de Steltkluur 60 jaar meer acties en rapporten. Een lijvig boekwerk werd het rapport over het Groot Eiland. Het blad De Steltkluut, dat tot dan toe in eigen beheer werd gemaakt, werd vanaf 1978 gedrukt bij de drukkerij Durinck in Kloosterzande. Vanaf 1979 gedrukt op het toen nog "nieuwe" kringlooppapier. In 1980 werd het formaat aangepast. De Steltkluut werd een slagje groter. Ook verscheen het boek "Zoogdieren, Reptielen en Amfibieën". In 1977 trekt F. Haak zich terug als bestuurslid. Het aantal leden is dan 421In 1978 kregen we een bouwvergunning voor een nestpaal voor ooievaars bij het Groot Eiland. In de beginjaren richtte men zich voornamelijk op vogels.Toen de vereniging ongeveer 25 jaar bestond waren de activiteiten al zodanig verbreed dat men in 1984 besloot om de naam te wijzigen in Natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut. Behalve vogels tellen zijn de leden zich gaan bezighouden met activiteiten die te maken hadden met het in stand houden van de leefgebieden voor de vogels. Zo startte de knotgroep, die zich bezig hield met het knotten van wilgen. Daarnaast kwamen er werkgroepen voor vlinderliefhebbers en plan- tenkenners. Voor de jeugd kwam er een jeugdgroep. Om de plannen van de overheden en anderen kritisch te volgen werd de planologiewerkgroep gestart. 1985 volgt P. Maas G. Sponselee op als voorzitter. Er komt een cursus planten determineren. Het eerste weidevogelrapport verschijnt. In 1987 wordt een begin gemaakt met een nieuwe vorm van ruilverkaveling, Het eerste gebied is Axelse Sassing. Daarna komen Axel, Zaamslag-Reuzenhoek en Hoek. De Stelt kluut is vertegenwoordigd in alle landinrichtingscommissies die sinds 1985 aan de slag zijn geweest. In de steeds moderne re gedachten van landinrichting is ruim plaats voor (nieuwe) natuur. In alle projecten zijn aanzienlijke aantallen hectares natuur hersteld of nieuw aangelegd (Canisvliet, Eiland van de Meyer, Gat van Pinte, Margarethapolder, Groot-Eiland, Braak man-Noord enz.) In 1990 wordt een beleidsplan gemaakt met de blik op de toekomst. Het wordt uitgevoerd door een nieuw bestuur. A. Paauwe wordt in 1991 voorzitter. Er wordt gekozen voor een pragmatische aanpak. In de loop der jaren is natuurbescherming steeds meer geaccepteerd Groot Eiland. Foto Adri Paauwe

de Steltkluut | 2016 | | pagina 6