Dubbel gevangen l Verhaal Cloeon Martinus V Van: Toon Hagenaar 'Mart,' roept opa. 'Kom eens kijken!' Snel komt Mart aangelopen. Opa roept hem niet voor niets. 'Kijk eens hier!' zegt opa. Eerst ziet Mart niets, maar dan volgt hij de uitgestoken vinger van zijn opa. 'Daar,' zegt die. 'Niet aankomen hoor, de verf is nog nat.' Ineens ziet Mart het. In het verf werk van opa zit een insect. Het vecht voor zijn leven. 'Red hem, opa.' 'Dat wil ik wel, maar we zijn te laat.' Mart denkt na. 'Is er dan geen manier om hem te redden?' 'Nee,' zegt opa. 'Kijk, zijn vleugeltjes zitten onder de verf.' Nu ziet Mart het ook. Hij zit er met zijn neus bovenop. 'Het is geen vlieg,' zegt hij. 'Dat klopt,' zegt opa. 'Het is een haft. En zijn vleugeltjes hebben een rood tipje.' 'Dan is het de roodtip,' zegt Mart spontaan. 'Ja,' zegt opa. 'Net zoals het oranjetipje bij de vlinders.' 'We hebben een nieuwe soort ontdekt, opa.' 'Ja,' antwoordt die. 'En zijn tweede naam is Martinus.' 'Waarom zo'n moeilijke naam?' 'Alle dieren en planten hebben moeilijke namen.' 'Waarom is dat, opa?' 'Omdat iedereen op de wereld hem dan kent. Het is een soort van paspoort.' 'Een paspoort, met een foto erin.' 'Zoiets ja. Dan weet je zeker dat je het over hetzelfde dier hebt. De eerste naam zegt iets over het geslacht. Zoals bij jou je achternaam. Ze noemen dat genus.' 'O,' zegt Mart. 'En de tweede over zijn voornaam?' 'Ja, maar dat noemen we eigenlijk de soort. Maar het kan ook naar zijn ontdekker genoemd worden. In dit geval ben jij dat. Dus wordt het Martinus.' Mart kijkt blij. Hij lacht van oor tot oor. Opa gaat verder met schilderen. Mart pakt zijn mobiel. Hij maakt verschillende foto's. 'Wat ben je aan het doen?' Mart schrikt. Anouk staat ineens achter hem. KONINKRIJK DER NEDERLANDEN 1 Roodtip -O" J' Rijk: Dierenrijk Stam: Geleedpotigen Klasse: Insecten 1 Orde: Ephemeroptera Familie: Baetidae Genus: Cloeon 1 Soort: Martinus Op 7 mei 2016 ontdekt door Mart te Terneuzen, Nederland Ze fluisterde in zijn oor. Daar schrok hij van. Trots draait hij zich om. 'Hoi,' zegt hij. 'Ik heb wat.' Anouk wordt gelijk nieuwsgierig. 'Wat is het?' 'Foto's. Foto's van dieren.' 'Wat voor dieren?' 'Insecten. Hele bijzondere. Eén ervan draagt mijn naam. Dat is de roodtip.' 'De wat?' 'De roodtip. Het is een haft en zijn tweede naam is Martinus.' 'Wat is een haft?' 'Dat is een eendagsvlieg. Het is een vreemd insect. Wist je dat die niet kunnen eten?' 'Nee. Maar hoe komt hij aan die naam?' 'Door mij. Ik heb hem ontdekt.' 'Laat zien!' zegt Anouk nieuwsgierig. Samen bekijken ze de foto's. 'Wauw, zie je dat?' 'Die ogen, wat een bolle jongens.' Ze bekijken alle foto's, tot ze bij de laatste zijn. 'Kijk,' zegt Anouk. 'Wat is dat?' Mart wringt zich tussen haar en het scherm in. 'Zie je het?' zegt ze. Mart knikt. Wat een spin leek, zijn twee insecten. De een is een spin. De ander een kevertje. 'Die spin wilde die kever pakken,' zegt Anouk. 'Maar nu is hij zelf gevangen.' 'Dan is dat kevertje dubbel gevangen,' zegt Mart. 'Nee hoor,' zegt Anouk. 'Driedubbel!' Mart kijkt haar verbaasd aan. 'Kijk maar. Je hebt hem gevangen in een foto.' Mart knikt. Hij is blij. Wat een mooie foto's heeft hij. Zelfs eentje met een haft, en die draagt zijn naam. 'tstekkertje herfst 2016

de Steltkluut | 2016 | | pagina 20