H maak zelf een vlinder kuieekkos O Vlinder kweekkast Van: Sandra Dobbelaar Vlinders zijn vaak prachtig', een fel geel citroentje, helder blauw boomblauwtje, of zwart met wit gestreept landkaartje. Een dagpauwoog heeft een tekening van grote ogen en de eikenpage kleine staartjes aan de vleu gels. Zo is elke vlinder bijzonder. Vlinders hebben een heel aparte levenswijze. Als jong dier zien ze er heel anders uit dan als volwassen dier. Net als bij kikkers. Een vlinder wordt geboren uit een eitje. Het is dan nog een piepklein rupsje. Al etend groeit het rupsje groter en groter. De dikke grote rups spint zich in een pop en in die pop gebeurt een wonder. Als de pop na een tijdje open gaat, komt er een vlinder te voorschijn. Meestal zien we wel de rupsen en de vlinders, maar niet de poppen. Het is daarom leuk om een vlinderkweekkast te maken. Dan kun je precies zien hoe de verandering van rups naar vlinder precies gaat. Het gaat makkelijk met een koolwitje. De rupsen daarvan kun je vinden in de groentetuin op koolplanten. Wat heb je nodig om zelf een vlinderkweekkast te maken? Een bak of klein aquarium van minimaal 30x30x45 cm Deksel van vliegengaas Keukenpapier Kool Rupsen Suikerwater met spons Klein koolwitje. Foto's: Lucien Calle Hoe maak je de vlinderkweekkast? Leg op de bodem van de bak een laag keukenpapi de rupsen er voorzichtig in en doe het deksel op De bak, bijvoorbeeld een aquarium, moet een deksel van vliegengaas hebben. Zo krijgen de rupsen voldoen de frisse lucht en kunnen ze niet ontsnappen. Zoek een mooie koele plek voor je rupsen; niet in de zon dus. De verzorging van je rupsen Maak elke dag de bodem van de bak schoon en geef je rupsen verse koolblaadjes. De rupsen van het koolwitje eten allerlei soorten kool, zoals spruitkool, bladeren van bloemkool, boerenkool, spitskool en koolzaad. Kleine rupsen eten soms geen harde bladeren. Het is belangrijk dat er geen gif op de bladeren zit. Het leukste is om van te voren zelf koolplantjes te kweken. Die kun je dan in de bak zetten. Vervang ze als het blad op is. Losse koolbladeren moet je elke dag verversen. Je kunt ook bladeren in een vaas zetten. Vergeet ze niet na een paar dagen te verversen. Van rups naar vlinder Na een paar weken gaan de rupsen zich verpoppen. Het is nu heel belangrijk dat je ze met rust laat en niets meer aan de bak verandert! Van buiten kun je ze heel goed in de gaten houden. Zodra je door de huid van de pop de kleuren en vleugeltekening ziet verschijnen, weet je dat de vlinder bijna klaar is om uit zijn pop te komen. De vlinders leven van nectar uit bloemen. Dat hebben ze in de bak natuurlijk niet. Je kunt wel zorgen voor iets dat op nectar lijkt. Kunstnectar kunt je maken door water in een bakje te doen met een beetje suiker of honing. Doe ook een pannenspons in het bakje, of doe Eikenpage 't stekkertje zomer 2016

de Steltkluut | 2016 | | pagina 24