30 jaar insecten werkgroep deren (1986-1988). De daarop volgende jaren volgden we de ontwikkelingen van de zeldzame soorten zoals het oranje tipje (1992), de koninginnenpage (1992-1994) en bijzondere gebeurtenissen zoals de invasie van de distelvlinder en de oranje luzernevlinder (1996). We deden onderzoek naar de verspreiding van een nieuwe soort in de regio t.w. de eikenpa ge (1997-1998). De daarop volgende jaren werkten we mee aan een provinciaal onderzoek naar de dagvlinders in Zeeland (1998-2003) en naar de libellen in Zeeland (1998-2005). Vanaf 2000 volgen we de Vijfvlek-sint-jansvlinder. We deden onderzoek naar de vlinders op de dijken van de Westerschelde en de gasdam in Saeftinghe (2000-2003). Vanaf 2002 deden we onderzoek naar literatuur over de vlinders in Zeeland en deden we een poging tot determinatie van de etsen van Lepidoptera uit Metamorphosis Naturalis delen 1-3 van Goedaert (1662-1669). We determineerden in 2014 voor het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen de vlinders uit de oudste vlindercollectie van Zeeland van J. Ehrlich van rond 1850. We werkten mee aan het onderzoek naar nachtvlinders in Zeel and (2007-2012) en schreven mee aan de nachtvlinderatlas. We onderzochten ook de invloed van maanlicht op nachtvlinder vangsten (2008-2011We werken nog steeds aan een meerja rig nachtvlinder-onderzoek op drie vaste locaties. Aktie We zochten het publiek met onze aktie "Tip de oranjetip"en "Maak van uw tuin een vlindertuin" en met onze folder "Geef de vlinders een bloemetje". We ondersteunden akties tot behoud van vlinders o.a. de vlinderbar bij de watertoren van Axel. Jarenlang deden we een oproep aan beheerders voor een "Ge faseerd maaibeheer". We werken mee aan de actie "Op de bres voor de Zeeuwse zes" en volgen hiervoor de koninginnenpage. Medewerking en samenwerking We werkten mee aan het trekvlinder-onderzoek en gaven dui zenden waarnemingen door waardoor soorten uit onze regio op de landelijke kaarten werden gezet. We werkten samen met de vlinderstichting, met andere werkgroepen en met beheer ders van natuurgebieden en wegbermen. Voorlichting en educatie We gaven excursies, dialezingen en presentaties voor scholen en verenigingen en belangstellenden. We stonden met onze stand op natuur- en milieumarkten. We publiceerden in regionale dagbladen, tijdschriften en het verenigingsblad. Kennisvergaring We bezochten bijeenkomsten voor vlinderaars, symposia over vlinders en beheer. We volgden een cursus over nachtvlinders en lazen vele publi caties en tijdschriften. We raadpleegden historische literatuur over Zeeuwse vlinders. Doorgaan Onze inspanningen hebben bijgedragen aan de kennis en de verspreiding van soorten en aan draagvlak voor natuur in onze regio. De toestand van de Oost Zeeuws-Vlaamse, de Zeeuwse en Nederlandse biodiversiteit, waaronder de vlinderfauna, is kort samengevat niet florissant. De komende jaren zullen we ons daarom, te alle tijden en in alle gevallen, moeten blijven inzetten voor het in stand houden en beschermen van in het wild voorkomende planten- en diersoorten in onze regio. Dat is ons inziens ook de zorgplicht voor de regionale natuur-beschermingsverenigingen en haar werkgroepen zoals de Steltkluut. De harde kern: Eddy Taelman, Joop de Bakker en Joop Rijnders. Stand opening int. tuinvlindertelling 2009. Foto: Joop de Bakker

de Steltkluut | 2016 | | pagina 9