cn Op zoek naar 200jarig leven Zaterdag 1 november is weer de jaarlijkse Natuurwerkdag. Gezellig werken in groepjes op een mooie locatie ergens in de natuur. Doet u ook mee? Dit jaar vindt deze in onze regio weer plaats op twee locaties: in Terneuzen en in Clinge. ledereen kan op beide locaties meedoen, graag wel liefst ruim van tevoren opgeven via www.natuurwerkdag.nl (dit is wel heel belangrijk, ivm gereedschap, catering etc.). Alle deelnemers krijgen wat te eten en drinken. U hoeft zelf geen gereedschap mee te nemen en er zijn ook handschoenen aanwezig. Terneuzen In Terneuzen wordt gewerkt langs de Otheense kreek. Er worden veel knotwilgen geknot en er wordt in bosjes gewerkt. Daarnaast zijn er weer speelse elementen als klimnetten. De deelnemende groepen zijn Natuurspeeltuin de Boomhut, Scouting EOS Hubertus, Scou ting Doormangroep en Scouting de Vier Ambachten, De Steltkluut, Stekkertjes en bezoekers. Het opstarten gebeurt in de kin derboerderij, daar worden ook de pauzes gehouden. Alle groepen kunnen opstarten op het moment van aankomst. Er wordt gewerkt tot een uur of 12, dan is er lunch, waarna er 's middags weer gewerkt wordt. De meeste speelse activiteiten vinden in de directe omgeving van de kreek en het bosje plaats. Contactpersoon is Lucien Calle (06-22792100). Clinge In Clinge wordt er weer gewerkt op het terrein van Stichting Tragel. De voornaamste klussen zijn het knotten van wilgen en het maken van een houtril rond de natuurvijver. Er wordt om 10.00 uur opgestart in of bij de plantenkas. Daar worden ook de pauzes gehouden. Con tactpersoon is André IJsebaert (06-13644688). Lucien Calle nol Uitnodiging voor de Euro Birdwatch zaterdag 4 oktober 2014 Op zaterdag 4 oktober wordt de traditionele Euro Birdwatch gehouden. In heel Nederland maar ook daarbuiten worden dan gelijktijdig vogels geteld. Ook de Vogelwerkgroep van de Steltkluut doet weer mee. ledereen, jong en oud, is van harte welkom. Kennis van vogels is niet noodzakelijk. Op elke post zullen 1 of meerdere ervaren vogelaars aanwezig zijn. We tellen van 7.30 tot minimaal 10.00 uur. Mocht het een goede teldag zijn dan gaan we nog wat langer door. Als u komt, is het verstandig wat eten en drinken mee te nemen, evenals een kijker en warme kleding. Op de dijk kan het frisjes zijn. We tellen op 3 locaties: Kijkhut Land van Saeftinghe Contactpersoon Walter van Kerkhoven email: walter.vankerkhoven@telenet.be Vv 't Hellegat (bij gemaal Kampen) Contactpersoon Huub Bun email: huubbun@kpnplanet.nl Telpost Margarethapolder (tussen Terneuzen en Griete) Contactpersoon Bert van Broekhoven email: bertusb@zeelandnet.nl Wilt u meer informatie dan kunt u een van de contactpersonen benaderen voor meer inlichtingen. De tellingen kunt u raadplegen via www.trektellen.nl of via http://telpostmargarethapolder.jouwweb.nl In 2014 is het 200 jaar geleden dat Zeeuws- Vlaanderen bij Zeeland gevoegd werd. Dit jaar zijn er in dat kader tal van activiteiten. Wij willen niet achterblijven en gaan in dit stuk op zoek naar levende wezens die er destijds ook al bij waren. Oude knoerten van tenminste 200 jaar! Hoewel het denkbaar is dat er ook nog andere levensvormen zijn die al zo oud kunnen zijn zoals korstmossen of zwammen, beperken we onze speurtocht hier tot de bomen. Zeeland boomarm Wie eens in andere provincies rondkijkt moet het wel opvallen: in vergelijking tot andere regio's in met name Oost Nederland zijn in Zeeuws-Vlaanderen niet echt veel oudere bomen aanwezig. De vele grootschalige polders, de vette klei en gemiddeld genomen tamelijk harde zeewind maakt dat de toe komstkansen van de meeste bomen hier niet zo hoog zijn. Daarbij komt ook nog de soms weinig respectvolle omgang met de oudjes. Een mentaliteit van "die boom is versleten, die gaan we vellen". Vervolgens is ook de beleidsmatige bescherming een heel eind uitgekleed. Waar vroeger voor iedere te kappen boom een kapvergunning nodig was, is die vergunningsplicht tegenwoordig in de meeste gemeenten (ook in Terneuzen en Hulst) beperkt tot een lijst van monu mentale bomen. Daarbij was niet alleen de monumentaliteit of zeldzaamheid van de betreffende bomen een criterium, maar ook een getalsmatig maximum, waardoor bv. in Terneuzen diverse monumentale bomen niet eens beschermd zijn! Normaal gesproken halen de meeste bomen de tweehonderd jaar niet. Hoewel daar in de praktijk soms wel makkelijk over gesproken wordt ("o die boom is gemakkelijk 300 jaar"), is daar meestal weinig bewijs voor. Bij gevelde bomen kan je de jaarringen tellen. Een fors uitgegroeide buxus in Hulsten een "oeroude" iep in de Braakman bleken beide bijna 140 jaar oud. Er zijn echter een paar categorieën van bomen die een grotere kans maken een hoge leeftijd te bereiken. We maken een snelle en zeker geen volledige rondgang door de streek om te zien wat voor eeuwen oud geboomte hier nog aanwezig is. Daar- bij/toordt per categorie steeds slechts één )erehd/V0orbeeld gegeven. Grensbomen Grensbomen zijn vooral bekend van de Zak van Zuid-Beveland. Het betreft bijna altijd linden. Omdat linden heel oud kunnen wor den en grensbomen gekoesterd en meestal goed onderhouden worden, halen velen hiervan wel een uitzonderlijk hoge leeftijd. In onze regio staan bijna geen grensbomen. Bij de Oude Stoof te Hengstdijk staat echter wel een boom die gerust als grensboom door het leven mag. Het is echter geen linde maar een esdoorn, die op een landschappelijk fraaie locatie staat. Hoe oud deze knoert (met stamomvang van wel 390 cm) is, is niet precies bekend, maar die 2 eeuwen lijken hier wel haalbaar. Onder de boom is een bankje neergezet. Van hieruit is er een mooi uitzicht op het landschap en Hengstdijk. Langzame groeiers Soorten als hulst en taxus zijn langzame groeiers, maar maken heel hard en sterk hout dat langzaam verteert. Geef deze soorten voldoende groeiruimte en laat ze verder met rust, dan worden ze vanzelf heel erg bejaard. Een mooi voorbeeld van zo'n oude taxus staat aan de Handelspoort, dichtbij het drukste kruispunt van Oost Zeeuws-Vlaan- deren. Daar waar de Guido Gezellestraat in Terneuzen de N61 kruist, staat deze taxus op de plek waar vroeger een oud erfje aan wezig was. De boom stond aan de zuidzijde van het voormalige boerenhuis. Een tiental jaren geleden werd de boom heel grof op- gesnoeid, tot wel halverwege de stamleng- te. De stam is daar weer fors uitgeschoten, met een dichte hoeveelheid aan takken. Daardoor heeft de boom nu een wat merk waardig uiterlijk. De onderzijde heeft korte maar vitale takken, terwijl de bovenzijde er wat los en verwaaid uitziet. p

de Steltkluut | 2014 | | pagina 6