Inventarisatieweekend zoogdieren Saeftinghe Inventarisatieweekend Van: Lucien Calle Vanaf vrijdagavond 23 september tot zondagmiddag 25 september houdt Zoogdierwerkgroep Zeeland haar jaarlijkse inventarisatieweekend. Deze keer strijkt de werkgroep neer in Saeftinghe, waar met name de verspreiding van de muizen in het gebied onder de loep genomen wordt. Naast het vast stellen van de verschillende soorten is een belangrijke onder zoeksvraag hoe ver de muizen Saeftinghe kunnen indringen. Ook een indicatie van de dichtheden is van belang. Muizen zijn immers belangrijke prooidieren voor roofdieren. Maar de focus wordt niet alleen op muizen gericht, alle zoogdieren zullen worden geregistreerd. Praktisch werk Al op woensdag en donderdag (21-22 september) wordt begonnen met het uitzetten van vallen. Het zijn geen vallen waarmee de dieren gedood worden. Integendeel, de valletjes worden voorzien van hooi en voedsel. De vallen worden in raai en uitgezet vanaf de zeedijk het gebied in. Nadat de muizen enkele dagen in en uit hebben kunnen lopen worden de vallen vrijdagavond op scherp gezet. De eerste vangronde is dan vrijdagnacht en vervolgens zijn er iedere ochtend en avond nieuwe rondes. De gevangen muizen worden op soort en geslacht gedetermineerd en weer vrij gelaten. Daarnaast wordt op verschillende andere manieren zoveel mogelijk gegevens van zoogdieren verzameld. Door het 's nachts inventariseren met batdetectors worden vleermuizen geïnventariseerd. Foto- vallen registreren wat 's nachts aan zoogdieren in het gebied rondloopt, braakballen worden uitgepluisd. Uitvalsbasis is de schaapskooi op Emmadorp, waar ook geslapen wordt. Meedoen? Gemiddeld genomen doen zo'n 15 mensen mee aan een dergelijk onderzoek, waaronder meestal ook enkele zoogdier kenners van buiten de provincie. Een dergelijk groot aantal deelnemers is wel noodzakelijk, want er is veel werk te doen. Het uitzetten en weer binnenhalen van alle 200 vallen is een grote klus, waarbij flinke afstanden door het schor gesjouwd moet worden met de materialen. Er wordt veel 's nachts en in de vroege ochtend gewerkt. Er is dit jaar ook plaats voor enkele deelnemers vanuit De Steltkluut. Daarbij kan ook gekozen wor den om slechts een deel van het weekend te doen. In verband met de planning is het wel van groot belang dat men zich van tevoren opgeeft. Dit kan bij P.Calle@hetzeeuwselandschap. nl. Het is een zware klus, maar het 's nachts en in de vroege ochtend inventariseren van zoogdieren in een zo groot en ongerept gebied is natuurlij wel en onvergetelijke ervaring. Let op, er zijn niet onbeperkt plekken, vol is vol, en de eerste aanmelders gaan voor. Een veldmuis voor zijn vrijlating. Foto Lucien Calle 's Nachts muizen vangen en determineren. Foto Lucien Calle Een bosmuis voor zijn vrijlating. Foto Lucien Calle

de Steltkluut | 2016 | | pagina 15