n 3 O 00 4 Wanneer jij langs het strand loopt, zie jij ze liggen? Die kwallen? In het water zien ze er veel mooier uit, kijk maar eens op http://kwallenradar.nl/wat-zijn-kwallen. Kwallen behoren tot het type holtedieren. Een kwal bestaat voor 95 tot 98% uit water. Het dier kan zich amper voortbewegen. Een kwal wordt meegenomen door de stroming van het water. Zo'n kwal kan zich slechts be wegen door met de hoed samen te trekken. Een kwal gaat dan omhoog. Na een storm belanden ze meestal op het strand. Elke kwal is in het bezit van netelcellen.Deze netelcellen kunnen door een huid van de mens in de bloedbaan terecht komen. Dat geeft een gevoel alsofje door een brandnetel gestoken wordt. Op dat moment spuit een kwal gif in de bloedbaan. Dat gif geeft je een jeukend gevoel. Niet alle netelcellen dringen door de huid. De schijfkwallen (zoals de oorkwal en de kompaskwal) hebben een onvolledig spijs verteringssysteem, ze gebruiken dezelfde opening voor zowel voedselopname als af- valuitscheiding. Weet jij meteen welke kwal het is? Nee? Ga dan naar http://users.telenet.be/hugo.ollieuz/pa- ges/zoeklijnzlOO.htmldaar kun je online kwallen determineren. Er staan mooie foto's bij. De oorkwal komt het meeste voor in Neder land. Oorkwallen leven vaak in grote groepen in zee. Je kunt de oorkwal herkennen aan de vier'oren'in het midden van de hoed. Dit zijn de geslachtsorganen van de kwal. Ze zijn bij de mannetjes wit en bij de vrouwtjes roze. Hij kan een doorsnee hebben van 40 centimeter met veel korte tentakels langs de rand van de hoed. Onder de hoed, rond de mond, zitten vier geplooide (opgekrulde) armen. Hij eet plankton, kleine kreeftachtige en visjes. De kompaskwal heeft een schijfvormige hoed die een doorsnede kan krijgen van ongeveer 30 centimeter. Aan de rand van de hoed zitten 24 dunne tentakels die de kwal gebruikt om zich voort te bewegen. Aan de onderkant van de hoed zitten in het midden de vier mondarmen. De zestien roodbruine strepen die vanuit het midden naar buiten lopen lijken een beetje op een kompas, vandaar de naam. Een kompaskwal begint zijn leven als mannetje, maar verandert tijdens zijn leven in een vrouwtje. Een steek van deze kwal kan erg pijn doen, maar is niet gevaarlijk. Spoelen met zeewater helpt tegen de pijn. Spoelen met zoet water maakt het erger! Wil je meer weten over kwallen, ga dan naar: http://www.ecomare.nl/ecomare-ency- clopedie/organismen/dieren/ongewer- velde-dieren/holtedieren/kwallen Anja van der Giessen irf-

de Steltkluut | 2015 | | pagina 24