en wee van de rugstreeppad ine In de regio Een habitatrichtlijnsoort als de rugstreeppad wordt goed beschermd. Het is van belang om de ontwikkeling van hun populaties goed bij te houden. Het blijkt namelijk dat het niet altijd goed gaat met deze amfibie. De rugstreeppad komt algemener voor in het noorden van Zeeland. In Zeeuws-Vlaanderen is de soort zeldzaam behalve in het oosten van de regio. De vaste populaties bevinden zich rond Terneuzen, Heikant en het kanaal van Gent naar Terneuzen. In het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen zijn vrijwel geen waarnemingen bekend. In de loop der tijd waren er ook wel eens padden aanwezig in het natuurgebied van het aan Othene grenzende Margarethapolder. Hier bleek het voorkomen echter nogal onbestendig en er is mogelijk nog geen vaste populatie geves tigd. Sinds een aantal jaar is er wel een groei ende (vaste) populatie nabij Westdorpe. Een heel kleine maar waarschijnlijk wel be stendige populatie is aanwezig in de Putting bij Hengstdijk. De overige losse waarnemingen betreft waarschijnlijk zwervende dieren. Othene De eerste geregistreerde waarneming van de Rugstreeppad in Othene duikt op in 1974. De beestjes bevonden zich toen al in het noorden van wat nu Othene is. In die tijd waren er veel rugstreeppadden in Terneuzen zelf, bijvoorbeeld in licht brakke sloten langs de zeedijk. De voorkeur van de padden voor kleine tij delijke watertjes en zandhopen maakten dat het nieuwbouw gebied bij Othene een ideaal habitat was geworden voor de padden. Geleidelijk aan verdwenen de padden uit Terneuzen en trokken ze steeds oostelijker. In de eerste jaren van Nieuw Othene werd er flink gebouwd en ook de waterpartijen die werden aangelegd fungeerden als prima leef- en voortplantingsbiotoop! De populatie groeide gestaag tot ruim 350 dieren. Na verloop van tijd raakte het noordelijke poldertje volgebouwd en verschoven de Verspreiding van de rugstreeppad in Oost Zeeuws- Vlaanderen 2010-2015. Bron: Waarneming.nl

de Steltkluut | 2015 | | pagina 12