iï Een hotel-restouront in je eigen huis s^fen hotel restaurant in de tuin Van: Sandra Dobbelaar In onze tuin hebben we allemaal planten gezet die van nature in ons land voorkomen: sleedoorn, meidoorn, beemdkroon, koekoeksbloemen, ereprijs, leeuwentand en nog veel meer. Als ze bloeien is het er een drukte van jewelste. Insecten vliegen af en aan. Omdat er zoveel verschillende soorten staan, is er altijd wel een plant die bloeit. Tegen de muur van onze schuur hebben we allerlei houtblokken met gaatjes opgehangen en bundels met stengels van riet of bamboe. Daarin vinden veel soorten bijen en wespen een plekje om hun nest te bouwen. Hier en daar hebben we vogelhuisjes gehangen. In plaats van vogels kwamen er veldwespen in. Eest hadden we maar een volkje, maar nu zijn alle huisjes bezet en zitten ze zelfs onder de dakrand. Langs de rand van het piepkleine vijvertje groeien aller lei oeverplanten. Op sommige komen zelfs speciale bijen af zoals de kattenstaartbij. De vijver is klein, maar een echte trekpleister. Vogels komen er drinken en badde ren en sommige insecten halen er water om modder te maken voor het dichtmetselen van hun nestje. Natuur lijk komen er ook verschillende juffertjes op het water af. Daarvan hebben we al eens uitsluiphuidjes gevonden. In de dikke laag klimop tegen de schutting woont al vele jaren een groep huismussen. Het is er een getjilp van jewelste. Vooral 's morgens als het licht wordt en 's avonds als ze te gen de schemering weer hun plekje opzoeken. In de klimop bouwen ze hun nesten, onbereikbaar voor de vele poezen in de buurt. In het najaar als de bloemetjes van de klimop gaan bloeien, gonst het er van de insec ten. Zo in de herfst zijn er maar weinig andere soorten bloemen meer te vinden, dus is het juist bij deze struik erg druk. In de winter worden de bessen opgegeten door de vo gels. En komt er plotseling een poes of roofvogel langs, dan zit je er als vogel snel veilig tussen alle takken en blaadjes. Een superstruik dus. Het bouwvallige schuurtje heeft een stukje open dak, precies groot genoeg voor familie spreeuw. Tijdens de broedtijd was pa erg druk met zingen en daarbij haalde hij de gekste capriolen uit. Spreeuw. Foto: Lucien Calle 't stekkertje herfst 2016 Gehoornde metselbij. Foto: Sandra Dobbelaar

de Steltkluut | 2016 | | pagina 22