ffi> Eddy (leefgebied) fHD Gert (leefgebied) Gert (vanglocatie) A Gert (nestlocatie) De laatste vogel die we gezenderd hebben is Gert. Deze vogel broedde in een ruige sloot kant naast een complex van ponyweide, volkstuintjes en akkers. Na het uitkomen van de jongen verbleef de familie Gert in de directe omgeving van het nest (maximaal 500 meter van het nest). Een groot deel van het leefgebied lag op een biologische akker. Helffis is Gert in oktober dood gegaan. Het is in het late najaar allemaal ge ploegd het was wel interessant geweest om te weten te komen waar Gert dan naar uit geweken zou zijn. Volg ons op facebook en kom meer te weten over patrijzen: https://www.facebook.com/ WerkgroepPatrijs Alex Wieland en Mark Dobbelaar in de omgeving van de drukke provinciale weg. Deze werd bijna dagelijks overgestoken. De voorkeur bestond uit graanvelden. Nadat deze geoogst en geploegd waren was er een sterke voorkeur voor een grote open akker om te slapen. Dit doen patrijzen graag in een open gebied. In het najaar verbleef Gert met zijn familie vooral op net geoogste percelen met veel oogstresten. Deze zorgen voor voedsel en dekking. Voor groenbemester (vanggewassen) bleek geen interesse. Groenbemesters worden in het kader van de vergroening van het Eu ropees Gemeenschappelijk Landbouwbeleid veel ingezaaid. Deze maatregelen zouden een positieve bijdrage moeten leveren aan de agrarische biodiversiteit. Voor akkervogels hebben ze geen positief effect. Naar gelang de winter vorderde ontstond sterkere interesse in wintertarwevelden. Bij koude omstandig heden werd de beschutting van een haag (langs een erf) en een boomgaard opgezocht. Vanaf begin februari is de groep uiteenge vallen. De groep bestond toen nog uit 7 vogels. Op het einde van de winter verbleven Bert en zijn vrouw bijna altijd op dezelfde akker. De suikerbieten op deze akker zijn laat ge oogst. Daarna is dit perceel gespitfreesd (diepe grondbewerking) en ingezaaid met wintertarwe. Door dit type grondbewerking zijn veel bietenresten aan de oppervlakte gebleven. De net opgekomen tarwe vormt niet zo'n strakke groene mat als het naast gelegen perceel met wintertarwe. Een ideale combinatie met voedsel en dekking. Het leef gebied van Bert is zeer groot dit wijst er op dat er te weinig goede biotopen aanwezig zijn. Patrijzen moeten dan grotere afstanden afleggen met meer risico. |M| Hulst Eddy (vanglocatie) Bert (leefgebied) Bert (vanglocatie) A Bert (nestlocatie) Kaart: Leefgebieden van de patrijzen Legenda

de Steltkluut | 2015 | | pagina 11