I Zeeboontje en zeepok E Zeeboontje Lust jij die boontjes? Een zeeboontje is het kleinste zee-egeltje, dat op onze stranden te vinden is, 1 cm groot. Hij is, net als de meeste zee-egels, vaak ingegraven in de zeebodem. Met zijn zuignapvoetjes zoekt hij naar voed sel, met name naar algen en afval. Hij steekt daarvoor zijn voetjes uit naar de oppervlakte om daar voedsel te vinden. Wanneer jij ze vindt, zijn de korte grijs-groene stekeltjes er meestal al vanaf. Die stekels worden knal groen als het zee-egeltje gewond of gestrest is! Aan de onderkant van het skelet, in het midden, zie je de mondopening. Bovenop zie je piepkleine gaatjes die samen de vorm van een vijfarmige ster hebben. Door die piep kleine gaatjes steken zijn voetjes. Dat zijn een soort buisjes die hij samen kan trekken en weer uitstrekken. Zie ook www.waterwereld.nu/zeeboontje.php en http://www.strandvondsten.nl/zeeegels/ zeeboon/index.html. Zeepok De zeepok is familie van de krab en garnaal! Hij kan groeien op hout, steen, ijzer, schelpen, krabben en zelfs op een walvis. Aan het strand zie je ze vaak op de palen en keien van de golfbrekers. Het 'huisje' is wit, keihard en scherp aan de randen. De vorm lijkt nog het meest op een vulkaan. Het is gebouwd van zes kalkplaatjes, met een dekseltje van twee kalkplaatjes. De zeepok hoeft nooit voedsel te zoeken. Hij opent zijn dekseltje onder water en strekt zijn lange vangpoten naar buiten en beweegt die heen en weer zodat het voedsel (meestal plankton) naar ze toe drijft. Als er meer pokken bij elkaar zitten dan gaat dat nog gemakkelijker, want dan ontstaat er een soort stroming door al die wapperende pootjes! Bij laag water doet de zeepok zijn klepjes dicht. Zo kunnen ze een tijdje boven water overleven. Zie ook: www.ecomare.nl/ecomare-encyclo- pedie/organismen/dieren/ongewervelde- dieren/geleedpotigen/kreeftachtigen/zee- pokken Anja van der Giessen

de Steltkluut | 2015 | | pagina 20