I g A Rovers in je tuin Herfstvoedsel UI De vakantie is voorbij. De scholen zijn weer begonnen, leder vertelt over de leuke dingen die hij of zij tijdens de vakantie heeft gedaan. Speeltuin, strand en zee, pretpark, dierentuin, je kunt het zo gek niet verzinnen. Maar wist je dat je eigenlijk helemaal niet weg moet om iets spannends mee te maken? In je eigen tuin is ook van alles te beleven. Sterker nog, er gebeuren de meest enge dingen... Dieren worden er achtervolgd, gegrepen, doorboord, leeggezogen, kaalgeplukt, vleugels afgebeten en nog veel meer! Nu denk je natuurlijk dat het niet bij jou in je tuin gebeurt. O nee? Ga mee zoeken en je zult verbaasd zijn hoeveel roofdieren er bij jou in de tuin leven. Roofdier Wat bedoelen we eigenlijk met roofdier? Een roofdier is een dier dat op jacht gaat naar prooi: kleinere en zwakkere dieren, of groter en langzamer. Deze dieren doden ze en eten ze op. Een kleiner roofdier kan op gegeten worden door een groter roofdier. Vloeibaar van binnen De rover die we het beste kennen is wel de spin denk ik. Op een goed plekje bouwen ze hun web. Kijk maar eens tussen de bloem potten, in een hoekje van het kozijn of tussen de takken van struiken. Prachtige kunstwerken zijn het. Tegelijk is een web een gemene valstrik. Vliegen, muggen of bijen die er tegenaan vliegen, plakken vast aan de draden. Heel handig maakt de spin er dan een pakketje van door er spinrag omheen te wikkelen. De vlieg of mug kan geen kant meer op. De spin bijt de prooi en spuit er een stof in. Daardoor lost het dier van binnen helemaal op. Het overgebleven papje zuigt de spin op. Met 6 poten Onder de insecten leven ook echte rovers. Wat dacht je van libellen? Die kunnen tijdens het vliegen een ander insect uit de lucht grijpen. Bepaalde delen van hun mond, kunnen ze uitklappen. Wel oppassen gebla zen, want libellen vormen zelf ook weer een smakelijk hapje voor andere rovers zoals zwaluwen of zelfs voor hun soortgenoten! Een heel interessante groep insecten zijn de graafwespen, spinnendoders en rupsendoders. Sommige daarvan bouwen hun nest onder de grond. Ze graven een tunneltje en leg gen daar een eitje. Maar voor ze dat doen, vangen ze eerste een bepaalde prooi. Voor elke soort is dat anders. Het kan gaan om een spin, sprinkhaan, wants, bladluis, kever, vlieg of rups. Die prooi verlammen ze door hem te steken. Dan brengen ze het naar hun nest. Bij een grote vangst is dat een hele klus. De larve die uit het eitje komt, heeft zo heerlijk vers te eten. f V Waterrover In het water is het ook niet altijd veilig. Spie dende ogen wachten op een lekker hapje dat voorbij komt. Niet alleen de geelgerande waterroofkever, maar ook de larven daarvan vallen allerlei waterdieren aan. Zelfs kikkers, salamanders en vissen pakken ze met hun sterke kaken. Schattig Sommige rovers zien er schattig uit. Bijna niet voor te stellen dat ze eigenlijk niet zo schattig zijn. Egels bijvoorbeeld. Met hun fluwelen snuitje en grappige wiebelneus, snuffelen ze door je hele tuin. Op zoek naar wormen, slakken, pissebedden en andere kleine diertjes. En die kunnen niet zo hard rennen voor hun leven dan de egel. Vliegende doders Misschien heb je het wel eens gezien in je Als de gierzwaluwen zijn vertokken is voor veel mensen de zomer een beetje voorbij. Toch is het dan nog maar augustus en eigenlijk nog vol op zomer. Als je goed rondkijkt in de na tuur, zul je zien dat voor veel planten, bomen en ook dieren de zomer wel al voorbij is. De herfst is een rijke tijd. Veel bloemen en planten dragen dan vruchten en zaden. Dieren eten zich dik en rond. Ze maken zich klaar voor de winter. Aan het begin van de herfst heb je nog veel fruit van de bomen. Als het blijft han gen of af valt en je ruimt het niet meteen op, kunnen veel insecten er nog van genieten. Vooral als het al een beetje begint te rotten, zijn ze er dol op. Vlinders drinken met hun lan ge tong van het sap en wespen knabbelen van het vruchtvlees. Vogels weten er natuurlijk ook wel raad mee. Maar een klokhuis laten ze toch liexfè^achter. Pluk niet alles weg en maak je tuin dus niet te netjes voor de winter, want alles wordt benut. eigen tuin: op de voederplank zitten wat vogeltjes, scheert er ineens een sperwer langs. Alle vogels vliegen van schrik op en de sperwer pakt er eentje uit de lucht en vliegt er mee weg. Van andere vogels zie je alleen de sporen. Denk maar aan een stapeltje ge broken slakkenhuisjes. De zanglijster slaat de huisjes kapot en eet de slakken op. Worst met pootjes Wie een grote tuin heeft, zou best wel eens een wezel of bunzing op visite kunnen krijgen. Ze zijn heel schuw, dus je ziet ze niet gauw. Met hun korte pootjes en lange lijven, kunnen ze heel snel rennen. Ze jagen vooral op muizen, maar kikkers, vogels, eieren en kleine konijnen zullen ze ook niet voorbij lopen. Sandra Dobbelaar QO CD ÊT* ÊT* CD CD O O V. O. 4-. O» «O a 3 2 o c Uj QJ Uj u O) Foto: Atalanta's drinken sap van rottende pruimen - Sandra Dobbelaar m Foto: Alles op. Nou ja, alles. ..-Sandra Dobbelaar

de Steltkluut | 2014 | | pagina 12