Een onderzoekje naar voorjaarstrek van 3 O Kwikstaarten in Oost Zeeuws-Vlaanderen 4 Foeragerende man Gele kwikstaart tussen de koeien. Foto's: Fluub Bun Van: Fluub Bun April is een prachtige tijd om Gele kwikstaarten te spotten. Vaak zijn de koeien pas losgelaten in de wei en Gele kwikken net terug van een lange reis vanuit Afrika op weg naar de broedgebieden. Ze komen dan lekker opvetten tussen de koeien. Het is rennen en snel weer stilstaan om een insectje tussen de koeienpoten te verschalken. Soms maken ze een klein sprongetje. Zeldzamer is het om ze als een vliegenvanger vanaf een weipaal of boom te zien fladderen achter een insect of tussen de bladeren van een boom spinnetjes of rupsjes te zien verschalken. Er is niks mooiers om dan van een afstandje deze vogels in hun voorjaarsactiviteiten te volgen. Als ze pas zijn aangekomen zitten ze vaak langdurig de veren te poetsen en veren te schudden. Daarna is het zolang moge lijk voedsel zoeken om energie te verzamelen voor het laatste stuk van hun reis. Vaak verzamelen ze zich vooraf in groepen om een slaapplaats op te zoeken, meestal in het riet. In Neder land worden vooral 3 soorten gele kwikken gezien: flava (gewo ne gele); flavissima (Engelse gele) en thunbergi (Noordse gele). Verder worden nog onderscheiden de wat meer zeldzame soor ten iberae (Iberischecinerocapilla (Italiaanse), beema (Russi sche) en dombrovski en felldeg. Verder zijn er ook nog hybriden, die het determineren op de juiste soort moeilijk maken. De zo- genaamde"kanaalkwik"is een van de 2 hybride vormen flava en flavissima die soms ook op trek wordt waargenomen. Het onderscheid tussen de verschillende soorten is vooral goed zichtbaar bij de mannetjes. De kop is, al of niet grijs-zwart, donkergrijs, geel, groen. Heeft al of niet een witte korte of langere wenkbrauwstreep, een al of niet witte keel, en wel of geen duidelijke oogring. Vrij regelmatig zijn er bij de Vlaamse kreek wel een of meer dere Engelse gele kwikstaarten en ook wel Noordse gele kwikstaarten te ontdekken tussen de groepjes foeragerende Gele kwikken.

de Steltkluut | 2016 | | pagina 4