(j Verslag excursie plantenwerkgroep de Steltkluut en't Duumpje aan De Wilde Landen I Plantenexcursie Wilde Landen i\ Door: Awie de Zwart. De betreffende Grasmuur Deze excursie was georganiseerd om de leden van de planten- werkgroepen van de Steltkluut en 't Duumpje samen te bren gen. De Excursie werd geleid door Awie de Zwart. Aanwezig waren 6 leden van 't Duumpje en 6 van de Steltkluut (redactie). De avond (23 juni 2016) verliep nog al regenachtig met licht flitsen en onweersklappen waardoor een goede inventarisatie van het gebied niet mogelijk was. Wel is er een streeplijst (to taal 80 soorten) ingevuld die een beeld geeft van wat we deze avond hebben gezien, al is het zeker geen volledige lijst. Na een inleidend praatje met achtergrondinformatie van Alex Wieland (HZL) buigen we ons over de begroeiing. Een schrale open vegetatie met daarin een aantal half-parasieten als Grote ratelaar, Rode ogentroost en het zeldzame Stijve ogentroost. Deze laatste bevolkt met grote aantallen de schrale open plak ken langs de oever van het water. Het wordt daar begeleid door Zilverhaver, een sierlijke klein grasje. De vondst van Gras muur langs een struweelrand leidt tot enige twijfel, maar na tussenkomst van de Flora blijven we erbij. In het grensslootje (beekje volgens onze zuiderburen) groei en forse exemplaren Groot moerasscherm waarvan de eerste bloeischermen zijn geopend. Door de aanhoudende regenbui en staat het water hier ongebruikelijk hoog. Dat is ook zo bij de grote plas even verderop. Volgens gids Alex staat het water hier 1 a V/2 meter hoger dan normaal. De brede kraag met Veldrus staat daardoor met de voeten ruim in het water. De geplagde laagte even verderop is nog grotendeels on begroeid. Hier groeien veel kleine polletjes Borstelbies en Liggend hertshooi. Over het natte zand rennen de piepkleine Rugstreeppadjes voor hun leven om niet geplet te worden door onze voetstappen. Om die reden verlaten we uiterst voor zichtig snel dit deel van het gebied. Vroeger dan gepland ronden we de avond vanwege het aan houdende onweer af. Lastige condities voor een planteninventarisatie. Foto's: Bert van Broekhoven Rugstreeppadje, 1 van de velen Hoog water bij de Wilde Landen

de Steltkluut | 2016 | | pagina 15