Zenderonderzoek Patrijzen rondom Hulst J In het voorjaar van 2014 zijn er in de omgeving van Hulst 3 patrijzen gezenderd. Het doel was meer te weten te komen over het leefgebied van de patrijshet gedrag van de patrijs, en om ervaring op te doen met het zenderen en opsporen van de vogels. De resultaten kunnen gebruikt worden om in het agrarisch natuurbeheer de juiste maatregelen te nemen. Het vangen van de vogels bleek geen een voudige klus. Uiteindelijk is het ons gelukt 3 mannetjes te zenderen. Een zender weegt 5 gram, een patrijs ongeveer 300 gram. De zenders zouden ongeveer een halfjaar mee gaan. Iedere zender heeft een aparte frequentie. Op de ontvanger moetje dan telkens switchen tussen de verschillende frequenties. Het is dan makkelijker de patrijzen een naam te geven: Eddie, Bert en Gert. Helaas is het niet gelukt om vrouwtjes te zenderen. Vrouwtjes leveren extra informatie over de exacte broedplek. Mannetjes broeden niet maar blijven wel waken in de buurt van de nestplaats. De gezenderde patrijzen werden tenminste 1 maal per week opgespoord, maar meestal meerdere keren per week. Afhankelijk van het weer en de aanwezige vegetatie kun je het signaal opvangen vanaf enige honderden meters tot 700 meter. Hoe dichter je bij de vogel bent des te sterker het signaal. Het geluid (piepje) wordt harder en het schaalbalkje slaat verder uit. Door kruispeilingen kan de positie zo nauwkeurig mogelijk bepaald worden. Dit vraagt behoorlijk wat oefening. In het najaar en winter is getracht de patrijzen ook daadwerkelijk in beeld te krijgen om de groepsgrootte te bepalen. Dat bleek nog niet -I zo eenvoudig. De eerste vogel die we na diverse mislukte vangpogingen te pakken kregen was Eddie. De dag na het zenderen van Eddie werd er grootschalig gemaaid op braakliggende gronden op het industriegebied van Hulst. Sindsdien is ervan Eddie niets meervernomen. Of het nest is uitgemaaid en hij is een flink stuk (meer dan 5 kilometer) verder getrokken, of hij is dood gemaaid waarbij ook de zender vernield is. De volgende vogel die we te pakken kregen was Bert. Deze verging het beter. Na het vangen is Bert van het industriegebied naar de noordzijde van de Langeweg getrokken. Hier is succes vol gebroed op een rommelig boerenerf. Na uitkomst van de jongen verbleef Bert 10 TJ1 Pt

de Steltkluut | 2015 | | pagina 10