zf LEIDEN BESCHERMINGSPLANNEN EN ACTIEPLANNEN TOT HERSTEL? Op grond van de resultaten van het Lande lijk Dagvlinder Project (1986) werd bekend dat er ooit 106 soorten dagvlinders in Ne derland zijn waargenomen. Van deze dagvlindersoorten waren er 71 soorten inheems en 4 soorten als trekvlin- der te beschouwen Van de 71 inheemse soorten waren er: 15 soorten uitgestorven 29 soorten kwetsbaar of bedreigd 27 soorten niet bedreigd. Na een dramatische achteruitgang (vanaf 1945) van de dagvlinderfauna werden door de Conventie van Bern aan ons land verplich tingen opgelegd om een bijdrage te leveren aan het behoud en herstel van de dagvlinders. strijdingsmiddelen, veranderingen in het beheer (o.a. klepelen), bezuinigingen en leemten in de kennis. Volgens prof. dr. Michiel Wallis de Vries (Inter view Vlinders 2012) hebben we te weinig kennis om belangrijke vragen over achter uitgang en mogelijkheden voor herstel te kunnen beantwoorden. M.a.v. mogelijke oorzaken kunnen zijn: 1Overmaat aan stikstof 2. Klimaatverandering 3. Verandering van het microklimaat door interactie tussen klimaatverandering en bemesting Een pijnlijke conclusie die aantoont hoe complex herstelmaatregelen zijn, want men dacht binnen enkele decennia de dagvlin derfauna te kunnen herstellen. Er werd een beschermingsplan voor dagvlinders opgesteld en 1989 werd uitgeroepen tot het vlinderjaar. De toenmalige minister Braks deed een beroep op overheden, grondeigenaren, terreinbeheer ders, organisaties en particulieren om zich in te zetten voor het behoud en herstel en ontwik keling van de dagvlinders in hun omgeving. Ondanks alle maatregelen en nieuwe natuur kreeg men te maken met een klimaatver andering, verdroging, overbemesting, be- Nu, 25 jaar later, kunnen we, na het diepte punt in 2012, de tussenbalans opmaken. 17 soorten verdwenen 14 soorten ernstig bedreigd 9 soorten bedreigd 3 soorten kwetsbaar 5 soorten gevoelig 23 soorten thans niet bedreigd Uitgaande van de trend vanaf 1992 zijn in Nederland: 18 soorten toegenomen 7 soorten gelijk gebleven 28 soorten afgenomen 5 soorten onzeker 12 soorten, die niet in Zeeland voorkomen, worden ernstig bedreigd. Drie soorten balan ceren zelfs op de rand van uitsterven. Door middel van de landelijke actie 10 voor 12 wil de Vlinderstichting over 10 jaar weer minstens 10 populaties van het Spiegeldikkopje, Bruin dikkopje, lepenpage, Grote vuurvlinder, RESCIIIRMINGSPLAN DAGVLINDERS Pimpernelblauwtje, Donker pimpernelblauw tje, Grote parelmoervlinder, Veldparelmoer- vlinder, Veenhooibeestje, Veenbesblauwtje, Veenbesparelmoervlinder en Kleine heivlinder. Uit de provincie Zeeland zijn voor 1993, 55 soorten en na 1993,40 soorten bekend. Van de 40 soorten na 1993 waren: 4 soorten trekvlinder 10 soorten zwerver/dwaalgast 26 soorten standvlinder trekkers/ zwervers status atalanta trekvlinder distelvlinder trekvlinder gele luzernevlinder trekvlinder oranje luzernevlinder trekvlinder bosrandparelmoervlin. zwerver/dwaalgast bruine vuurvlinder zwerver/dwaalgast geraniumblauwtje zwerver/dwaalgast gr. parelmoervlinder zwerver/dwaalgast grote vos zwerver/dwaalgast keizersmantel zwerver/dwaalgast klaverblauwtje zwerver/dwaalgast koningspage zwerver/dwaalgast rouwmantel zwerver/dwaalgast tijgerblauwtje zwerver/dwaalgast Zeeuwse standvlinders Land. trend 1992-2013 argusvlinder sterke afname geelsprietdikkopje sterke afname heivlinder sterke afname zwartsprietdikkopje sterke afname bruin blauwtje matige afname citroenvlinder matige afname dagpauwoog matige afname groot dikkopje matige afname groot koolwitje matige afname klein geaderd witje matige afname kl. parelmoervlinder matige afname koevinkje matige afname landkaartje matige afname oranje zandoogje matige afname bruin zandoogje stabiel klein koolwitje stabiel kleine vos stabiel eikenpage matige toename gehakkelde aurelia matige toename hooibeestje matige toename icarusblauwtje matige toename kleine vuurvlinder matige toename koninginnenpage matige toename oranjetipje matige toename tóon^Vzap^oogje sterke toename lboon|>t£duwtje sterke toename De sterkst bedreigde soort is de Argusvlinder. Deze vlinder is vanaf 2000 aan het verdwijnen uit bijna het hele land. Van 100 Argusvlinders in 2000 was er in 2012 nog 1 over. Dit was voor de Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland aanleiding voor het actieplan "OP DE BRES VOOR DE ZEEUWSE ZES". Vier soorten, met een sterke of matige af name staan in het actieplan. Ook de Grote vos die mogelijk één of enkele populaties in Zeeland heeft is in het actieplan opge nomen. De enige soort met een positieve trend is de Koninginnenpage. De soort ging in Nederland tot 2011 in een kenmerkend zigzagpatroon vooruit, maar sindsdien zit de klad erin. Bijna overal daalden de aantallen en lijkt ook de uitbreiding in noordelijke richting tot stilstand gekomen. Het is moeilijk hier een oorzaak voor aan te wijzen. Natuurlijk was de zomer van 2012 slecht voor warm- teminnende vlinders, maar ook de tweede generatie van 2013 was laag, en toen was het toch mooi weer. De Insectenwerkgroep ondersteunt het actie plan van harte en is bresservan de Koningin nenpage omdat die vooral in Oost Zeeuws- Vlaanderen voorkomt. De vraag blijft of beschermingsplannen en actieplannen bij dragen aan het herstel of behoud. Blijkbaar weinig of niet, maar opgeven doen we niet. Op de bres voor de Zeeuwse zes I Actieplan I 8 Geef waarnemingen zeker door bij waarneming.nl of telmee.nl. Joop de Bakker O? rH Ph O O O c Qj Dl O QJ ~D C D _D -O .C 2 -O I 3 s O)

de Steltkluut | 2014 | | pagina 8