I I 'O o; melden zich de Gewone sneeuwklokjes (Galan- tus nivalis) massaal in de grote tuin tussen de bomen en struiken zoals Plataan, Hazelaar en Sneeuwbes. Een wit tapijt van deze fraaie planten die oorspronkelijk uit Zuid- en Midden Europa afkomstig zijn. Je zou kunnen zeggen dat de Gewone sneeuwklokjes de voorbode vormen van wat er daarna allemaal gaat ko men. De Winterakonieten (Eranthis hyemalis) steken hun knalgele knopjes op de groene halskraag omhoog en ook deze soort is af komstig uit Zuid-Europa. In de tuin staan gelukkig nog een aantal planten van het wonderschone Lenteklokje (Leucojum vernum) (foto lenteklokje). Ze verschijnen iets later, samen met de bloei van de Wilde narcis (Narcissus pseudonarcissus ssp.ps.). Het lenteklokje is duidelijk groter dan het gewone sneeuwklokje en heeft een helder wit kapje met een groengele vlek. Dit zeldzame bolgewas kan al begin februari ontluiken en verspreidt een zoete geur in zijn directe omgeving. Vooral bij de grote plataan middenin de tuin staan een paar mooie groepen met lenteklokjes. De Kleine maagdenpalm (Vinca minor) begint intus sen ook te bloeien en staat verspreid door de gehele tuin tussen alle andere planten. Speenkruid (Ficaria verna) en het Fluitekruid (Anthriscus sylvestris) vergezellen de stin- zenplanten en laten hun eerste bloei al be gin maart zien. Vanaf het kleine kerkje, waar je omheen kunt lopen, tot aan de Cloosterstraat aan de andere zijde van het terrein staan verspreid vele planten. Zelfs in de pastorietuin hebben zich stinzenplanten gevestigd. De kern van het gebied ligt rond de grote vijver. In de tuin bij de grote plataan houden zich ook veel jongeren op, het is een hangplek waar ook veel zwerfafval e.d ligt. Als de Gewone bosanemonen (Anemone nemorosa) gaan bloeien in het meest noor delijke deel van de tuin is het een prachtig gezicht om de groepjes met deze bloemen te zien staan. De tuin bestaat nu uit een bont tapijt vol bloeiende planten. Anemoon betekent windbloem en dat komt omdat de bloemen zich's morgens onder invloed van de zonnewarmte openen. Bij koude dagen blijven ze gesloten (slapen) en blijft het stuif meel droog. Voor de plantenwerkgroep een mooi project om deze bijzondere en vroege flora eens wat nader en breder te gaan on derzoeken. Want er zijn nog verschillende andere plekken in Zeeuws-Vlaanderen waar je stinzenplanten kunt verwachten. Overigens zou ik het zeer op prijs stellen als lezers stinzen planten weten te staan in hun omgeving op buitenplaatsen, tuinen, parken e.d, dit zou den willen melden bij mij. Daarnaast is een overleg met gemeente en of kerkbesturen e.d aan te bevelen om tot een beheersplan te komen voor deze bijzonder rijke groep stinzenplanten die uiteindelijk ook een flink stuk cultuurhistorische waarde uitdragen. 14 g IS rji Pt

de Steltkluut | 2015 | | pagina 14