Bijzondere waarnemingen in onze regio O Bijzondere waarnemingen Van: Bert van Broekhoven In het vorige nummer van de Steltkluut heb ik aangegeven dat we van plan waren de waarnemingenrubriek helemaal te gaan schrappen. Van diverse kanten hebben we echter vernomen dat men dat toch wel erg jammer vond. Daarom gaan we het nu helemaal anders aanpakken. De oude vorm komt niet meer terug. In het vervolg zullen we iets meer vertellen over enkele zeldzame waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. De hoofdbron hiervoor blijft de site waarneming.nl. Bij deze roep ik ook de leden van de diverse andere werkgroepen op om bijzondere waarnemingen, waarover ze willen rappor teren, aan mij te melden via bertusbvb@gmail.com. Graag ontvang ik dan compact, in enkele zinnen, welke waarneming is gedaan met wat specifieke kenmerken van de betreffende soort en een bijbehorende foto die minimaal 500kb groot is. Nog beter is het om de waarneming ook te registreren op waarneming.nl. Ik schat in dat per keer enkele soorten be noemd kunnen gaan worden. Ik ben erg benieuwd of het op deze wijze kan gaan werken. Dit keer de Roodhalsgans en de Klapekster. De Roodhalsgans is een wintergast die in onze regio bijna elke winter op enkele plaatsen wordt waargenomen. Begin dit jaar was er één langdurig aanwezig in een grote groep Kolganzen bij het Groot Eiland. Hij is zo specifiek getekend dat hij niet is te verwarren met andere soorten ganzen. Broeden doet hij in de Siberische toendra en hij overwintert in Zuid-Europa in Roemenië en Bulgarije. Je kunt hem in onze regio aantreffen in groepen Brandganzen of Kolganzen. In andere regio's ook tussen de Rotganzen. De Klapekster is een wintergast die we hier niet elk jaar te zien krijgen. Hij overwintert vooral op uitgestrekte heidevelden. Dit voorjaar was er één aanwezig in de buurt van Emmadorp richting de grens en één bij het Groot Eiland. Of dit dezelfde vogel was, weten we niet. De hier geplaatste foto is van de Kla pekster die in 2011 langdurig aanwezig was aan de Amaliaweg in de buurt van de Autriche Polder. Deze minirover vangt grote insecten en muizen en prikt deze vaak op een doornige struik of prikkeldraad om die later op te komen peuzelen. Het laatste broedgeval van de Klapekster in Nederland dateert van 2002. Een prachtige soort met een kenmerkend uiterlijk. Bijzondere waarnemingen uit onze regio zijn eenvoudig te raadplegen via de link www.steltkluut.waarneming.nl, daar voor heeft u geen inlogaccount nodig. Om zelfwaarnemingen te kunnen registreren dient u eenmalig een inlogaccount aan te maken op de site van www.waarneming.nl. Klapekster Amaliaweg Westdorpe. Foto's: Bert van Broekhoven Roodhalsgans Groot Eiland. Foto: Bert van Broekhoven

de Steltkluut | 2016 | | pagina 11