Er wordt wat af geteld von mee te doen. Eigenlijk best jammer want het is altijd leuk en gezellig. Het is fysiek best zwaar in het gebied, dus een goede conditie is een vereiste; een aanrader voor de avonturiers. In Saeftinghe zag ik enkele jaren geleden voor het eerst Zeearenden en Woestijntapuit. Trektellingen telpost Margarethapolder Op de telpost tel ik sinds 2008 samen met enkele anderen alle langstrekkende vogels. De resultaten worden achteraf geregistreerd op www.trektellen.nl. Elke zondag, met uitzon dering van de maanden juni, juli, december en januari tellen we vanaf zonsopgang tot twee a drie uur daarna. Vooral in de maand mei betekent dit vroeg uit de veren. De piek- dagen vallen meestal in de maanden maart, april, september en oktober. De ingevoerde gegevens zijn openbaar. Op de telpost hebben we al meer dan 220 verschillende soorten vogels gezien. De mooiste dag was voor mij 19 oktober 2013: een dag met 30.000 langs trekkende vogels; hele wolken kwamen er toen voorbij. Het waren vooral Vinken, Spreeuwen, Veldleeuweriken, Rietgorzen en Aalscholvers. Midwintertelling De midwintertelling wordt jaarlijks halverwege januari gedaan. Die telling wordt simultaan in heel Nederland in hetzelfde weekend uit- Sinds een aantal jaren doe ik mee aan vogeltellingen voor diverse doeleinden en organisaties. Enkele voorbeelden daarvan zijn: midwin tertelling, trektellen, tuinvogeltelling, BMP, MUS, Atlastelling, weidevogeltelling, stadsvogeltelling, slaapplaatstelling en laagwatertelling in Saeftinghe. Vogelaars hoeven zich het jaar rond niet te vervelen. Soms gaan ze zo vaak op pad dat de wederhelft daar wat moeite mee begint te krijgen. Het is dus een kwestie van plannen en goede afspraken maken met elkaar. Dan blijft het leuk voor iedereen. Hieronder zal ik kort enkele tellingen toelichten die ik zelf heb gedaan en/of nog doe. Laagwatertelling Saeftinghe Deze tellingen worden maandelijks in de maanden buiten het broedseizoen gedaan, van juli toten met maarten gaan bijna altijd door, in 2015 al 25 jaar! De drijvende kracht hierachter is Henk Castelijns. De tellers komen samen bij het bezoekerscentrum van Saef tinghe. De club wordt daar opgesplitst in drie groepen die elk éénderde van het gebied gaat tellen volgens een vaste route. Een vierde groep telt een aantal plaatsen vanaf de dijk. Omdat ik gestart ben met de tellingen op de trektelpost Margarethapolder komt het er niet meer van om ook hieraan regelmatig gevoerd om inzicht te krijgen in de aantal len watervogels die in de winter in Neder land verblijven. Dit doe ik sinds enkele jaren samen met Henk Castelijns in het gebied in en rond de Braakman. Het levert iedere keer weer een leuke soortenlijst op. De gegevens worden aangeleverd aan Sovon. Tuinvogeltelling van de Vogelbescherming De vogelbescherming organiseert sinds enkele jaren jaarlijks rond half januari de landelijke tuinvogeltelling. Het vraagt weinig tijd en het is laagdrempelig; iedereen kan er aan mee doen. Via de site van de Vogelbescherming worden veel tips gegeven en is veel informa tie over de te verwachten soorten te vin den. Ik doe altijd mee. BMP-tellingen BMP staat voor Broedvogel Monitoring Project. Een jaar of vijf geleden heb ik samen met enkele anderen de BMP voor de Margaretha polder opgestart. Vier jaar geleden ben ik gestart met de BMP-tellingen voor het gebied met de naam 'Gat van Pinte', dat is rond het achterste deel van de Otheense Kreek nabij de Groeneweg. BMP-tellingen zijn intensief, je moet minstens acht keer op route in de periode van begin maart tot eind juni om alle in het gebied voorkomende broedvogels te inventariseren. Leuk om te doen, maar je moet geen moeite hebben met vroeg opstaan. Deze tellingen krijgen pas echt betekenis als ze meerdere jaren achter elkaar gedaan worden. Trends worden dan namelijk zicht baar gemaakt. De gegevens worden online ingevoerd via een programma van Sovon en zijn niet openbaar. MUS-tellingen Dit jaar ben ik gestart met de zogenaamde MUS-tellingen in het gebied met postcode 4535. Nee, het betreft hier niet het tellen van mussen. MUS is de afkortring voor Meetnet Urbane Soorten. Daarmee wordt bedoeld: alle broedvogels die in stedelijk gebied broeden. Deze telling bestaat uit drie rondes waarbij op twaalf punten in het gebied vijf minuten lang alle vogels worden genoteerd die worden gehoord of gezien. De eerste telling is in de ochtend in de periode 1 tot 30 april, de tweede telling is een ochtend telling tussen 15 mei en 15 juni en de derde telling is een avondtelling tussen 15 mei en 15 juli. Het vergt dus eigenlijk betrekkelijk weinig tijd. Kennis van de stedelijke vogels en hun geluid is wel nodig om de tellingen goed te kunnen uitvoeren. Atlastellingen Momenteel loopt er een project om alle broedvogels van heel Nederland te inven tariseren. Een groot project met heel veel betrokken vrijwilligers. De doorlooptijd van dit project is drie jaar. Het doel is om na de tellingen de gigantische berg gegevens te verwerken tot een nieuwe vogelatlas van Nederland. Het zijn vooral leden van de di verse regionale vogelwerkgroepen die hier aan deelnemen. Ook de Steltkluut doet mee. Zelf doe ik het atlasblok in en rond Terneuzen samen met Bram Vroegindeweij. Ook dit is een hele klus waar je veel voor op pad moet. De tellingen zijn in twee blokken op te splitsen. Het eerste blok betreft de winter vogels waarbij alle voorkomende soorten worden geregistreerd en het aantal voor een bepaald gebied wordt geschat. Het tweede blok betreft de broedvogels waarbij het aantal territoria van elke waargenomen soort wordt bepaald. Dit is een zeer inten sieve telling waarbij je in staat moet zijn alle soorten op uiterlijk en geluid te herkennen. Tellingen doen iets voor jou? Mocht je na het lezen over deze tellingen denken dat het je leuk lijkt om te doen, dan kan je je aanmelden bij de vogelwerkgroep van de Steltkluut of zelf eens kijken op de websites van Sovon (www.sovon.nl) of van de Vogelbescherming (www.vogelbescherming.nl). Mijn advies: Zoek contact met een ervaren vogelaar en ga samen met hem of haar en kele keren op pad. Je leert dan op korte tijd veel bij en kunt dan vrij snel zelfstandig aan de slag. Bert van Broekoven (bertusbvb@gmail.com) '*c' V i* krtr l i 0.4m\i MMrnj IkI I ki OiKterzc«lk VogelwFp Piibfl'catwi Ovtr Sovon Sta^n cm P P m P

de Steltkluut | 2014 | | pagina 8