m Twee ogen aan een kant VV~ De schol is waarschijnlijk de bekendste vissoort. De meeste mensen kennen deze platvis wel, al is het van hun bord. Schollen hebben rode vlekken op hun donkere zijde of bedoelen we daarmee hun ruggen? De zijde die we bij deze vissen aanzien voor hun rug is eigenlijk de rechterzijkant. Ingewikkeld hé? Als je deze platvissen eens goed bekijkt, zul je zien hoe vreemd deze vissen zijn. Eén kant is gekleurd en de andere is blank. Deze blanke kant is de onderzijde. Eén borstvin zit bovenop, de andere zit onder de vis. Wanneer je het eens goed wilt bekijken, moetje de vis niet plat houden, maar rechtop. Zo houd je de vis in een goede stand om zijn speciale bouw te begrijpen. Zo zul je zien dat zijn bek scheef staat en zijn beide ogen aan dezelfde zijde zitten. gaat dan nog een stukje door naar rechts, zodat het dicht naast het andere oog komt te zitten. Als dit niet zou gebeuren, zou het linkeroog over de bodem van de zee schuren. Dat heeft de natuur dus goed geregeld! Niet bij alle soorten platvissen komt de rechter kant boven.Tarbotten en grieten dragen de ogen meestal op de linkerkant. De bodem van de zee is belangrijk voor platvissen: daar wonen ze en daar zoeken ze hun voedsel. Ze hebben dus ook vaak een goede schutkleur. Als een platvis in het zand ligt, moet je heel goed kijken, wil je hem zien. Platvissen vangen is lastig als ze zo halfin de bodem liggen. Ze worden daarom gevangen met een boomkor. Boomkorvisserij is een methode waarbij met een viskotter (boot) sleepnetten over de zeebodem worden getrokken. De vissen worden dus als het ware los gewoeld van de bodem. Hengelsporters vangen vaak bot, omdat deze soort vaak het brakke en ondiepe water opzoekt, zodat ze binnen het bereik van de hengelaar komen. Anja van der Giessen Een platvis begint zijn jonge leven op een hele gewone manier. Hij zwemt de eerste dagen netjes rechtop. Door veranderingen binnen in de vis kantelt hij. Tijdens dat kan- tel^hsschuift het linkeroog naar de rechterzijde van de vis. Dit is ongeveer na 6 weken. Het oog groeit eerst tot boven op de kop en w GC

de Steltkluut | 2015 | | pagina 23