Finish Vogelatlas 2012-2015 in zicht Op het moment dat u dit artikel leest is de allerlaatste periode aangebroken voor de inventarisaties van de broedvogels die in Nederland voorkomen. Als deze is afgesloten dan zijn in 3 jaar tijd alle in Nederland voor komende wintervogels en broedvogels geteld dooreen gigantisch leger vrijwillige en beroeps matige vogelaars. Dat leger heeft dan een gigantische hoeveelheid gegevens geprodu ceerd dat vervolgens verwerkt moetworden. Het uiteindelijke resultaat de Vogelatlas 2012-2015. Geïnventariseerde gegevens zijn door de vogelaars eenvoudig en snel via de site van www.vogelatlas.nl ingevoerd. Hierdoor heeft de vogelbescherming al direct inzage in alle ingevoerde gegevens en werd al snel zichtbaar welke soorten het goed of slecht doen. Via de knop resultaten op de site kunt u nu zelf ook al grasduinen in de al ingevoerde gegevens. U hebt daar geen inlogcode voor nodig. Die is alleen nodig voor het invoeren van gegevens. favoriete moment is de zondagochtend, dan is het overal heerlijk stil, genieten dus. De intense natuurbeleving gecombineerd met een duidelijk doel, de inventarisaties, is een prima combinatie die me niet snel verveelt. Het werkt zelfs verslavend. Enkele leuke waarnemingen tijdens onze tellingen: - Een mogelijk broedgeval van een Engelse Kwikstaart - Opvallend veel IJsvogeltjes - Alarmerende Sperwers - Diverse zingende Wielewalen rond Axel. - Op een open stukje in het bos 7 Landkaartjes (zie foto) - Regelmatig 1-5 Reeën - Een groepje van 3 Goudvinken - Een foeragerende Roerdomp In augustus als de inventarisaties klaar zijn dan sluiten we de atlasbloktellingen af door per telgebied aantalsschattingen te doen en de definitieve gegevens door te sturen naar de regio coördinator van SOVON. Zelf heb ik ook meegedaan en heb samen met enkele andere regionale vogelaars 5 atlas- blokken, elk 5x5 km, geïnventariseerd. Het heeft me op plaatsen gebracht, zelfs dicht bij huis, waar ik nog nooit was geweest.Tellingen woj^n meestal op de fiets uitgevoerd in secte ochtenduren, het is dus echt iets yd©h edhjje vroege "vogels" onder ons. Mijn Bert van Broekhoven

de Steltkluut | 2015 | | pagina 15