V - veel fragmenten van 'wadslakjes'; - veel exoskelet-fragmenten van kreeftachtigen; - enkele exoskelet- fragmenten van vermoe delijk insecten; - één foraminifeer (ééncellige met een kalkhuisje). Resultaten bodemdieren leder van de vier op bodemdieren bemon sterde locaties was een schorgeultje met een breedte variërend van circa twee tot vijf meter en een diepte van ongeveer anderhalf tot twee meter. Bemonstering van de bodem vond in de zone met uitwerpselen van oever piepers plaats. De bodemdieren uit de ver zamelde monsters werden met een binoculair (5 tot 40x) gedetermineerd.Tabel 2 geeft een overzicht van de per locatie aangetroffen soorten. Het voert voor dit tijdschrift te ver om de ta bel met de dichtheden per soort per sublo catie op te nemen. Om toch enigszins een beeld te geven, geeft tabel 3 de gemiddelde totale aantallen aangetroffen bodemdieren per locatie, inclusief de bijbehorende statis tieken. V De spreiding in dichtheden is zeer groot: van circa 200 tot meer dan 8000 individuen per m2. De gemiddelden per locatie lopen niet ver uit een. Het overall-gemiddelde is 3232 individuen per m2. Er zitten verschillen tussen de vier locaties. Toch komen de locaties qua soortensamen stelling behoorlijk overeen. Het wadkreeftje is meestal de talrijkste soort, gevolgd door borstelarme wormen en vervolgens veel kleurige zeeduizendpoten. Deze drie soorten vormen het grootste deel van de aangetroffen individuen. De slakjes bereikten op locatie 2 soms behoorlijke dichtheden en Cyathura carinata op locatie 1 in iets mindere mate. Van insecten, kwelderspringer en de oproller is telkens maximaal 1 exemplaar per sublocatie aangetroffen, wat overeenkomt met (afgerond) 208 individuen per m2. Discussie en conclusies De resultaten van de bodemdierenbemon- stering sluiten goed aan bij wat is herkend in de uitwerpselen van oeverpiepers. De frag menten van slakkenhuisjes zijn waarschijnlijk van Gray's kustslakjes geweest. De kaken van zeeduizendpoten zullen de veelkleurige zeeduizendpoten hebben toebehoord. De talrijke restanten van kreeftachtigen passen bij de waarnemingen van wadkreeftjes, kwel derspringers en Cyathura carinata. Hoewel niet gedetermineerd, sluit de ene vondst van een insect in de bodemmonsters ook goed aan bij de veronderstelde aanwezigheid van skeletdelen van deze diergroep in de uitwerpselen. De aangetroffen taxa zijn bijna allemaal soorten waarvan bekend is dat ze (tot zeer talrijk) in dit brakke deel van de Westerschelde voorkomen. Het gewoon muizenoortje is echter een bijzondere 'bijvangst'. De soort Tabel 2: de per locatie aangetroffen soorten bodemdieren. Corophium volutator - wadkreeftje (een vlokreeft) Cyathura carinata - een zeepissebed Hediste diversicolor- veelkleurige zeeduizendpoot (een borstelworm) Insecta indet. - onbekend insect Oligochaeta indet. - borstelarme wormen Assiminea grayana - Gray's kustsiakje Ellobiidae, waarschijnlijkMyosotella myosotis -gewoon muizenoortje (een slakje) Corophium volutator - wadkreeftje (een vlokreeft) Hediste diversicolor - veelkleurige zeeduizendpoot (een borstelworm) Oligochaeta indet. - borstelarme wormen Orchestia gamma rellus - kwelderspringer (een vlokreeft) Corophium volutator en C. spec. - wadkreeftje (een vlokreeft) Hediste diversicolor - veelkleurige zeeduizendpoot (een borstelworm) Oligochaeta indet. - borstelarme wormen Corophium volutator en C. spec. - wadkreeftje (een vlokreeft) Cyathura carinata - een zeepissebed Hediste diversicolor - veelkleurige zeeduizendpoot (een borstelworm) Oligochaeta indet. - borstelarme wormen Sphaeroma rugicauda - oproller (eenzeepissebed) Tabel 3: totale aantallen bodemdieren (per m2) per sublocatie. locatie 1 2 3 4 gemiddeld 3118,1 3533,9 2744,0 3533,9 standaarddeviatie 1733,0 1589,9 3184,6 1899,5 mininum 207,9 1455,1 415,8 1870,9 maximum 4573,3 5196,9 8315,0 6236,3 Foto: BasdeMaatverzamelteen bodemdierenmonsterin een geultje, foerageergebied van de oeverpieper, in het Het Ver dronken Land van Saeftinghe.-EdStikvoort

de Steltkluut | 2015 | | pagina 13