'Er zit een worm in mijn appel' O p O Mijn aller eerste les Frans in de brugklas begon met een lesje over Nancy en Pierre die een appel aten. Nancy vond de appel vies, want er zat een worm in. Op het plaatje zag je een appel met een dikke worm die zijn kop uit de appel steekt en lacht. De les was saai en wanneer heb je nu een worm in je appel? Samen met mijn vriendin maakte ik grapjes. We veranderden de zin, zodat er kwam te staan: 'Er zit een appel in mijn worm'. We zagen het al voor ons... Vele jaren later schoot deze les me ineens weer te binnen.Tijdens het plukken van appels in de tuin, kon ik het niet laten mijn tanden in zo'n heerlijke rode glimmerd te zetten. Het frisse knapperige vruchtvlees spetterde. Mmmm! Genietend keek ik naar de appel waar ik een stuk uit had gebeten. Bah!! Wat was dat? Bijna moest ik braken. Er zat een zwarte plek binnen in de appel en daarin kropen allemaal oorwormen en kleine zwarte beestjes rond. Had ik daar een hap van ge nomen of niet? Ik nam het zeker voor het onzekere en spuugde het stukje appel uit. Volgende keer toch maar eens wat beter kijken voor ik ergens in bijt. Het bracht me op het idee er eens op letten. Wat kun je allemaal tegenkomen? Verschillende vruchten en bessen heb ik bekeken.Tot nu toe valt het nogal mee: een oorworm, een piep klein rupsje, een bruin klokhuis, een vraatgang, een wesp en slakje. Telkens als ik een appel van de boom pluk of van de grond opraap, moet ik terugdenken aan die eerste Franse les. Maar een worm? Die heb ik nog steeds niet gevonden... De rups van het fruitmotje maakt gangen in de groeiende vrucht richting het klokhuis, g Aan de buitenkant zie je alleen een gaatje 5 met een rode plek er om heen. Binnenin is de vrucht meestal bruin. De rupsjes eten de .2 onrijpe pitten op. Het Aziatisch lieveheersbeestje eet bij gebrek aan luizen ook fruit. Als de bloemen bloeien, leggen de zaag- wespen een eitje in de bloesem. Na de bloei komen de larven uit en eten zich een weg naar het klokhuis. De appels vallen meestal af voor ze rijp zijn. De larven kruipen dan uit de appel en kruipen in de grond om te verpoppen. Meestal eten wespen larven en rupsen, maar vanaf juli gaan ze ook op zoek naar zoetig heden. Vaak als een vrucht al beschadigd is, halen ze er het sappige zachte vruchtvlees uit. Soms hangt er alleen nog een steel met klokhuis en schil in de boom. Sandra Dobbelaar ■Zj4 I

de Steltkluut | 2015 | | pagina 22