Viervlek op vrijersvoeten Dat libellen interessant gedrag hebben, lees je overal. Het verschilt per soort. Het is dan ook erg leuk om het zelf van dichtbij te zien. Op een mooie zonnige dag zat hij er weer: mannetje viervlek, op het puntje van een stok boven de vijver. Net als de dagen er voor zit hij daar rond te kijken. Je ziet zijn kopje met die grote ogen in alle richtingen draaien, terwijl zijn lijf stil zit. Hij houdt een bepaald stuk van de lucht om zich heen in de gaten. Komt een ander insect te dicht bij, dan vliegt hij er meteen op af. Libellen zijn rovers, maar meneer viervlek vangt de insecten niet. Nee, hij jaagt ze alleen maar weg. Als er plotseling een vrouwtje viervlek in zijn luchtruim verschijnt, is hij er als de kippen bij. Meteen grijpt hij haar bij de nek. Samen maken ze een paringswiel en paren. Je hoort hun vleugels tegen elkaar knetteren. In een paar seconden is het gebeurd. Zij laat hem los, maar hij haar nog niet. Omdat hij haar in de nek vast heeft, kan hij haar sturen. Zo gaan ze samen richting het wateropper vlak. Het mannetje laat dan los en gaat weer op zijn uitkijkpost zitten. Vrouwtje viervlek begint meteen eitjes te leggen. Ze doet dat door op en neer te dansen en telkens even met haar achterlijf het water aan te raken (er op te plonzen). De eitjes spoelen dan van het achterlijf af en zakken langzaam onderwater. Daar zullen ze uitgroeien tot roofzuchtige larven. Na een paarjaarzullen ze dan uit het water kruipen langs een stengel om daar uit hun omhulsel te sluipen en een echte libel te worden. Na het leggen van de eitjes vliegt het vrouwtje weer weg. Even later verschijnt er weer een vrouwtje en het verhaal begint weer van voor af aan. Of dit hetzelfde of een ander vrouwtje is weten we niet. Wel is bekend dat mannetjes libellen met zo veel mogelijk vrouwtjes proberen te paren. Later die middag, komt er ook nog even een ander mannetje langs. Deze krijgt echter geen kans om ook maar even bij de vijver te kijken. Het agressieve mannetje vliegt namelijk weer van zijn tak en valt hem aan. Ze rolle bollen even knetterend door de lucht en daarna gaat de indringer er vandoor. Het mannetje viervlek gaat weer op de uitkijk zitten. Sandra Dobbelaar I

de Steltkluut | 2015 | | pagina 20