Avonturen uit het natuurgebied Braakman noord: nachtdierenkamp \^Nach tdieren kamp Van: Anja van der Giessen, Hanneke Smulders en Marjon Spruyt Foto's: Anja van der Giessen, Johnny du Burck en Sabine Rausch In de boomgaard achter de boerderij van Staatsbos beheer mochten wij dit jaar onze tenten opzetten. Wij: zestien Visdiefjes en Stekkertjes met de begeleiders. In een mum van tijd stond er zaterdagavond 18 juni een mooie tentenkamp. De groep werd in tweeën gesplitst en de kinderen mochten om de beurt een val controleren, wat ze zeer zorgvuldig deden. Op de helft van de ronde kwamen we andere helft van de groep tegen: nog geen muis gevangen! De tweede helft van de ronde hebben we heel stil gelopen en jawel.... Wietse hoorde bij de laatste muizenval geklepper.... Even kijken... jaaaaa, een Rosse woelmuis. We waren dicht bij ons tentenkamp, de muis moest mee om te showen. Nadat iedereen de muis had bewonderd, werd zij weer teruggebracht naar de struik waar ze woont en de val weer op scherp gezet. Eenmaal terug bij het kamp zochten de meesten hun tent op. Drie kinderen hadden duidelijk nog genoeg energie over om te praten en te lachen. Die bleven een hele tijd buiten kletsen en lachen. De begeleiders zoch ten het kampvuur op, totdat er rust in het kamp was. De volgende dag bleek er verschil in het opstaan te zijn. Voor de één is vijf uur toch echt midden in de nacht, voor een ander is dit al ochtend en is de dag begonnen. Om acht uur kroop iedereen uit zijn slaapzak. De discus sies barstten meteen los. Wie heeft goed geslapen? Wie snurkt het hardst? En natuurlijk: wat gaan we doen? Na de kennismaking in de kring, gingen we de muizen vallen bijvullen met lokvoer en ze op scherp zetten. Onderweg zagen we veel Gierzwaluwen vliegen. Even (opgezette) vleermuis en zijn lievelingseten zien. Ja het is lekker donker: tijd om de muizenvallen te gaan controleren. Toen het toch wat natter werd buiten, zijn we de boer derij ingegaan om de kerkuil (ja, een echte opgezette!) te bekijken en te horen wat onderzoekers te weten zijn gekomen over uilskuikens (NRC 21 mei 2016). De belangrijkste conclusie van het onderzoek was, dat een uilskuiken géén dommerik is, maar juist een slimmerik: ze luisteren goed naar elkaar en zorgen dat iedereen in het nest voldoende eten krijgt. Daarna konden we de Volgens traditie, lekker bij komen bij het kampvuur met pelpinda's, broodjes knakworst met pitabroodje en Marsmellows toe. Joop de Bakker en Eddy Taelman installeerden de lichtval voor een nacht- vlindertelling. stilgestaan om te luisteren naar de verschillende zingende vogels. Het was goed uitkijken geblazen op het wandelpad, want daar staken hele jonge padjes over. Lanthe vond aan een grasspriet onze eerste nachtvlinder: een Huismoeder. 'f stekkertje herfst 2016

de Steltkluut | 2016 | | pagina 24