Ie kwikstaarten bij de Vlaamse kreek Kwikstaarten in Oost Zeeuws-Vlaanderen -it Engelse Kwikstaart Op 16 april 2015 was het weer raak. Tegen het invallen van de schemer hadden zich in 2 groepen in totaal 48 Gele kwikken verzameld, die eerst nog zo lang mogelijk voedsel gingen zoe ken om vervolgens het riet in te vliegen richting slaapplaats. Tussen al deze vogels waren er twee die in het bijzonder opvielen; een door de donkere grijze kop zonder wenkbrauw- streep en met een witte keel. Dit was mogelijk de Italiaanse ondersoort zie foto). Een andere vogel had een geelgroene kop en een gele wenkbrauwstreep. Dit was een Engelse kwik man. Opvallend was het groot aantal mannetjes tussen de Gele kwikken. Op 20 april zaten er wel 120 Gele kwikken waarvan zo'n 80% mannetjes. Het is bekend uit de literatuur dat manne tjes eerder terugkomen dan vrouwtjes en dat deze ook in het overwinteringgebied noordelijker overwinteren dan de vrouw tjes (Life on the edge). Zoeken naar de Italiaanse kwikstaart leverde in eerste instantie helaas niets meer op, maar weer zag ik wel een Engelse gele man. Besmet met het gele kwikkenvirus besloot ik 25 april weer terug te gaan. Tegen de avond zaten de meeste Gele kwikken al op de draad of in het riet. Ook zat er weer een Engelse gele man tussen. Op 30 april was de verrassing grootMinimaal 25 Gele kwikken, waarvan het merendeel mannetjes, maar waartussen enkele met hele donkere koppen zonder oogstreep. Een ervan had een gele keel en een andere wit met gele keel en nog een met geheel witte keel. De gele keelvogel was duidelijk een Noordse met donkergrijze nek. De andere vogels leken ook Noordse, maar de geheel witte keel zonder oogstreep zou weer een Italiaanse kunnen zijn. Gelukkig had ik wat fotootjes kunnen nemen. Op 3 mei trof ik 28 Noordse gele kwikken aan waarvan het merendeel mannetjes. Ook kon ik er enkele vrouwtjes eruit halen met wat lichtere koppen dan de mannetjes, lichter geel gekleurd en met een vage wenkbrauwstreep. Ook op 9 mei wa ren nog volop Noordse kwikken aanwezig, echter nu wel ook een toenemend aantal vrouwtjes. Op 16 mei 4 vrouwtjes en 1 mannetje en op 22 mei nog 2 vrouwtjes Noordse kwikstaart. Opvallend was dat er zelfs nog late doortrek leek te zijn van en kele kleine groepjes mannetjes tot begin juni. Deze mannetjes foerageerden samen in de wei in kleine groepjes van 3 tot 4. Ze leken geen territorium te bezitten en vlogen gezamenlijk weg. Tegelijkertijd werden ook territoriale vogels gezien, waarvan een mannetje met voer en bij een ander paartje vloog een vrouwtje met nestmateriaal. Op 16 juni werden de eerste ju veniele vogels waargenomen van de in totaal 12 territoria Gele kwikstaarten rond de Vlaamse kreek. Opvallend was steeds ook het gezamenlijk fourageren tussen de koeienpoten (zie foto). Ook in 2016 was het weer volop genieten van Gele kwikken. Dit voorjaar had ik weer regel matig een Engelse gele en Noordse gele tussen de koeien foeragerend. Ook waren er soms weer Noordse Gele Kwikstaart Gewone Gele Kwikstaart

de Steltkluut | 2016 | | pagina 5