "koekoek" roept? De vrouwtjes maken een ander geluid om de mannetjes aan te lokken en om hun territorium te veroveren. Maar het is natuurlijk wel een heel bijzondere vogel en jullie hebben dan zeker allemaal al van gehoord dat de koekoek zijn eieren in andere vogelnesten gaat leggen en het uitbroeden van het ei aan de gastouders overlaat. Het koekoeksvrouwtje kan 15 tot 25 eieren leggen en vaakwel in het nest van dezelfde soort vogels. Ze legt er in elk nest maar één ei. Dit gebeurt dan ook heel snel als de andere vogels er niet zijn en de koekoek eet dan vaak een van de anderen eieren op zodat het aantal van de eieren weer klopt. Ook past zij de kleur van zijn ei aan die van de anderen aan. Zo is het koekoeksei bijna niet te onderscheiden van dat van de eieren die al in het nest liggen, het is alleen wat groter. Na 12 dagen komt de koekoek uit het ei. Het is dan ook heel bijzonder dat het jong van de koekoek ook altijd iets vroeger uit komt dan de anderen. Vlak nadat het kleine koekoekje geboren is en zelfs nog blind is werkt het met zijn vleugels en met behulp van een tijdelijke holte op zijn rug de eieren uit het nest, zodat het alleen over blijft. Zo zorgt hij ervoor dat al het eten wat normaal voor 5- 6 jonge vogeltjes bedoeld is, voor hem alleen is. Na drie weken is het jong meestal te groot voor het nest van de vaak kleinere vogels en loopt het de kans om uit het nest te vallen. Maar ook hiervoor is de kleine koekoek gewapend. Omdat hij twee tenen naar voren en twee tenen naar achter kan zetten kan hij zich beter aan het nest vastgrijpen. Na ongeveer 17 tot 21 dagen vliegt de kleine koekoek uit en wordt nog een week door zijn pleegouders bijgevoerd. De koekoek eet graag rupsen, torren, wormen, krekels en andere insecten. In augustus verlaten zowel de oude als ook de jonge dieren weer ons land en vliegen terug naar Afrika om in april- mei weer terug te komen. In Oostenrijk is er ook een soort bijgeloof dat je als je voor het eerst de roep van de koekoek hoort met wat los geld moet ram melen, dan heb je het hele jaar genoeg geld op zak Dat doe ik dan ook nog steeds en het helpt! Elisabeth Hoek Cv. •H O x .C N C 3 -O Qj c O Qj 3 0 01 CU O) X

de Steltkluut | 2014 | | pagina 11