Eerlijke handel heeft als doel ervoor te zorgen, dat voor de producten die op de markt komen een eerlijke prijs is betaald aan de producenten in de landen van herkomst. Eerlijke handel of fair trade staat dus voor een gelijkwaardige manier van internationaal handeldrijven. Het bevordert de duurzame ontwikkeling in de internationale handel, met name bij de export van arme landen naar rijke Westerse landen. Fair trade betekent dat bijvoorbeeld koffie boeren, cacaoboeren of bananenboeren in Latijns-Amerika, Afrika en Zuidoost-Azië een eerlijke prijs krijgen voor de producten die zij verbouwen en te koop aanbieden. Daarnaast moeten Fairtrade-producten vol doen aan milieueisen die vergelijkbaar zijn met die in Europa. Ook streeft iedereen in de eerlijke-handelsketen naar verbetering van de positie van vrouwen en naar het vermijden van discriminatie naar ras, geslacht of gods dienst. Producenten van koffie, tabak, enzovoort moeten zorgen voor behoorlijke werkom standigheden en vakbondsvrijheid voor hun werknemers. Hun activiteiten mogen het milieu niet te zeer belasten en er mag geen sprake zijn van uitbuiting van kinderen. Kinderen moeten naar school kunnen gaan, kunnen spelen en in veiligheid kunnen leven. Eerlijke handel stimuleert de productie, die het milieu, de rechten van de mens en de gelijkheid tussen man en vrouw respecteert. Weet jij waar de vanille vandaan komt die in jouw koekjes zit? Op een eilandengroep De Comoren, tussen Afrika en Madagaskar. Op deze eilanden verbouwen heel veel kleine boeren een vanillesoort die'vanille bourbon' heet. De vanillestokjes zijn de vruchten van een lianenorchidee, de vanilleboom! Als voorbeeld beschrijven we nu de productie van vanillestokjes. Die productie bestaat uit 5 stappen: 1De bloemetjes van de vanilleboom worden met de hand bevrucht door landbouwers, dus niet door insecten. 2. De vruchten van de vanilleboom, de groene stokjes, worden geplukt door mensenhanden. 3. Deze stokjes worden 3 minuten in kokend water ondergedompeld, zodat hun ont wikkeling stopt. 4. Daarna moeten ze enkele dagen in de volle zon drogen. 5. Wanneer ze droog zijn worden ze enkele maanden in het donker bewaard. De stokjes worden zo goed rijp en kleuren helemaal zwart. Klaar om verkocht te worden! Dit werk vraagt veel tijd en toewijding. Het is dus belangrijk voor de landbouwers dat zij de vanillestokjes kunnen verkopen voor een goede prijs. Zodat zij goed kunnen leven en werken. Een product dat het Fairtrade-keurmerk draagt, beantwoordt aan de volgende criteria: De producenten (vaak boerenorganisaties uit ontwikkelingslanden) krijgen een mini mumprijs, die de kosten van een sociaal- en milieuverantwoorde productie dekt. De producenten ontvangen ook een extra ontwikkelingspremie. Om ontwikkelings projecten op te zetten in hun gemeenschap, bijvoorbeeld op het vlak van onderwijs, gezondheid, spaar- en kredietsystemen, wegenaanleg, aankoop van machines of organisatieversterking. De contracten met de koper worden zo veel mogelijk afgesloten voor een lange periode. Productie en de verkoop ter plaatse gebeuren op een transparante manier. De arbeiders kunnen werken in menswaar dige arbeidsomstandigheden. Dus beslist zonder kinder- en dwangarbeid en geen hongerlonen. Er wordt zorgvuldig omgegaan met de natuur waarin de exportproducten worden geteeld. Bij De Feyter (het Boertje) in Terneuzen kunnen jullie eerlijke artikelen kopen. In de supermarkten moetje speuren en etiketten lezen, dan kun je al eerlijke boodschappen doen. Denk ook aan onze eigen lokale boeren en de buurttuinen (zoals in Biervliet), ook zij hebben eerlijke producten. FAIR TRADE Anja van der Giessen ORIGfNAL NOO-EU Agriculture t

de Steltkluut | 2015 | | pagina 22