Het leven van Meervleermuis Henk uit Philippine In de zomer van 2014 kwam er een bericht binnen via Marijke Lieman van Staatsbosbe heer. Er was een dode vleermuis gevonden in Philippine. De vleermuis bleek te zijn geringd. Dat ringnummertje wilden we graag hebben, want daaruit valt altijd wel informatie te achterhalen. Via vleermuispecialist Peter Lina bleken de gegevens ergens uit een databank in Duitsland te kunnen worden achterhaald. Het bleek een meervleermuis te zijn die 6 jaar geleden was gevangen en geringd op de zelfde plek in Philippine! Toen we deze in formatie onder ogen kregen was er even een kippenvel moment. Want met een klein groepje enthousiastelingen onder leiding van specialiste Anne-Jifke Haarsma hadden we deze vleermuis hier op 29 juni 2008 zelf gevangen. Dat was in het kader van een onder zoek dat werd uitgevoerd door o.a. de Zoog dierwerkgroep Zeeland, waaraan overigens diverse leden van De Steltkluut hebben mee gedaan. In dit verhaal lichten we een tipje op van de onbekende wereld van deze dieren, waaronder die van vleermuis Henk. Maar voordat we dat doen eerst even wat informatie over deze soort en het doel van het onderzoek. Veel onbekend De meervleermuis is in Zeeland een betrek kelijk zeldzame soort, waarvan we nog maar weinig weten. Voorheen waren er alleen waarnemingen van solitaire dieren en was er geen enkele kraamkolonie bekend. Maar het is wel een belangrijke soort met een behoorlijke status. Als habitatrichtlijnsoort geniet het dier zelfs Europese bescherming. Er zijn in Zeeland slechts 5 zoogdiersoorten van de habitatrichtlijn vastgesteld. Naast de meervleermuis zijn dat de noordse woelmuis, grijze en gewone zeehond en bruinvis. Het zijn allemaal soorten die in vroeger tijden veel algemener waren dan nu. Als je een diersoort wilt beschermen, moet natuurlijk eerst wel duidelijk zijn waar de problemen zitten. Waar zijn de dieren en zijn er knelpunten i n hun leefgebieden? Het onderzoek gebeurt o.a. door vangen en zenderen van een aantal dieren. Via echolocatie van de dieren kan dan precies in kaart gebracht worden waar ze zich bevinden. De hoop is dat zo ook een kraamkolonie kan worden gelokaliseerd. Daarnaast levert het uitpeilen van gezen- derde dieren vaak boeiende informatie op. Niet eenvoudig Het was overigens helemaal geen eenvoudige klus om de dieren te vangen. Bij het onder zoek werden er in 2008 in de hele streek mistnetten onder bruggen en viaducten boven watergangen gehangen. Net zoals de watervleermuis jaagt de meervleermuis namelijk vaak boven water en de dieren zien de ragfijne netten niet. Nadat ze erin terecht zijn gekomen worden ze snel bevrijd en onderzocht. In totaal is in die zomer 27 maal gepoogd meervleermuizen te vangen, op 22 verschillende locaties. In 2008 vingen we op verschillende plaatsten in Zeeuws-Vlaanderen 253 watervleermuizen en slechts 3 meervleermuizen. Eén daarvan werd in Terneuzen gevangen (Jan), de andere

de Steltkluut | 2015 | | pagina 8