Bijzondere waarnemingen in onze regio Bijzondere waarnemingen Door: Bert van Broekhoven In deze rubriek word er iets verteld over enkele zeldzame waarnemingen die in de voorafgaande periode zijn gedaan. De hoofdbron daarvoor is de site Waarneming.nl. Maar u kunt uw bijzondere waarneming ook direct aan mij melden via ber- tusbvb@gmail.com. Graag ontvang ik dan compact, in enkele zinnen, welke waarneming is gedaan met wat specifieke ken merken van de betreffende soort en een bijbehorende foto die minimaal 2,5 MB groot is. Dit keer de Bokkenorchis, de Zwarte Wouw en de Grijze Wouw. De Bokkenorchis Tijdens een planteninventarisatie in het kader van de planten- atlas van Zeeland werd begin juni in de buurt van Terneuzen de uiterst zeldzame Bokkenorchis gevonden. Het betrof een krachtige grote plant van 60-70 cm hoog. Kenmerkend zijn de lange slippen aan de bloemen. De plant stond prachtig in bloei, zie de bijgevoegde foto. In heel Zeeuws-Vlaanderen zijn er slechts enkele vindplaatsen bekend. Deze locatie was dan ook een nieuwe vindplaats. Opvallend van dit exemplaar was dat hij helemaal alleen (solitair) stond. Rond de plant is gezocht naar andere exemplaren, die zijn helaas niet gevonden. Om de plant te behoeden voor het afmaaien is getracht de beheer ders te benaderen. Helaas waren we dit jaar te laat. Omdat het sterke vaste planten zijn is de verwachting dat hij volgend jaar weer op dezelfde plaats tevoorschijn zal komen. Zwarte Wouwen in de Hedwigepolder en omgeving (Bijdrage Bas de Maat) Op 3 mei 2016 wordt via Waarnemingen.be door meerdere waarnemers melding gemaakt van een Zwarte Wouw (Milvus migrans) boven de Prosperpolder en het Schor Oude Doel. Op 4 mei worden gedurende de hele dag twee exemplaren gezien Zwarte wouw. Foto: Walter van Kerkhoven Grijze wouw. Foto: Elly Nijs Grijze wouw. Foto: Elly Nijs Bokkenorchis. Foto: Bert van Broekhoven

de Steltkluut | 2016 | | pagina 12