Wasbeerwasbeerhond in Saeftinghe 3 f, i; f 0y( fx tPX rKv 3 1 Hoewel wasbeer en wasbeerhond niet in ons land thuishoren, worden ze de laatste decennia incidenteel maar wel in toenemende mate waargenomen. Waarnemingen halen veelal de krant, net zoals die van bijvoorbeeld muntjak en stinkdier. Twee andere exoten die inmiddels volledig zijn ingeburgerd, de muskusrat en beverrat, halen de krant niet meer maar worden wel flink bestreden van wege de risico's voor de waterkering. Zijn wasbeer en wasbeerhond nu extra "rovers" die een grote invloed gaan uitoefenen op de endemische fauna en flora? Heeft het zin om ze te bestrijden? De meningen hierover zijn verdeeld. schaapstal op De Noord een wasbeer een nest bouwen. Het dier bleef gedurende de dagen dat Constant er aanwezig was, in de buurt met nu en dan een uitstapje het schor in. Opmerkelijk is dat dit een waarneming betreft in buitendijks gelegen schorren op maar liefst 3,5 kilometer van de zeedijk, niet direct een plaats waar zo'n soort verwacht wordt. Ook de nestbouw is bijzonder. Bij latere bezoeken is het dier niet meer aangetroffen. Het blijft een raadsel hoe het dier zo diep in het boomloze Saeftinghe verzeild is geraakt. Signalement Hoewel beide soorten op elkaar lijken ze op geen enkele wijze aan elkaar verwant en bewonen verschillende werelddelen op het noordelijk halfrond. Beide soorten hebben een gezichtsmasker en een volle staart. Dat van de wasbeer heeft echter meer wit (witte snuit en witte wenkbrauwstrepen) rondom een zwarte band rond de ogen. De wasbeer hond heeft echter lange bakkebaarden aan weerszijden van de kop. De wasbeer heeft langere poten dan de wasbeerhond. Het voornaamste verschil vormt de staart. Deze is bij de wasbeerhond eenkleurig donker en bij de wasbeer zwart-witgeringd. Wasbeer Als eerste een "vergeten waarneming" van de wasbeer in het Verdronken Land van Saef tinghe. In het voorjaar van 2005 zag Constant Van Dievoet, die daar toen enkele dagen bivakkeerde, in een van de vlieren naast de De wasbeer hoort thuis in Noord-Amerika.ln 1934 werden voor de jachttwee paartjes losge laten in de bossen van Hessen in Duitsland. Deze begonnen zich voort te planten. Elders uit gevangenschap ontsnapte en losgelaten dieren vulden de populatie aan. Overigens zijn er nog steeds mensen die denken met een wasbeer een gezellig huisdier binnen te halen, iets waarvan ze snel spijt krijgen. In de voormalige Sovjet Unie zette men na 1936 ten behoeve van de pelsdierfokkerij actief dieren uit. Nederland is bereikt vanuit Duitsland. De eerste wasbeer werd er al in 1910 nabij Breda gevangen. Momenteel lijkt de wasbeer zich definitief te hebben gevestigd in de oostelijke provincies en bij Amsterdam: er zijn reeds dieren met jongen waargenomen. Ook in Wallonië heeft de soort vaste voet veroverd. In Vlaanderen zijn ze mondjesmaat aanwezig. Overigens is het niet de eerste keer dat er een wasbeer in onze contreien is gesignaleerd. Bij Zaamslag werd enkele jaren geleden een exemplaar waargenomen in een boom (Bekker et al). Het optimale biotoop bestaat uit waterrijke gebieden met oud loof- of gemengd bos, zoals in parklandschap. Ze gebruiken holle bomen en holen van andere zoogdiersoorten als vos, konijn en das. Ze kunnen zich in een stedelijke omgeving goed redden. Door hun nachtelijke levenswijze kunnen ze daar jarenlang vertoeven zonder te worden op gemerkt. 1- -W t V- -A"' "v kwam hij uit de ondiepte aan de voet van de dijk, maakte halverwege een plas (of meer?), ging vervolgens de dijk op en verdween door het gaas over de dijk. Ter plaatse werden even later sporen aangetroffen evenals in een geul 450 meter dieper het schor in die zijn gefotografeerd en door enkele deskun digen later aan een wasbeerhond konden worden toegeschreven. In de maanden daarna zijn in de verre omgeving nog diverse malen sporen aangetroffen, het laatst op 25 augustus in de Ijskelder (Huub Bun, Mare Jeurissen en Mare Buise). Het dier zeifis niet meer gezien. Een zichtwaarneming op 24 juli 2013 van 1 exemplaar op ongeveer dezelfde plek als 29 mei 2011 door Bernard Messiaen kon niet bevestigd worden. Op 12 mei 2014 werd in de Jos Nevegeul een spoor van hondachtige prenten waargenomen. De kwaliteit was c van dusdanige aard dat niet met zekerheid kon worden uitgemaakt of het wederom een wasbeerhond betrof dan wel een hond. Wasbeerhond De eerste waarneming van de wasbeerhond in Saeftinghe op 29 mei 2011 haalde wel zij het wat vertraagd de publiciteit. Dit kwam doordat hij op Waarneming.nl werd ge plaatst. Barbara de Coninck en Stefan Thiers waren die ochtend getuige van grote paniek onder de aanwezige broedvogels tureluurs, kieviten en grutto's in het schor tegen de zeedijk enkele honderden meters westelijk van de Rijksdam. De veroorzaker van deze consternatie bevond zich duidelijk op de grond en gedacht werd aan een vos. Enkele ten later kregen ze de veroorzaker van 3aal in zicht; onmiskenbaar een nd. Achtervolgd door de vogels De wasbeerhond is een roofdier uit de familie der hondachtigen (waarschijnlijk het oudst levende lid ervan) en wordt ook wel marter hond genoemd. Het oorspronkelijke versprei dingsgebied is Oost-Azië. In de jaren 1930 ontsnapten enkele dieren uit Oost-Europese pelsdierfokkerijen. In het Europese deel van Rusland zette men in de jaren 1950 wasbeerhonden uit als nieuw jachtwild, vanwege zijn pels. Van daaruit zijn ze ver wilderd en ontsnapt. Vanaf 1986 worden in de oostelijke provincies van Nederland en in de Belgische provincies Oost-Vlaanderen en Antwerpen nu en dan wasbeerhonden gesignaleerd. O a IP Kr-rz fTVïJ liJW'2 I 1 nbj niet yrvaL i'Jcct'J P P in P

de Steltkluut | 2014 | | pagina 4