sr De aardappels groeien dit jaar aan de bomen n i ii >,n I I P H Sizar. Moeilijk te bevatten, ingenieus en onge lofelijk. Zomaar wat kreten die te horen zijn als mensen geconfronteerd worden met gallen. Wie zich verdiept in deze merkwaardige ver groeiingen van planten, valt van de ene ver bazing in de andere. Zowel wat betreft de vaak vreemde verschijningsvormen, als het proces dat eraan ten grondslag ligt. Allerlei vernuftige trucs als genetische manipulatie, inspuiten van hormonencocktails en groei stoffen worden ingezet. Een heel legioen van schimmels, bacteriën, virussen, aaltjes, insecten en mijten gebruikt dit soort middelen om zichzelf ten koste van de waardplant voort te kunnen planten. Daar kunnen wij mensen nog wel wat van leren... Vreemde eikeltjes... We waren dit voorjaar met de knotploeg aan het werk in het bos van Sint Jansteen. In de verte zagen we een boom met appelach tige vruchten. Eerst drong het nog niet eens goed door. Niemand die opmerkte dat er iets niet klopte. Langzaam dichterbij komend leek er toch iets vreemds aan de hand. Het was helemaal niet het goede seizoen voor appels of andere vruchten. Maar wat nog gekker was, de boom bleek een eik te zijn. Die draagt normaal gesproken alleen eikeltjes. Dichterbij gekomen bleek het om de aard- appelgal te gaan. Gallen zijn abnormale ver groeiingen op planten, die onder invloed van andere organismen zijn ontstaan. Die vergroeiingen kunnen allerlei vormen hebben, variërend van groepjes fors uitgroeiende haren, allerlei gezwellen en zelfs heksenbezems. Bij de gal die we hier zagen, is de veroorzaker een wesp. De naam aardappelgal is goed gekozen. Want die vreemde "vruchten" bleken fors van formaat, met een beetje goede wil zouden het zo aardappels kunnen zijn! En er was nog iets dat opvallend was. Deze galsoort is wel vaker te zien in eiken. Meestal gaat het dan om enkele gallen per boom. Maar deze eik hing helemaal afgeladen. Een voorzichtige schatting kwam uit op 750 exemplaren! De dagen daarna stuurden diverse mensen foto's door van deze soort. Op Waarneming.nl blijkt dat er nu in heel Nederland veel meldingen gedaan worden van deze bijzondere gal. Kennelijk hangen er dit jaar overal veel "aardappels" in de eiken. Ecosysteem Hoe fors deze gallen ook zijn, de veroorzaker ervan is een piepkleine wesp, slechts enkele millimeters groot. De ontwikkeling van de diverse galsoorten is intrigerend. Als de vrouwtjes van bv. galwespen eitjes gaan leggen, scheiden ze daarbij een galproduce- rende stof af. De boom reageert daarop door zelf een nieuwe groeivorm aan te maken. Sommige gallen zijn eenvoudig van structuur. Andere soorten zijn buitengewoon complex. Er zijn allerlei soorten weefsels die allemaal hun functie hebben. De buitenwand is meestal hard en bevat chemische afweerstoffen tegen bacteriën en schimmels. De binnenwand bestaat uit zeer voedzame cellen, met de hoogste kwaliteit aan eiwitten. Kortom, een perfecte leefomgeving voor de larven. Onze aardappelgal verandert in de loop van het jaar van uiterlijk. Waren ze in het voorjaar fruitig rood-geel, in de loop van de zomer kleuren ze bruin en zijn ze minder opvallend. Als de bewoners volwassen zijn en uit de gallen gekropen zijn, zijn deze doorboord met gaatjes. In het najaar begint de gal te verschrompelen en te rotten, maar de gal- kamers zijn kennelijk veel sterker en die blijven vaak nog de hele winter zichtbaar. Er zijn heel veel galvormende soorten. Alleen van de zomereik in Nederland zijn al ruim 80 soorten bekend. Iedere gal is eigenlijk een compleet ecosysteem op zich, want er leven meestal veel meer soorten in dan alleen de veroorzakers. Er zijn ook soorten die afhan kelijk zijn van deze merkwaardige groeisels, maar die de gallen zelf niet teweegbrengen, ze worden inquilinen genoemd. Medebe woners dus die vaak vreedzaam naast de veroorzakers leven. Daarnaast zijn er ook pa- rasieten, die bijna altijd tot de bronswespen behoren. En deze worden op hun beurt ook weer geparasiteerd, door zogenaamde hyperparasieten. Er zijn zelfs gallen waar binnen hele schimmelcultures gehouden worden en waarvan de dierlijke bewoners profiteren! Ook in een klein galletje van nog geen centimeter doorsnede kan een zeer complexe leefgemeenschap aanwezig zijn. Uitkweken Zoiets kan je ook proefondervindelijk vast stellen, door de gallen uit te kweken. Neem daarvoor een paar takken met gallen en zet die in een pot met water, zodat de takken blijven leven. Doe om de gallen een heel fijne vitragestof zodanig dat de insecten die uit de gal komen, niet kunnen wegvliegen. Er kunnen dan wel 20 verschillende soorten insecten uit kruipen! Als je een beetje gewend bent geraakt om te kijken naar deze vreemde groeisels, zie je ineens op allerlei planten diverse soorten gallen. Voor wie zich wat verder wil verdiepen in de wonderlijke wereld van de gallen is er het Gallenboek van Docters van Leeuwen (uitgave KNNV) en zijn er informatieve websites, oa. http://www.plantengallen.com. Maar ook op http://www.bladmineerders.nl vind je een grote hoeveelheid foto's per plantengeslacht. 03 Lucien Calle Aardappeirjalwesp - Biorhiza pallida 20QS 20Dg ZM8 3003 ÏOtO 3011 301 e2P13 2014 Aantal gemelde Aardappetgatten in Nederland, bron Waarneming.nl De eik hing afgeladen met gallen P P m P van de aardappelgal Dezelfde gal, maar nu open gesneden, waarbij de galkamers zichtbaar zijn In het najaar ziet de aardappelgal er heel anders uit Truffelgal op wortels van zomereik

de Steltkluut | 2014 | | pagina 7