de Steltkluur 60 jaar J Nieuwe getijdenriatuur Perkpolder Perkpolder. FotoAdri Paauwe door de "gewone man" en door de overheid. We zien dat de ver eniging serieus wordt genomen. Er komen allerlei vormen van samenwerking en de beleidsbeïnvloeding wordt op het terrein van alle overheden aangepakt. Zo ontstaan organisaties als Zeeuwse Milieufederatie (Zmf) en Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). De Zmf en Steltkluut ondersteunen elkaar en vullen elkaar aan wanneer het gaan om reacties op overheids- plannen. We doen dit nu vaak al in het voorstadium. Voorheen moest via bezwaarschriften achteraf worden geprobeerd om ons gelijk te halen. De manier van nu is effectiever. Ook door actieve deelname aan het bestuur van waterschap en gemeen ten is de invloed vergroot. Om te komen tot een centrum voor natuureducatie (MEC) is jaren gepraat met gemeentebesturen. Na veel vijven en zessen ontstond Natuur Zo. Een belangrijke bijdrage aan de erken ning die de vereniging komt van het vele vrijwilligerswerk. Er worden steeds meer hoogwaardige rapporten gemaakt, al dan niet op verzoek van overheidsinstanties, zoals een onder zoek in opdracht van Rijkswaterstaat naar de effecten op het gedrag van vogels op het aanbrengen van oeverbestorting bij Saeftinghe. Door de vogelwerkgroep worden heel veel inven tarisaties gedaan in heel Oost Zeeuws-Vlaanderen (waaronder Saeftinghe). Alle informatie die wordt verzameld wordt door gegeven aan Sovon. De laatste jaren is ook de Plantenwerkgroep weer heel actief geworden. Er wordt meerdere keren per maand een gebied nauwgezet geïnventariseerd. Ook belangrijk zijn de inventari saties van amfibieën, vlinders, libellen, bijen en andere insec ten. Een andere zeer gewaardeerde bijdrage aan het landschap wordt geleverd door de knotgroep. Op zaterdagen de "echte" vrijwilligers en door de weeks wordt veel gewerkt met be roepskrachten (SLZ). De jeugdleden zijn ook van belang voor De Steltkluut. Ze werken mee in het landschap, vergroten hun eigen kennis van de natuur en raken betrokken bij natuur- en milieu. Het worden de beleidsmakers en natuurbeschermers van de toekomst. De ontwikkelingen van de nieuwe grootschalige natuurgebie den worden zo veel mogelijk gevolgd. Hoe zullen de Putting, het Groot Eiland, de Margarethapolder en de Braakman er over enkele jaren uitzien? Hoe gaat het verder met de Perkpolder, Hertogin Hedwigepolder en het Natura-2000 gebied Wester- schelde? Hoe ontwikkelt de natuur zich in het algemeen als gevolg van klimaatverandering? Voor de "Steltkluut" blijft in elk geval nog veel te doen en te genieten.

de Steltkluut | 2016 | | pagina 7