1 De maanden juli, augustus en september zijn de maanden dat in onze regio steeds vaker foeragerende Lepelaars worden gezien. Regelmatig betreft het volwassen (adulte) vogels met één of twee bedelende jongen. Bekende plaatsen waar u regelmatig meer dere Lepelaars kunt aantreffen zijn o.a. de Margarethapolder bij Terneuzen, het Ver dronken Land van Saeftinghe, de Molenpolder bij Ossenisse en 't Hellegat. Halverwege september vertrekken de Lepelaars naar zuidelijke streken. Met wat geluk kun je dan mooie grote groepen tot wel 40-50 stuks over de Westerschelde zien vertrekken. Veel jonge Lepelaars zijn de afgelopen jaren op de broedplaatsen, o.a. in het Sloegebied bij Vlissingen en op de Waddeneilanden, voor zien van kleurringen die je met een telescoop goed kunt aflezen. Als de kleurringen worden afgelezen en worden doorgegeven, dan levert dat de onderzoekers belangrijke informatie over de verplaatsingen en de leeftijd van de vogels. De waarnemer krijgt als tegenpres tatie voor het doorgeven van de afgelezen ringen de levensloop (life-historie) van de betreffende vogel retour. Enkele tips: Bekijk op de hieronder genoemde website van de werkgroep Lepelaars de instructies over het aflezen van de ringen. Let op ver wisselingen van rechts en links. Ik had daar in het begin zelf ook moeite mee. Het beste moment om de geringde Lepelaars af te lezen is met hoog water. De Lepelaars rusten op dat moment. Nadeel is dat ze dan vaak op één poot staan te slapen. Gebruik voor het aflezen een telescoop, met een verrekijker is het niet eenvoudig. Probeer foto's te maken, zodat u die thuis op uw gemak kunt bekijken en de door u genoteerde gegevens daarmee nog eens extra kunnen worden bevestigd. Voor de geïnteresseerden resteert nu natuur lijk de vraag hoe lees ik de ringen af en hoe kan ik de gegevens doorgeven? Op www. werkgroeplepelaar.nl\kleurringen kunt u al les over het aflezen van de kleurringen op uw gemak doorlezen. Op deze site vindt u ook informatie over het melden van uw waarnemingen. Veel succes met het aflezen van de kleurringen van deze mooie elegante vogel. Mocht u nog vragen hebben over bovenstaande laat het me weten via bertusbvb@gmail.com. Bert van Broekhoven 0 <3

de Steltkluut | 2015 | | pagina 2