'Holland - Natuur in de Delta' 13 Verdronken Land van Saeftinghe in nieuwe natuurfilm Vervolg Momenteel liggen de details en de resultaten van dit onderzoekje vast in een uitgewerkt (concept)rapportje. Aan het begin en het eind van de winter van 2015/2016 zullen opnieuw uitwerpselen van oeverpiepers verzameld worden, op de locaties van de bodemdierenbemonsteringen. Deze zullen meer kwantitatief (voor zover dat mogelijk is) en per uitwerpselmonster onderzocht worden. Dit zal meer licht werpen op indivi duele voedselkeuzen van oeverpiepers. Na uitwerking zullen die gegevens opgenomen worden in het genoemde rapport. Deze zal als basis gaan dienen voor een hoofdstuk over de oeverpiepers in het boek over 25 jaar vogels tellen in Het Verdronken Land van Saeftinghe en mogelijk ook een artikel in een wetenschappelijk vogeltijdschrift. Dankwoord Het NIOZ te Yerseke stelde ons alle materialen beschikbaar om de bemonstering te kunnen uitvoeren: steekbuisjes, monsterpotten en -potjes, zeef en petrischalen. Labhoofd Anke Engelberts van de Monitor Taakgroep was ons hier zeer behulpzaam bij. Mede werkers van die Taakgroep hebben de door ons verzamelde bodemdieren op determinatie gecontroleerd. Wij danken Anke, haar collega' en het NIOZ hier zeer hartelijk voor. Referenties Ed Stikvoort en Bas de Maat Na het grote succes van de film De Nieuwe Wildernis werken de makers van deze natuur film op dit moment aan het tweede deel van de trilogie: HOLLAND - Natuur in de Delta. De film wordt geen De Nieuwe Wildernis deel 2, maar wordt wel een natuurfilm. Het verhaal van de film wordt verteld vanuit een cultuur-historische context gezien vanuit het perspectief van hoofdpersonages als de zeearend, bever, haas, pimpernelblauwtje en stekelbaars. De film is in diverse waterrijke natuurgebieden in Nederland opgenomen. De focus ligt hierbij op de Biesbos, maar ook diverse andere natuurgebieden komen voorbij. In Saeftinghe is het getij en de uitgestrektheid en pracht van dit unieke oerlandschap gefilmd. Hiervoor zijn diverse filmtechnieken gebruikt waaronder drones en time-laps fotografie. Het Zeeuwse Landschap is officiële partner van de film en had een actieve rol bij de be geleiding van de opnamen in Saeftinghe. Nieuwsgierig geworden? De film gaat op 21 september in première en zal vanaf 24 september in de bioscoop te zien zijn. Voor meer informatie over de film zie de website via: http://hollanddefilm.nl/. Pepijn Calle (medewerker St. Het Zeeuwse Landschap) - Bruyndoncx, L., K. Jordaens, T. Ysebaert, P. Meire T. Backeljau, 2002. Molluscan diversity in tidal marshes along the Scheldt estuary (The Netherlands, Belgium). Hydrobiologia 474:189-196 - Bruyne, R.H. de, SJ. van Leeuwen, A.W. Gmelig Meyling R. Daan (red.), 2013. Schelpdieren van het Nederlandse Noordzeegebied. Ecologische atlas van de mariene weekdieren (Mollusca). Uitgeverij Tirion, Utrecht en Stichting ANEMOON, Lisse. - Eek, B. van (ed.), 1999. De ScheldeAtlas. Een beeld van een estuarium. Schelde Informatiecentrum (SIC), Middelburg. p p Q

de Steltkluut | 2015 | | pagina 15