Op een zonovergoten middag in een achter tuin inTerneuzen, vlakbij de dijk. Peter Maas (Terneuzen, 1958) over zijn achtergrond: "Ik ben zoölogisch analist in de ecologische richting. Die opleiding bestaat nu niet meer. Maar ecologie is echt mijn ding: biologie in het kort. Ik was niet zo'n echte student. Ik heb bijvoorbeeld mijn Havo afgebroken toen ik een baantje kon krijgen bij de provincie Zuid-Holland als broedvogelcarteerder. Ik kon toen fulltime mijn hobby uitvoeren." "Mijn vervangende dienstplicht heb ik gedaan bij Staatsbosbeheer in Goes. Achttien maanden in het Landbouwcentrum. Dat was een heel nieuwe ervaring voor me. Daarna een paar maanden vrijwilligerswerk bij Zeeuwse Land schap. En twee seizoenen planten inventariseren in Zeeuws-Vlaanderen voor de provincie Zeeland. Toen kwam Stichting Landschaps beheer Zeeland. 22 Jaar. Ik ben eigenlijk meegegroeid met die organisatie. Op het laatst was ik hoofd Kennis en Communicatie. Dat was vooral een bureaubaan. Geen veld werk meer." "Ineens hoorde ik toen van de vacature van boswachter Zeeuws-Vlaanderen bij Staats bosbeheer! Ik heb daar lang over nagedacht, en op het allerlaatste moment nog een brief gestuurd. Tijdens het sollicitatiegesprek werd al besloten dat ik het zou worden: de opvolger van de opvolger van Kees Riemslag. Dé boswachter! Dat doe ik nu sinds een jaar of zes. Het bevalt goed. Ik ben als boswachter verantwoordelijk voor Voorlichting, Publiek en Recreatie. Veel mensen willen vaak iets met de terreinen van Staatsbosbeheer. Dat moet ik zien te regelen. Dan zoek ik steeds naar een evenwicht tussen de vraag en wat het gebied aankan. Voor ons is recreatief me degebruik erg belangrijk. Er is wel eens het verkeerde beeld van "terreinen met prikkel draad eromheen". Alsof we de mensen zouden willen buitenhouden. Terwijl dat bedoeld is om het vee binnen te houden! Ik zorg eigenlijk voor het contact tussen de bui tenwereld en het beheer. Veel vergaderen, communicatie via de pc. Mijn toekomst? Ik zou graag wat meer Zeeuws-breed actief willen worden. Als boswachter Inventarisatie en Monitoring bijvoorbeeld." "De Steltkluut ken ik al heel lang. Met mijn maatje Lucien ging ik vogels ontdekken. Wij hoorden toen van de Vogelwacht de Steltkluut. Geert Ottens was secretaris en heeft ons heel warm welkom geheten. En meegesleurd. Vanaf toen, 1972, waren we bij alles wat Steltkluut deed betrokken. We zijn de jeugdbeweging gestart. Die ik ver tegenwoordigde in het bestuur. Dat heb ik zo'n tien jaar gedaan. Daarna ben ik een jaar of vijf voorzitter geweest. Als opvolger van George Sponselee. Kort na mij heeft Adri Paauwe dat overgenomen." "Of ik nog adviezen voor de Steltkluut als vereniging heb? Ik zou me goed bezinnen op watje nou wilt. Er is veel veranderd ten opzichte van zo'n twintig of dertig jaar ge leden. Ook anderen hebben nu ecologen in dienst. Die kennis zit niet alleen meer bij de Steltkluut. En er is al veel geregeld. Kijk bijvoorbeeld naar de nieuwe zeesluis in Ter- neuzen. Daar zijn al stapels rapporten van. Moet de Steltkluut zich daar mee bemoeien? Maar wat dan wel? Dit is een keuze die je moet maken: waar besteden we als vereniging onze tijd aan; onze middelen zijn beperkt en dit noopt dus tot het werken met slimme speerpunten. Eigenlijk doet alleen de vogel werkgroep het goed. De andere werkgroepen hebben het moeilijker. Terwijl bijvoorbeeld planologie ontzettend belangrijk is." "Ik denk dat de vereniging moet proberen meer in het nieuws te komen. Dat is een aandachtpunt voor het bestuur. En meer communiceren met de leden. Bestuurlijke vernieuwing. In de laatste vergadering zag ik diverse nieuwe gezichten. Geweldig!" "Ik zou ook eens kijken of het aanbod aan excursies vernieuwd kan worden. En uitgebreid. Misschien wel samen met andere clubs en mensen. Ga op zoek naar creativiteit. Geef die ruimte." 'tWas inmiddels behoorlijk warm geworden in de achtertuin. Een zeebriesje had niet misstaan. Rob Kregting Vorig jaar op 28 september hield de Steltkluut z'n ledendag bij de Waterleiding-bossen op Sint Jansteen. Het was een gezellige, leerzame dag. In de tent stonden verschillende stands, waaronder die van Velt Zeeuws - Vlaanderen. Heel veel mensen kwamen toen informatie vragen, boeken bekijken of gewoon een praatje maken. Voor de meesten was het de eerste kennismaking metVelt. De letters VELT staan voor Vereniging voor Ecologisch Leven en Tuinieren. Deze vereniging is in de jaren 70 ontstaan in België. Dit jaar vieren we het 40-jarig bestaan. In Zeeuws- Vlaanderen zijn we vorig jaar juni met een afdeling gestart. In Vlaanderen en Nederland samen zijn er meer dan 13.000 leden en meer dan 100 lokale afdelingen en groepen. Tot voor kort waren veel Zeeuws- Vlamingen lid van een Belgische afdeling, maar nu is er ook hier een. Al deze mensen kiezen bewust voor een ge zond leven, op het ritme van de seizoenen en met respect voor de natuur. Dit kun je op verschillende manieren doen. Er zijn onder de Veltleden een heleboel fanatieke (moes) tuinders. Anderen houden zich meer bezig met duurzame energie of koken graag eco logisch (en lekker!) Diverse mensen van diverse pluimage, maar allemaal willen ze dat mens en natuur in een samen kunnen leven. Om j te ondersteunen en ideeën uit we allerlei activiteiten. Dit jaar o.a. Basiscursus moestuinieren Ruilmarkt van planten en stekjes Kruidencursus Oogstfeest Jaarafsluiting met Proeverij. De exacte data kun je vinden op de website: www.velt.be/zeeuwsvlaanderen Ook kopen we gezamenlijk biologische knof look en aardbeienplanten in en is er jaarlijks de mogelijkheid om samen biologische zaden in te kopen. Als je lid wordt (30 euro per jaar) dan krijg je 6x per jaar het tijdschrift "de Seizoenen" thuis gestuurd. Hierin vind je allerlei informatie op ecologisch gebied. Ook publiceert Velt verschillende boeken zoals Ecologisch Tui nieren, een Ecologisch Kookboek en Lang leve de Oogst. De leden krijgen korting op de boeken. Plus als je ze via de afdeling bestelt bespaar je jezelf de verzendkosten en de afdeling verdient weer wat extra, wat weer ten goede komt aan de leden Heb jij ook respect voor de natuur, wil je ook mensen ontmoeten die elkaar inspireren, ideeën uitwisselen over tuinieren, gezond koken, fruit verwerken, kruiden kweken, wilgentenen vlechten enz. Of heb je zelf nog nieuwe ideeën? Jos Kroes Velt Zeeuws - Vlaanderen. info: Lucile Kroes/ lucile@life.nl 0114-374731

de Steltkluut | 2014 | | pagina 2