©IPftOElP m<swM RislsieËadDDtoJ dodo bouwactiviteiten naar het zuiden. Een deel van de padden verhuisde mee met de bebou- wingsgrens. De groepen die achter bleven werden geleidelijk aan steeds kleiner. Hier voor zijn de volgende oorzaken bekend: 1. Terwijl de waterpartijen ouder werden groeiden ze voller met waterplaten en riet. Er waren geen onbegroeide oeverzones meerwaarde dieren graag roepen, paren en eieren afzetten. 2. Er kwam steeds meer vis, deze eten veel paddenlarven op. 3. Het aantal honden en poezen nam snel toe. Vooral 's nachts vrij rondlopende katten kunnen veel schade aanbrengen. 4. De toenemende aantallen auto's reden talloze padden plat. 5. De straatkolken waren niet voorzien van een mogelijkheid om eruit te klimmen. Dieren die erin vielen, konden slechts nog verdrinken. 6. Op veel plaatsen werd de groene kikker algemener. Een pionierssoort als de rug- streeppad kan slecht tegen concurrentie. Terugloop Ondertussen klonk het herkenbare geroep van de dieren in de oorspronkelijke locaties in Othene steeds stiller. Door de financiële crisis vielen ook de nieuwbouw activiteiten ver terug. Hierdoor werden niet alleen de aantallen dieren geleidelijk aan minder, maar ook de verspreiding van de dieren. Ook dit jaar zijn alle dieren weer geteld. Ingeschat werd dat er nu maximaal 100 volwassen padden zijn, maar ze werden slechts aangetroffen in 1 watertje rond de Planiciusschans, in het uiterste zuidoosten van Othene. Het gegeven dat alle padden slechts op één locatie aanwezig waren, maakt dat de populatie hier wel zeer kwetsbaar is geworden. Actie Het lijkt nu tijd om in actie te komen en een aantal nieuwe kleine biotoopjes aan te leggen. Ingewikkeld en duur hoeft dat he lemaal niet te zijn. We zullen de gemeente Terneuzen benaderen met het verzoek om hieraan mee te werken. Nieuwe tellers Nadat Lucien Calle hier een 15tal jaren deze padden heeft geteld, gaan Ilse Maas en Wim Kaijser vanaf nu dit werk overnemen. Ilse Maas en Lucien Calle Na jaren met plezier in de redactie te hebben meegewerkt, ga ik ermee stoppen. Wat ik leuk aan vind aan het meeredigeren is: Zelf bedenken en meedenken met de andere redactieleden aan welke onderwerpen we per seizoen het blad De Steltkluut aandacht gaan geven. Wie zetten we deze keer in de schijnwerper? Genieten van de artikelen en ideeën die anderen/leden aanleveren voor het nummer. Als eerste de mooie, interessante artikelen lezen en foto's bekijken. Het betekend 4 keer per jaar vergaderen, om de beurt bij de redactieleden thuis, data worden drie maanden vooruit gepland. Met andere woorden: Wie wil en kan deze taak op zich nemen? Meld je zo spoedig mogelijk aan! Dit kan via: redactieATsteltkluut.nl oflucalle@zeelandnet.nl Heel veel succes en plezier, Anja van der Giessen P P M O) in P

de Steltkluut | 2015 | | pagina 13