-- m Op 27 april reden Rinse van der Vliet, Erik Verlind en Rob Berkelder vanuit den Haag naar de trektelpost in Breskens. Zodra ze "I's morgensvroeg de Westerscheldetunnel uitkwamen zagen ze een doodgereden marter, s Bij nader onderzoek bleek het om een 5 Boommarter te gaan. Het dier bleek een halsbandzender om te hebben. broedvogelkolonies). Beide staan in Bijlage 1 van de Regeling beheer en schadebestrij- ding dieren, een uitwerking van de Fauna- en Florawet. Gedeputeerde staten mogen deze dieren laten bestrijden, ongeacht de mening van de terreineigenaar. Dat de op mars ondanks dat niet te stuiten is, is wel haast zeker. Door de voortdurende immigratie vanuit Duitsland is uitroeiing een utopie. Marc Buise Wasbeerhonden leven vooral in vochtige loofbossen en gemengde bossen met een dichte ondergroei nabij rivierdalen en meren, maar mijden grazige vlakten, landbouwge bieden en buitenwijken niet. Ze gebruiken vaak holen van vos of das, maar maken ook zelf holen onder boomstammen, in dichte bosjes of tussen rotsen. In vochtige terreinen maken ze ook wel nesten in het riet. Ze kunnen klimmen en zeer goed zwemmen. Evenals de wasbeer is de wasbeerhond een nachtdier. Toekomst Recente onderzoeken doen vermoeden dat deze twee soorten slechts lokaal schade zullen aanrichten (bijv. in het geval van kwetsbare De Boommarter was door vervolging en biotoopvernietiging door de mens een zeer zeldzame soort in Nederland. De Boommarter is van oorsprong een echte bosbewoner. Grote bossen (naald-, loof en gemengd) vormen een typisch biotoop. Ook gebieden met diverse kleine bossen die verbonden zijn met elkaar door beplantingen vormen een geschikt leefgebied. Een goed ontwikkelde gelaagd heid (struiken boomvegetatie), soortenvariatie en een ruime aanwezigheid van dood hout zijn belangrijk. Het voedsel is veelzijdig en bestaat uit knaagdieren, konijnen vogels en vruchten. Boomholtes zijn van essentieel belang. Zowel als dagverblijf gedurende het hele jaar en als nestboom. Vrouwtjes hebben een territorium van circa 250 ha, voor mannetjes is dit het dubbele. Jonge dieren worden een tijd in het territorium geduld, daarna worden ze uit het territorium gejaagd. Boommarters zijn geslachtsrijp na 2 of 3 jaar. Als ze opzoek gaan naar een eigen territorium maken ze soms lange zwerftochten en vallen er veel verkeerslachtoffers. Verkeer is de belangrijkste doodsoorzaak. Toch is de Boommarter bezig aan een opmars c.q. herstel. In Nederland doet de soort het goed dankzij het meer natuur vriendelijk bosbeheer en de realisatie van de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) waardoor leefgebieden met elkaar verbonden zijn. In Vlaanderen is het voorkomen fragmentarisch. Een kleine geïsoleerde populatie komt voor in het Vlaamse Sinaai. Dit is voor Zeeuws- Vlaanderen de dichtstbijzijnde populatie, gelegen op circa 10 kilometer van de grens. We hadden deze soort al op ons verwachtings lijstje staan. Met cameravallen hebben we ze enige jaren geleden proberen vast te leggen in bosjes in de grensstreek in Zeeuws-Vlaanderen. Ook zijn met boomcamera's potentiele nest holtes onderzocht. Tot op heden zonder resultaat. We waren dus erg verbaasd over deze melding. Op de betreffende locatie zijn overigens al diverse doodgereden Bunzingen aangetroffen. Het is voor marterachtigen een gevaarlijk punt. Omdat het dier een halsbandzender had is er interessante informatie verzameld. Het betreft een boommarter uit de populatie van Sinaai (genaamd Alain, geboren in 2013). Hier hadden in 2013 drie vrouwtjes een nest jongen, waarvan een aantal van zenders werd voorzien. Gezenderde Boommarters kunnen met een antenne opgespoord worden. Zo kan waardevolle informatie verzameld worden over het biotoopgebruik. Dit kan dan weer leiden tot een betere bescherming en inrichting van het leefgebied. Tot eind maart is Alain in het geboortegebied bij Sinaai waargenomen. Daarna was hij spoorloos. In het geboortegebied was het dagverblijfplaats bijna altijd een sparrenboom of een met klimop begroeide boom. Regelmatig heeft hij de Stekense Vaart overgezwommen. De onderzoekers van het INBO (instituut voor natuur en bosonderzoek) zijn verrast dat Alain het Kanaal van Gent naar Terneuzen overgestoken is (zwemmend of via een brug). Boommarters gaan niet graag over lange bruggen. Het is mogelijk dat er meerdere Boommarters in onze regio verblijven. We zullen de aankomende tijd nog eens proberen met cameravallen een levende Boommarter waar te nemen. Met dank aan Rinse van der Vliet en Koen Van Den Berge voor het verstrekken van in formatie. Alex Wieland I I «fl nlrt jevaLsaetr Literatuur S. Broekhuizen et al. (red.) 1992. Atlas van de Neder landse zoogdieren. Utrecht. J.P. Bekker et al. (red.) 2010. Zoogdieren in Zeeland; Fauna Zeelandica Deel 6. J. Mulder, 2013. De wasbeerhond heeft vaste voet in Nederland. Zoogdier 24(4): 1-3. J. Mulder, 2012. A review of the ecology of the raccoon dog (Nyctereutes procyonoides) in Europe. Lutra 55(2): 101-127. A. Hazekamp, 2013. Bestrijden wasberen dweilen met de kraan open? Zoogdier 24(122-24. J. Thissen, 2012. Exoten, een vloek of een zegen? Zoogdier 23(4): 4-6. S. van Doorsselaer, 2011. Zeldzame wasbeerhond gespot in Het Verdronken Land van Saeftinghe. PZC 2-9-2011. A. van Diepenbeek, 1999. Veldgids diersporen. KNNV Veldgids 12, Utrecht. R. Lange et al., 1994. Zoogdieren van West-Europa. KNNVVeldgids 8, Utrecht. AJ. Mitchel-Jones et al. (Ed.), 1999. The Atlas of European Mammals, London. Zaamslag N790 Hulst Sluiskil N290 Sint Jansteen Absdale Verrebroek Westdorpe N683 Bfoekstraai Braden Koewacl Sint-Gdlis-Waas Vraserve Zelzate Moerbeke Wachtebeke Sinaai Terneuzen Verdronken Land van Saeftinghe l^euzénhoe» zaMstrss Mei Beveren Stekene Kemzeke Sml-Pauwels GES Nieuwkerken - Waas Haasdonk Sint-Niklaas rrn EB3 CEE3 I kMCMM

de Steltkluut | 2014 | | pagina 5