O A Zwarte wouw. Foto: Walter van Kerkhoven boven de Doelpolder, Doelpolderweiden, Schor Ouden Doel, Prosperpolder, Hedwigepolder en de Gasdam in Saeftinghe. Op 9 mei ziet Alex Wieland 3 exemplaren in de Hedwigepolder. In de hierop volgende dagen worden de vogels geregeld in deze omgeving gezien. Op 21 mei worden de vogels aandachtig bekeken door Henk Castelijns. De conclusie wordt getrokken dat het waarschijnlijk om een broedpaar gaat: de vogels vliegen continu bij elkaar. Een van de twee vogels is wat groter, in de rui en meer contrastrijk op de bovenvleugels. De ander was niet in de rui. De eerste is dus tweede kalenderjaar (2kj, vanwege rui en contrast) en mogelijk een vrouw (iets groter, geen zeker kenmerk) de ander een +2kj en mogelijk een man. Walter Van Kerkhoven ziet ze op dezelfde dag boven de Gasdam, ze blijven de hele tijd samen en vertonen van tijd tot tijd baltsgedrag. Op 6 juni worden de vogels voor de laatste keer gezien. Van nest- bouw is, voor zover bekend, geen sprake geweest. De langdurige aanwezigheid van dit mogelijk broedkoppel is heel bijzonder als je beseft dat er van deze gracieuze roofvogel met zijn karakteristieke gevorkte staart in ons land jaarlijks maar een handjevol broeden. Hoewel de Zwarte Wouw in Ne derland dus een echte zeldzaamheid is, is hij wereldwijd wel een van de meest verspreide en algemeenste roofvogels. Hij komt voor in bijna heel Europa, Afrika, Azië én Australië. Als echte aaseter en gesteld op zijn rust is er in Nederland waar schijnlijk weinig te halen voor de Zwarte Wouw. Iedere voge laar die echter wel eens in het zuiden van Europa op vakantie is geweest kent het beeld van een vuilnisbelt waar er tientallen boven kunnen hangen, of zoals ze dat in India doen met hon derden tegelijk. Zwarte Wouwen lijken vaste broedvogels in Nederland te worden. Succesvolle broedgevallen zijn bekend uit 1996 en jaarlijks vanaf 2009, vooral in Limburg. Daarnaast begonnen verschillende paren zonder resultaat aan een broedpoging. De broedgevallen langs de oostgrens sluiten aan op het meer wijd verbreide voorkomen in Nordrhein-Westfalen. Gezien de toename aldaar ligt een uitbreiding in ons land mogelijk in het verschiet. Super gevoel bij het zien van een Grijze Wouw (Bijdrage Elly Nijs Henk Castelijns) Als ik ergens naar toe ga vermijd ik zoveel mogelijk de grote wegen en rijd ik altijd door de polders. Zo ook op vrijdag 10 juni toen ik van Hulst terug naar Axel ging. Op die route blijf ik dan meestal op de Hogeweg, tussen de Thijs Kramer post en de ingang van een wandelpad van het Groot Eiland, een poosje staan kijken. Ik parkeer de auto dan in de berm langs de weg en ga vervolgens op de passagiersstoel zitten. Die dag zag ik vanuit mijn ooghoek een roofvogel en dacht gelijk daar is de lokale Torenvalk die er altijd zit. Dit exemplaar was vlak naast mijn auto aan het bidden en vrij snel had ik door dat dit geen Torenvalk was. Het formaat was wel gelijk echter de kleur klopte niet en ook de rode ogen vielen me op. In het begin twijfelde ik, en dacht dit kan toch geen Grijze Wouw zijn. Heel voorzichtig heb ik toen mijn camera gepakt en heb toen op goed geluk een hele reeks foto's gemaakt. Niet lang daarna greep de vogel een prooi en vloog verderop in een boom om die daar in alle rust op te eten. Dit gaf mij de tijd om de vogel met de verrekijker nog eens goed te bekijken. Met mijn vo gelboek in de hand kwam ik tot de conclusie dat dit toch echt een Grijze Wouw moest zijn. Na een tijdje ging de Grijze Wouw weer de lucht in om op grote hoogte rondjes te draaien. Met mijn 300mm lens was het toen al niet meer mogelijk goede foto's te maken. Ik heb van kwart voor 5 tot kwart over zes van de Grijze Wouw kunnen genieten. Dat supergevoel van iets zeldzaams te zien vergeet ik nooit meer. Thuis heb ik de foto s doorgestuurd naar Henk Casteleijns. Hij bevestigde direct dat dit zonder twijfel een Grijze Wouw was. De Grijze Wouw is van oorsprong een Afrikaanse soort die van af het midden van de vorige eeuw in het zuidwesten van het Iberisch schiereiland is gaan broeden. Waarschijnlijk gaat het nu al om meer dan 1000 paren. Vanaf 1990 is een geïsoleerde populatie in zuidwest Frankrijk ontstaan. Ook daar doet de soort het goed. Er broeden inmiddels enkele tientallen pa ren. Sindsdien neemt het aantal waarnemingen van de Grijze Wouw in Nederland toe. Er zijn 16 geaccepteerde gevallen, waarvan de helft in 2015. De waarneming van Elly behoort daartoe. Bijzondere waarnemingen uit onze regio zijn eenvoudig te raadplegen via de link www.steltkluut.waarneming.nl, daar voor heeft u geen inlogaccount nodig. Om zelfwaarnemingen te kunnen registreren dient u eenmalig een inlogaccount aan te maken op de site van www.waarneming.nl.

de Steltkluut | 2016 | | pagina 13