Kerkuilen Werkgroep Oost Zeeuws-Vlaanderen. Het seizoen 2014 is voorbij en dan is het weer tijd om terug te kijken naar het afgelopen seizoen, wat is er allemaal gebeurd, gedaan en hoe heeft onze kerkuil zich gehouden in ons werkgebied. Op 27 maart was de opening van het seizoen met de jaarvergadering. Hierbij heeft Mare Buise, die jarenlang de co ördinatie van de werkgroep op zich had ge nomen, het bekende stokje overgedragen aan Hans Molenaar. Mare is natuurlijk hartelijk bedankt voor al die jaren dat hij de coördi natie gedaan heeft. Door de aanwezigheid van nieuwe vrijwilligers, zijn nieuwe teams gevormd en is het nestkastenbestand op nieuw ingedeeld tussen de teams die de controles gaan uitvoeren. Het was een uit daging maar is uiteindelijk goed gelukt met ieders medewerking. Na het uitwisselen van informatie en ideeën, bespreken van activi teiten voor het komende seizoen was de werkgroep klaar voor het nieuwe seizoen. Door de goede vooruitzichten op een goed kerkuilenjaar zijn de vrijwilligers meerdere malen op pad geweest om de nestkasten te controleren. De meeste kasten zijn minimaal twee maal gecontroleerd. Bij aanwezigheid van een broedgeval waren nog aanvullende bezoeken nodig voor b.v. ringen van de jongen. Overzicht broedresultaten (KU=kerkuil): Omschrijving 2013 2014 KU - niet aanwezig 16 70 KU - solitair aanwezig 18 24 KU - paar aanwezig, geen broedgeval 1 2 KU - 1e broedgeval in nestkast 12 19 KU - 2e broedgeval in nestkast 0 7 KU - 1e broedgeval in wildnest 0 4 KU - nestkast bezet door Holenduif 1 6 KU - nestkast bezet door Kauw 0 1 KU - eigenaar niet thuis, geen controle 0 2 KU - geen gegevens bekend 92 4 Totaal aantal Nestkasten 140 139 In totaal zijn er (1 e broed van 20 2 keer 2e broed van 6 1 e broed in wildnest van 4) 36 broedgevallen van de kerkuil geconstateerd. Als we dit vergelijken met 2013, met een broedresultaat van 12, is dit een toename van 300%. Dit geeft maar aan dat 2013 een slecht jaar was en dat 2014 een goed jaar is geweest. Ook het aantal uitgevlogen jonge kerkuilen was beduidend hoger dan in 2013. In totaal zijn de jonge kerkuilen van 11 nest kasten geringd. Onze ringer Henk Castelijns heeft, omdat hij ook roofvogels ringt, het er maar druk mee gehad. Het ringen van kerkuilen is meestal weer een feestelijk ge beuren waar de beheerders en familie e.d. graag bij zijn om het mee te maken en de mogelijkheid hebben om de kerkuilen van dichtbij te zien. Veiligheid; vrijwilligers moeten veilig kunnen werken, maar een behoorlijk aantal nest kasten hingen zeer hoog of op ontoegan kelijke plaatsen, waardoor controle en schoonmaken niet verantwoord was. Nest kasten hangend op 8 tot 9 meter zijn geen uitzondering. Daarom zijn we op pad ge weest om deze nestkasten te verplaatsen met gebruik van een hoogwerker. Deze was ons ter beschikking gesteld door de firma Arentis in Terneuzen. In het weekend van 8 en 9 november hebben we aantal kasten kunnen verplaatsen. Hierdoor is controle en schoonmaken van deze nestkasten weer mogelijk. Na jaren dienst te hebben gedaan waren er nestkasten die aan vervanging toe waren. Ook waren er verzoeken om nieuwe nestkasten te plaatsen. Om dit te kunnen bekostigen

de Steltkluut | 2015 | | pagina 6