o de knotwerkdagen kwamen daarom steeds een aantal vrijwilligers gereedschappen in en uit laden. Een kortere periode had SLZ (Stichting Landschapsbeheer Zeeland) in het pand een kantoor, waar oa. Peter Maas en Frank Hamelink een werkplek hadden. Het IVN (Instituut voor Natuurbeschermings educatie) had in het pand haar administratie en hield daar haar vergaderingen. In de Wereldwinkel was ook een informatiewand van De Steltkluut, waar alle tijdschriften waar we ruilabonnementen mee hebben, aanwezig waren. Dat waren met name natuur en milieubladen. Laatste periode Na het jaar 2000 begon ook SLZ met het huren van een deel van de schuur, om er gereedschap op te slaan. Omdat de SLZ vrijwilligers (de VLP) zelfs 4 doordeweekse dagen actief waren, was er vrijwel dagelijks een toeloop van vrijwilligers. Vaak was Wim Wisse als werkgroepleider daarbij aanwezig. Het bestuur en de planologiewerkgroep bleven er steeds vergaderen en de jeugdgroep was onverminderd actief. Ook andere orga nisaties gebruikten het pand voor overleg, bijvoorbeeld de ZMF (Zeeuwse Milieufede ratie, met name voor regio overleg) en de Kanaalzone werkgroep. De laatste 5 jaar zakte het aantal thema-avonden verder en ook het bezoekersaantal van de Wereld winkel.Toen in 2014 bleek dat er asbeststof was vrijgekomen bij het zetten van nieuwe kozijnen en dat die asbest gesaneerd moest worden, besloot Marion Kindt, die al die tijd de eigenaar was gebleven, het pand te willen verkopen. Samenwerking Steltkluut-Wereldwinkel Al die tijd waren beide organisaties wat verbonden met elkaar. De Stelkluut had in het pand ook haar administratie. Kees van de Velden en voorzitter Adri Paauwe waren vaak op woensdagen of zaterdagen aan wezig om de administratie te verzorgen, dagen dat ook de Wereldwinkel open was. Vaak werd er gezellig samen koffie gedronken. Vrijwilligers van de Wereldwinkel deden ook vaak wel klusjes voor De Steltkluut, zoals verkoop van spulletjes en het beantwoor den van allerlei telefonische vragen en ook van bezoekers van de verenigingsruimte. Daarnaast werd pakweg de laatste 20 jaar ook het blad van De Steltkluut er verzend- ^fcemaakt zoals ook andere postzaken, Rceptgiro's. Dergelijke klusjes (de l/eloppen vouwen) werden vaak door vrijwilligers van de beide clubs samen opgepakt. Veel personen hebben hier een lange tijd als vrijwilliger gewerkt, mensen als wijlen Jan Flagge, Harry Hamerlinck, Fons de Beijn,Tonnie van de Hauwe, Lidy en Jan Geelhoed mogen hier gerust eens ge noemd worden. Bewoners en logees Een hele rij mensen hebben kortere of langere tijd achter of boven in het pand gewoond, daaronder een aantal leden van De Steltkluut. In de loop der tijd heeft een lange rij natuur onderzoekers er langere of kortere tijd en vaak meerdere keren gelogeerd. Daaronder Maurice Jansen, die zich bezig houdt met in ventarisatie van microvlinders op de Zeeuwse schorren. Flip Pronken Jan Delfos, die voor het eerst de zweefvliegenfauna van Zeeuws- Vlaanderen in kaart brachten. Eddie Weeda, die zich bezig houdt met onderzoek naar flora en vegetatie. Eef Arnolds, die in Zee land paddenstoelen in kaart brengt. Ad en Tinneke Mol, die aan bladwespen werken. Hans de Bruijn, die in heel Zeeland mossen karteert. Tijdens de twee door Het Zeeuwse Landschap georganiseerde symposia over Schorzijdebij logeerde er zelfs een flinke groep entomologen.Tijdens het onderzoek naar de meervleermuis, vonden vleermuis specialisten uit Nederland en België, zoals Anne-Jifke Haarsma en Pieter Blondé er onderdak. De Zoogdiervereniging Zeeland hield in het pand twee keer haar "najaars kamp". Een vijftiental zoogdieronderzoekers vertok hiervandaan om de zoogdieren te bestuderen. Zo heeft het pand aan de Wal- straat drie decennia lang ook een nuttige rol gespeeld voor het natuuronderzoek in de streek. Zelf heb ik er bijna 30 jaar gewoond, de laatste jaren samen met Sandra Dobbelaar en onze dochtertjes Elisa en Sacha. We kijken terug op een hartstikke fijne en vaak enerverende tijd, waar we met enige weemoed afscheid van genomen hebben. Vele tientallen mensen zijn er kortere of langere tijd actief geweest, waarvoor we erg dankbaar zijn. Speciale dank gaat echter uit naar Marion Kindt, die als huiseigenaar altijd een zeer joviale houding had naar alle actieve organisaties. •H Lucien Calle g

de Steltkluut | 2015 | | pagina 9