Nacht van de Nacht 24-10-2015 Wij doen mee met de Nacht van de Nacht. U ook? O Op bovenstaande foto is goed te zien dat er in Europa veel licht aan is tijdens de nacht. Dat kost veel energie, is daarmee een aanslag op ons milieu en een heleboel (nacht)dieren hebben hier last van. Daarom spreken we ook wel over lichtvervuiling. En wat zou het toch mooi zijn om heel wat meer sterren aan de hemel te kunnen zien. Als u er goed naar kijkt, dan valt op dat in Nederland de relatief donkere plaatsen vooral in Noord-Oost Nederland te vinden zijn en ook bij ons, in de Zeeuwse Delta. Logisch, want dat zijn de gebieden die nog niet zo stedelijk zijn, waar veel grote wateroppervlakten zijn en waar nog ruimte en stilte te vinden is. Erzijn steeds meer gemeenten en instanties die zich inzetten om de lichtvervuiling tegen te gaan. Jaarlijks wordt het evenement de Nacht van de Nacht georganiseerd om extra aandacht aan dit onderwerp te geven, leder jaar vindt het evenement plaats op de (een na) laatste zaterdag van oktober, wanneer de wintertijd ingaat en dat is in 2015 op 24 oktober. De klok gaat een uur achteruit. Die nacht zijn er overal veel mensen op de been om de deelnemers het belang en het mooie van de duisternis te laten ervaren. Dat kan op heel veel verschillende manieren. Zie de site www.nachtvandenacht.nl voor de activiteiten die in heel Nederland worden georganiseerd. Daar zult u zeker iets van uw gading vinden. Op de site kunt u ook allerlei banners vinden om zelf mee aan de slag te gaan en anderen te motiveren ook iets te gaan doen. Hieronder een voorbeeld daarvan: Activiteiten in Zeeuws-Vlaanderen: Bij het ter perse gaan van dit nummer was bekend dat u inTerneuzen in de nachtelijke uren een boottocht kunt maken op het Kanaal van Gent naar Terneuzen vanaf het Haven informatiecentrum Portaal van Vlaanderen. Het VVV verzorgt een nachtwandeling in de gemeente Hulst. Zie voor meer details de site www.nachtvandenacht.nl Op internet gevonden: Zelf actief iets doen tegen overlast van reclame verlichting of overdadige verlichting? Wilt u zelf concreet iets doen om overlast van lichtvervuiling tegen te gaan, dan kunt u hierover informatie vinden op de site http://www.platformlichthinder.nl/doe-mee/. Op deze website vindt u onder andere voor beeldbrieven aan gemeenten en bedrijven. Vereniging Platform Lichthinder faciliteert het verzet tegen lichtvervuiling. Inzet van LED-verlichting Enkele gemeenten, zoals Venlo, zijn zelf actief bezig om duurzaam met licht om te gaan. In de nachtelijke uren wordt het LED-licht tot 50% gedimd, waardoor de lichtvervuiling aanmerkelijk vermindert. Tevens levert dat een forse financiële besparing op. Zie de film van Venlo: https://www.youtu be.com/watch ?v=g48 c7hrJxPo&feature=youtu.be Bert van Broekhoven r xk wwwnachtvandenachtnl TJ1 Pt JJOC Ihcc.

de Steltkluut | 2015 | | pagina 2