Stadse huismus doet als stadse mens Fotografie en Tekst Henk Knibbeler www.henkknibbeler.nl e-mail info@henkknibbeler.nl Omdat huismussen in de stad afhankelijk zijn van mensen, dachten Hongaarse on derzoekers dat ze dus veel meer aandacht voor individuele mensen zouden heb ben dan de huismussen op het platteland. Een team bestudeerde mussen van allerlei stadsgedeelten, van drukke woonwijken tot busstations en rond dorpjes en boerderijen. Herkenbaar verklede teamleden gedroe gen zich 'neutraal'of juist heel vijandig te genover de vogels. De onderzoekers vroegen zich af of de mus sen bij herhaalde tests neutrale mensen zouden onderscheiden van de vijandige mensen. En wat bleek? Juist de landelijke mus is daar veel sterker in. Eenmaal beken de personen met raadselachtige mussen- haat pikken ze er zo uit. En nieuwe proef- mensen behandelen ze wantrouwiger dan de mensen waarvan ze al weten dat die ge woon doen. De stadse mussen vertonen dit gedrag he lemaal niet. De onderzoekers denken dat komt omdat er in de stad zovéél men sen zijn en steeds andere, dat het voor de stadse huismussen simpelweg de moeite niet loont om onderscheid te maken tussen mensen. Komt dit je bekend voor? Als je zelf door een stad loopt, valt op dat de meeste men sen elkaar niet aankijken. Mensen van het platteland vallen bij stadsbezoek uit de toon door anderen in een straat of op een station aan te kijken, soms nog vriendelijk óók. Doorgewinterde stedelingen, of het nu mussen of mensen zijn, registreren nauwe lijks mensen. Bron: Animal Cognition, januari 2015 en NRC 12 februari 2015. Hanneke Smulders Geraadpleegde literatuur Bakker, Piet en Evert Boeve, Stinzenplanten, Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten/Terra's Graven- hage/Warnsveld 1985 Ploeg, D.T.E van der, Stinzenplanten - Bloemenpracht rondom Friese stinzen en states Friese Pers Boekerij bv, 1988 Weeda, E.J,.R.Westra,Ch.Westra en T.Westra, Neder landse Oecologische flora Deel 1 t/m 5, IVN, Amster dam 1985-1995

de Steltkluut | 2015 | | pagina 15